Chat with us, powered by LiveChat

Jak sprawdzić wiarygodność sprawozdań finansowych spółek

Zysk netto jest jedną z najważniejszych pozycji wynikowych dla wielu inwestorów. Jednocześnie jest on obciążony wszystkimi zdarzeniami gospodarczymi, w tym tak zwanymi zdarzeniami jednorazowymi, a także jest najbardziej podatny na różne zabiegi czysto księgowe. 

 

Omawiamy temat szeroko rozumianej księgowości kreatywnej i jej wpływie na raportowane wyniki. Cały cykl składa się z pięciu szkoleń, podczas których przedstawiamy najważniejsze techniki zawyżania zysków, a także metody ich identyfikacji. Celem szkoleń jest nabycie umiejętności dogłębnej oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw, w tym „czytania między wierszami” i oceny wiarygodności raportowanych sprawozdań finansowych. Na każdym szkoleniu prezentowane są przykłady z polskich spółek. Cykl poprowadził dr Jacek Welc.

 

Poziom szkoleń jest zaawansowany, dlatego zachęcamy do zapoznania się, bądź przypomnienia najważniejszych informacji o poszczególnych częściach sprawozdania finansowego. W tym celu odsyłamy do cyklu szkoleń z Piotrem Rybickim, który omówił bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych, a także sprawozdanie zarządu. Ze szkoleniami można zapoznać się pod tagiem analiza sprawozdań finansowych.

 

 

Najważniejsze techniki agresywnej oraz „kreatywnej” księgowości w zakresie bilansu

oraz rachunku zysków i strat

 

 

Na szkoleniu metody zawyżania raportowanych zysków poprzez zawyżenie bilansowej wartości:

  • zapasów,
  • należności,
  • rzeczowych aktywów trwałych,
  • aktywów niematerialnych,
  • innych kategorii aktywów,
  • zobowiązań,
  • przykłady „z polskiego podwórka”. 

 

 

Dr Jacek Welcdr Jacek Welc

Specjalista z zakresu wyceny przedsiębiorstw oraz aktywów niematerialnych. Absolwent i pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada zdobyty z wyróżnieniem dyplom London Chamber of Commerce and Industry z zarządzania (Level 3 Diploma in Managerial Principles) oraz certyfikat tej instytucji z rachunkowości finansowej wg Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (LCCI Level 4 Financial Accounting IAS).

 

 

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie