Chat with us, powered by LiveChat

Tauron coraz bliżej zakupu kopalni Brzeszcze

Skomentuj artykuł
© andigreyscale - Fotolia.com

W ostatni czwartek, to jest 15 października 2015 roku, Tauron uzgodnił treść przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży części aktywów KWK Brzeszcze. Dzień później parafowano projekt regulujący kwestie pracownicze.

 

Projekt porozumienia ze związkami zawodowymi jest wciąż negocjowany, a jego ostateczny kształt może się zmienić i być nieco inny niż obecnie parafowany. Jednak obecnie żadna ze stron nie zdradziła konkretów. Z informacji, do jakich dotarł PAP, wynika między innymi, że w kopalni może obowiązywać system motywacyjny, czyli część wynagrodzeń będzie zależała od wyników spółki, realizacji zadań i efektywności pracowników.

 

W ramach podpisanej przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży cena nabycia nie została zmieniona i pozostała w kwocie symbolicznej złotówki. Odstąpiono natomiast z niektórych warunków brzegowych złożonych we wcześniejszej ofercie poprzedniego zarządu. Przedwstępna umowa nie określa wielkości zatrudnienia ani wysokości wynagrodzenia pracowników nabywanej zorganizowanej części Brzeszcz. Kopalnię nabędzie RSK, spółka w 100% zależna od Tauronu. We wcześniejszych założeniach miała mieć ona czterech udziałowców. Umowa Przyrzeczona ma zostać zawarta do 31 grudnia 2015 roku. Przed jej zawarciem wymagane jest uzyskanie szeregu pozwoleń, między innymi zgody WZ SRK (wszystkie prawa głosu posiada Skarb Państwa), zgody Prezesa UOKiK, czy też decyzji Ministra Środowiska o przeniesieniu koncesji wydobywczej. Ponadto

 

„Jestem zadowolony, że negocjacje dotyczące zakupu aktywów KWK Brzeszcze zakończyły się pomyślnie i udało nam się znaleźć porozumienie satysfakcjonujące obie strony. Co ważne – przejmujemy kopalnię za symboliczną złotówkę. Rozpoczęcie działalności przez Nowe Brzeszcze – Grupa TAURON jest bardzo bliskie. W kontekście realizowanych przez nas inwestycji w aktywa wytwórcze w nadchodzących latach własny węgiel kamienny będzie zyskiwał na znaczeniu i pozwoli lepiej zabezpieczyć nasze potrzeby. Budowa silnego koncernu paliwowo-energetycznego to jeden z naszych priorytetów, a nabycie KWK Brzeszcze jest istotnym krokiem w realizacji celów strategicznych Grupy TAURON” – skomentował Jerzy Kurella, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

 

Minister Skarbu Państwa, Andrzej Czerwiński, powiedział w piątek (16.10) dziennikarzom, że jego zdaniem „Tauron będzie musiał przeanalizować swoją politykę inwestycyjną,  ponieważ niektóre projekty były zbyt optymistycznie rozpoczynane i planowane”. Dodał także, że jako wkład za akcje nowej emisji Tauronu wniesione zostaną najprawdopodobniej akcje jednej spółki. Więcej o emisji w Tauronie pisaliśmy w tym miejscu.

 

Tauron PE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Jeśli chcecie, żebyśmy bliżej przyjrzeli się Tauronowi w związku z ostatnimi zawirowaniami wokół spółki, zachęcamy do oddania głosu w sondzie Ciekawych spółek, która znajduje się poniżej.

 

Źródło: Tauron Polska Energia S.A., PAP

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie