Chat with us, powered by LiveChat

Rekordowe wydobycie węgla w Bogdance

Skomentuj artykuł
© Kovalenko Inna - Fotolia.com

LW Bogdanka wydobyła w III kwartale 2014 roku 2,38 mln ton węgla. Jest to o 10,2% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego oraz o 17,8% więcej niż w II kwartale bieżącego roku. W całym 2014 roku spółka wydobyła już 6,63 mln ton węgla, o 6,25% więcej niż w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.

We wrześniu ruszył Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla

Wydobycie węgla w III kwartale było na rekordowo wysokim poziomie dzięki oczekiwanemu od dawna uruchomieniu Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla. Zakład został uruchomiony we wrześniu, a aktualnie trwa jego rozruch. Nowy zakład ma podwoić nominalną wydajność Bogdanki w zakresie przeróbki na linii „mokrej”, która docelowo ma wynieść 2400 ton/ h. W wywiadzie dla PAP-u Prezes Zarządu Bogdanki, Zbigniew Stopa, mówi:

 

„Uruchomiliśmy nowy zakład przeróbki mechanicznej węgla z początkiem września. Zakład działa sprawnie i nie ma już ryzyka problemów przy jego uruchomieniu. Pozostała tylko jeszcze kwestia dojścia do odpowiednich parametrów wydajnościowych. Potrzebne są regulacje i kalibracje urządzeń, by ciąg technologiczny pracował w optymalny sposób.

 

Dojście do docelowych parametrów może potrwać kilka miesięcy, ale parametry, które uzyskujemy już w tej chwili pozwalają nam na przyjęcie całej produkcji z szybu. Produkcja za wrzesień w tym zakładzie wyniosła ok. 140 tys. ton węgla netto. Docelowo będzie dużo wyższa, na poziomie 1,2 tys. ton na godzinę.”

 

Na przestrzeni ostatnich trzech lat Bogdanka wydobyła w III kwartale 2014 roku najwięcej ton węgla. Bogdanka zakładała, że w 2014 roku wydobędzie 9,3-9,6 mln ton węgla. Po trzech kwartałach spółka wydobyła 6,63 mln to węgla, a na cały rok 2014 celuje w dolny zakres prognozowanego przedziału. Poniższy wykres przedstawia wydobycie w poszczególnych kwartałach, poczynając od 2012 roku.

 

Wydobycie węgla przez Bogdankę w ostatnich kwartałach 2012-2014

Źródło: prezentacje inwestorskie Bogdanki

 

Prezes odniósł się także do często poruszanego tematu deputatów węglowych. W ostatnich dniach o zamiarach ich likwidacji poinformowała Kompania Węglowa, a także Jastrzębska Spółka Węglowa.

 

„Jeśli chodzi o deputaty węglowe dla emerytów, przyglądamy się temu co robią śląskie spółki. To są obciążenia, których pracodawca nie powinien ponosić. Mamy pewien pomysł, będziemy rozmawiać ze związkami, by tę kwestię rozwiązać."

Opinie analityków

Bram Buring, analityk Wood&Co

 

„Spodziewamy się pozytywnej reakcji rynku na informację o produkcji w trzecim kwartale.

 Zakładaliśmy wydobycie na poziomie 2,2 mln ton (czyli nasze założenia zostały przebite o 8 proc.) i na poziomie 9,2 mln ton w całym roku. Bogdanka musi wyprodukować +tylko+ 2,66 mln ton węgla w czwartym kwartale. To byłoby i tak 12 proc. więcej niż w trzecim kwartale, a to nie jest nierealne. Zarząd spółki zapowiadał, że całoroczny plan wydobywczy jest przesunięty w kierunku końca roku."

 

 

Marcin Gątarz, analityk UniCredit

 

„Według mnie informacje o wydobyciu nie powinny być zaskakujące dla rynku.

Z kolei w kontekście wydobycia całorocznego trudno było mieć nadzieję, że spółka osiągnie wydobycie na poziomie 9,5-9,6 mln ton. Należało się spodziewać, że wydobycie będzie bliżej niższej granicy prognozowanego wydobycia. Niemniej jednak i tak oznacza to, że w czwartym kwartale wydobycie będzie wyższe kwartał do kwartału, bo 9,3 mln ton wydobycia implikuje 2,7 mln ton w samym czwartym kwartale."

Wykres

Na dzień 11 września 2014 roku ustalony został dzień dywidendy. Powstała luka na wykresie akcji to skutek odcięcia dywidendy w wysokości 5,80 zł. Dzień wypłaty dywidendy to 2 października. Od początku 2014 roku akcje Bogdanki znajdują się w portfelu SII.

 

Wykres Bogdanki

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: lw.com.pl

 

Więcej:

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie