Chat with us, powered by LiveChat

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

SII: Czym zajmuje się Mintos?
Martins Sulte: Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.


Martins Sulte, Dyrektor Zarządzający MintosCo to dokładnie oznacza?
Na platformie Mintos inwestorzy mogą bez opłat inwestować w różne pożyczki udzielone przez wiele firm z sektora pozabankowego. Użytkownicy naszego rynku (Mintos marketplace) mogą inwestować w różnych walutach i zacząć od naprawdę niewielkich kwot. Natomiast pierwotni pożyczkodawcy, czyli firmy umieszczające udzielone przez siebie pożyczki na naszej platformie, dzięki dołączeniu do Mintosa, mogą refinansować swoją działalność. Dodam tylko, że łączna kwota środków zainwestowanych przez Mintos od początku naszej działalności przekroczyła już kwotę 700 mln euro.


Jakie są zwroty z inwestycji na rynku Mintos?
Każdy inwestor może wybrać sobie profil ryzyka pożyczek w jakie inwestuje, więc niejako sam kształtuje swoje zwroty. Historycznie, średnioroczna stopa zwrotu z inwestycji na rynku Mintos kształtowała się pomiędzy 7% a 17%, czyli średnia stopa zwrotu rocznego wyniosłą 12%. Inwestorzy mogą wybrać, czy chcą mieć w swoim portfelu inwestycyjnym pożyczki z zobowiązaniem odkupu, które mają niższą stopę zwrotu, czy też takie, które takiego zobowiązania nie mają, ale ich stopa zwrotu jest wyższa. Zwrot z inwestycji jest uzależniony od ryzyka akceptowanego przez każdego inwestora.


Na ilu rynkach działa obecnie spółka? Które rynki odgrywają kluczową rolę w działalności spółki? Ilu inwestorów skorzystało dotychczas z oferty Mintos?
Mintos od początku swojej działalności dynamicznie rozwija się. Obecnie posiadamy ponad 60 000 zarejestrowanych inwestorów z 72 krajów z całego świata. Do najbardziej aktywnych obecnie inwestorów należą inwestorzy z Czech, Estonii, Łotwy, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Oczywiście liczymy na to, że inwestorzy z Polski dołączą do grona tych najbardziej aktywnych.


Czy Polscy inwestorzy mogą inwestować na rynku Mintos?
Jak najbardziej. Polska jest dla nas ważnym krajem, dlatego zdecydowaliśmy się otworzyć tu nasze pierwsze, poza siedzibą główną na Łotwie, biuro zagraniczne. Naszą działalność w Polsce rozpoczęliśmy w połowie 2017 r. i do tej pory posiadamy już ponad 3000 zarejestrowanych inwestorów indywidualnych z Polski, którzy zainwestowali poprzez naszą platformę ponad 53 mln zł.


W co mogą inwestować Polscy inwestorzy?
Obecnie na rynku Mintos mamy propozycje inwestycyjne od 39 firm z sektora pozabankowego z 23 krajów, w tym m.in. z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Rosji, Szwecji czy Czech. Polscy inwestorzy, tak jak każdy inny inwestor na naszym rynku, mogą zainwestować w każdą dowolną pożyczkę znajdującą się na naszej platformie.


Jakie polskie firmy współpracują z Mintosem obecnie?
Obecnie na naszej platformie mamy aktywnych osiem działających na polskim rynku instytucji finansowych z sektora pozabankowego. Są to: Aasa, Aforti, Capital Service, Credit Star, Getbucks, Invipay, Kuki i Mogo. Pracujemy nad podłączeniem do platform kolejnych instytucji.


Czy inwestorzy mogą inwestować tylko w pożyczki?
Na platformie mamy obecnie głównie pożyczki, jednak już pojawiły się firmy oferujące również faktoring – z Polski to np. faktoringowy fintech InviPay – oraz leasing. Pracujemy intensywnie nad rozszerzeniem tej oferty.


Czy na rynku polskim lub w innych krajach działają podmioty o podobnym do Mintosa modelu biznesowym ? Jaka jest pozycja Mintos na ich tle?
Przyznam, że Mintos jest jedyny w swoim rodzaju. Nie mamy bezpośredniej konkurencji, choć pewnie możemy się jej spodziewać. Takiego zakresu działania oraz oferty nie oferuje obecnie żadna z istniejących platform. Zwykle są to platformy stworzone przez jedną firmę, która oferuje inwestorom wyłącznie swoje produkty. Nasza oferta jest bardzo szeroka, działamy też na globalnym rynku. Co ważne, Mintos nie jest firmą pożyczkową, więc nie mamy konfliktu interesu, który mógłby wystąpić, gdybyśmy sprzedawali „swoje” produkty. My dążymy do przedstawienia inwestorom jak najszerszej oferty i największego wyboru.

W 2017 roku Mintos, według AltFi Data, największego na świecie portalu informacyjnego sektora pozabankowego, miał pozycję lidera na rynku pożyczek typu P2P (Peer-to-Peer) w Europie kontynentalnej, z 38-proc. udziałem w rynku.


Czy inwestowanie na Minosie jest bezpieczne?
To bardzo dobre pytanie. Bezpieczeństwo inwestycji na naszej platformie jest zabezpieczane na kilku poziomach. Przede wszystkim, każda nowa instytucja przechodzi proces due-dilligence – sprawdzamy jakość jej portfela kredytowego, przeprowadzamy analizę sprawozdań finansowych, jakości zarządzania, politykę zarządzania ryzykiem, skoring kredytowy oraz dokładność danych. Natomiast każda firma oferująca na platformie swoje produkty jest zobowiązana do cyklicznego raportowania nam swoich wyników. Wyniki te są omawiane z naszymi analitykami. Wdrożyliśmy też systemy przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) oraz zabezpieczenia zapobiegające wyłudzeniom (anyfraud). Czyli w ten sposób zapewniamy, że na platformę nie trafią słabe, przypadkowe firmy, lub pieniądze pochodzące z nielegalnych źródeł. Środki inwestorów oczywiście przechowujemy na dedykowanych kontach w renomowanych bankach (w Polsce jest to bank BZ WBK).

 

Dodatkowo, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo samych inwestycji, oferujemy inwestorom bardzo sprawny automat inwestycyjny pomagający dywersyfikować ryzyko zainwestowanych pieniędzy. Inwestorzy mogą sami skomponować sobie portfel, określając na przykład udział w jednej pożyczce na poziomie 100 złotych. Mogą on również dobierać do portfela inwestycyjnego konkretne instytucje pozabankowe z różnych krajów obecne na platformie. W ten sposób ograniczamy ekspozycję na jedną firmę, jeden kraj, czy walutę, a przez to dywersyfikujemy i ograniczamy ryzyko inwestycyjne.


Jak przedstawia się sytuacja finansowa spółki?
W przeciągu zaledwie trzech lat od początku naszej działalności, czyli 2015 roku, wypracowaliśmy zysk netto, co nie jest dziś tak częstym zjawiskiem wśród start-up’ów. Nasze przychody w 2017 r. w porównaniu z 2016 r. wzrosły ponad czterokrotnie do ponad 2,1 miliona EUR, a zysk netto wyniósł 196 tysięcy EUR. Na obecnym etapie działalności, zrównoważony wzrost jest dla nas najważniejszy. Fakt, że mamy zysk daje nam komfort, że nasz model biznesowy działa, dlatego 2018 rok będzie rokiem nieco odważniejszych inwestycji, zarówno w rozwój globalnej sprzedaży, technologie, jak i własny zespół.


W jakim tempie spółka zamierza rosnąć w perspektywie najbliższych lat?
Obecnie rośniemy w tempie ok. 10% miesięcznie. Jest to bardzo dynamiczny wzrost, który planujemy w tym roku utrzymać. Ważny jest dla nas na tym etapie wzrost oraz jeszcze większa rozbudowa naszego rynku.

W 2018 r. skupimy się na wypracowaniu wzrostu po obu stronach naszego rynku przez zwiększenie popytu inwestorów indywidualnych z jednej strony oraz zwiększenie liczby pożyczek i innych produktów finansowych takich jak np. faktoring czy leasing oferowanych inwestorom na platformie Mintos przez instytucje finansowe z sektora pozabankowego. Wzrost ten będziemy generować zarówno na obecnych, jak i nowych rynkach. W 2018 roku zamierzamy otworzyć nowe biura w Brazylii, Rosji oraz w Południowo-Wschodniej Azji. Widzimy na tych rynkach duże zainteresowanie naszą platformą.

 

W obecnej rzeczywistości nie sposób zapytać o sprawę firmy windykacyjnej GetBack, czy widzicie jakieś bezpośredni wpływ tej tak zwanej „afery” na Mintosa?
Z uwagą śledzimy rozwój wydarzeń. W tym momencie możemy powiedzieć, że żadna z firm oferujących pożyczki na naszej platformie nie ma bezpośredniej ekspozycji na GetBack. Kontaktują się z nami firmy, które miały podpisane umowy z GetBack’iem, które szukają obecnie alternatywnych źródeł finansowania, dlatego chcą dołączyć do Mintosa. Cieszy nas to bardzo, ale analizujemy każdy przypadek bardzo szczegółowo, żeby nie włączać do platformy firm, które mogą w przyszłości mieć problemy płynnościowe.

 

Z drugiej strony traktujemy całą tę przykrą sytuację jako szansę pokazania zalet Mintosa. Na naszej platformie inwestor sam może decydować w jakie firmy pożyczkowe inwestuje, może dywersyfikować produkty finansowe (pożyczki gotówkowe, ratalne, samochodowe, agro, etc) oraz lokalizacje geograficzne. Wspomniany przeze mnie wcześniej automat inwestycyjny znakomicie to ułatwia i upraszcza. Jak każde inwestowanie, również inwestowanie przez Mintos wiąże się z ryzykiem, ale narzędzia, które oferujemy pozwalają to ryzyko minimalizować poprzez dywersyfikację. Czyli problem jednej firmy pożyczkowej nie rozlewa się na cały nasz portfel. Nasza platforma ma również rynek wtórny, więc w sytuacjach losowo trudnych inwestor

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Więcej informacji o Mintos oraz inwestycjach na rynku Mintos: www.mintos.com/pl/

 

 

Mintos na Konferencji WallStreet w Karpaczu –
prezentacja inwestorska, sobota 26 maja, godz.11.15-11.45, sala B.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie