Chat with us, powered by LiveChat

Stolarski (Haitong Bank): Inwestorzy na GPW szybko nie wrócą

Skomentuj artykuł
© Sergey Nivens - Fotolia.com

Większość czynników, które będą miały wpływ w 2016 roku na polską gospodarkę, jest jeszcze nieznana – uważa Kamil Stolarski z Haitong Bank. Jego zdaniem trudno jest przewidzieć, jakie konkrety przedstawi rząd PIS-u. Kluczowe informacje będą znane dopiero w lutym. Najistotniejsze dla kursu polskich spółek w tym roku będą jednak decyzje władz.

 

– Kluczowe informacje dla polskiej gospodarki dotyczyć będą planu inwestycyjnego. Ten ma być ogłoszony pod koniec lutego, czyli na koniec 100 dni rządów pani premier Szydło – zwraca uwagę w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Kamil Stolarski, analityk Haitong Bank. – Kluczowy wpływ na kurs złotego będzie miała ostateczna decyzja o tym, jak w tym programie będzie wykorzystany Narodowy Bank Polski.

 

Kamil Stolarski uważa, że jeśli sprawdzą się zapowiedzi wygłaszane w ramach kampanii wyborczej PiS-u, to w Polsce możemy być świadkami zjawiska od dawna niewidzianego, czyli wyraźnej inflacji. Analityk podkreśla, że taka sytuacja od razu przełoży się na bardzo mocne osłabienie polskiej waluty. Dodaje, że inwestorów zagranicznych może to powstrzymywać przed większym zaangażowaniem na polskim rynku akcji.

 

– Trudno jest oczekiwać w tym momencie pozytywnego obrotu spraw na giełdzie – uważa Kamil Stolarski. – Wyniki polskich funduszy są raczej słabe. Bardzo trudno będzie bankowcom sprzedawać jednostki funduszy polskim klientom. Z drugiej strony ryzyko związane z systemem emerytalnym, zwłaszcza istotne dla giełdy ryzyko związane z funduszami OFE, cały czas będzie powstrzymywać inwestorów zagranicznych przed lokowaniem większej części swoich kapitałów na polskiej giełdzie.

 

Analityk Haitong Banku podkreśla, że najistotniejsze dla kursu polskich spółek w tym roku będą jednak decyzje władz. Jego zdaniem w otoczeniu makroekonomicznym nie należy oczekiwać większych zawirowań. Zaznacza, że zmiany, które będą wprowadzać politycy, mogą mieć bardzo istotny wpływ na całe sektory, a na pewno na pojedyncze spółki.

 

Źródło: Newseria
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie