Chat with us, powered by LiveChat

6 października – zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2

Skomentuj artykuł
© Sergey Nivens - Fotolia.com

Od 6 października 2014 r.  zmienia się cykl rozrachunkowy z dotychczasowego T+3 na T+2. Zmiana wpłynie na realizację praw inwestorów wynikających z posiadania akcji i innych instrumentów, jak np. wypłata dywidendy, wypłata odsetek i wykup obligacji, prawo poboru, wykup lub umorzenie certyfikatów inwestycyjnych, wygaśnięcia certyfikatów strukturyzowanych. Przede wszystkim jednak zmiana cyklu rozrachunkowego na T+2 pozwoli na skrócenie okresu finalizacji zawieranych transakcji.

 

Nowy cykl T+2 dotyczy następujących instrumentów:

 

  • Akcje
  • Prawa do akcji
  • Kwity depozytowe
  • ETF-y
  • Certyfikaty inwestycyjne

 

Dla pozostałych klas instrumentów cykl rozrachunkowy nie ulegnie zmianie (np. obligacje T+2 - bez zmian).

 

- Zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2 dostosowuje polski rynek do standardów wprowadzanych w Unii Europejskiej. W szczególności zmiana ta wynika z zapisów rozporządzenia CSDR (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych), które w tym zakresie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. KDPW dostosowuje polski rynek i swoje rozwiązania do nowych regulacji już od 6 października 2014 r. – powiedziała Prezes KDPW Iwona Sroka.

 

Uczestnikom KDPW oraz KDPW_CCP zmiana pozwoli na skrócenie okresu utrzymywania depozytów zabezpieczających dla pozycji rozliczeniowych oraz da większe możliwości w zakresie pozyskiwania papierów wartościowych w celu przeprowadzenia pełnego rozrachunku.

 

Na dzień 8 października 2014 r. został określony odmienny, w stosunku do standardowo obowiązującego, harmonogram dnia księgowego, co wynika z faktu, że tego dnia w KDPW przeprowadzone będą rozrachunki z dwóch dni jednocześnie (dla transakcji zawartych 3 października według schematu T+3, a dla transakcji wartych 6 października – zgodnie z cyklem T+2).

 

Więcej informacji w broszurze Zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2. W publikacji pokazaliśmy także praktyczne przykłady, jak skrócony cykl rozrachunkowy może wpłynąć na decyzje dotyczące nabycia lub zbycia papierów wartościowych np. w związku z prawem do dywidendy, czy możliwości uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu spółki.

 

Zapraszamy również do odwiedzenia zakładki T+2 na stronie KDPW

  

Zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2 [plik pdf do pobrania]

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie