Chat with us, powered by LiveChat

Alior przejmuje Meritum Bank

Skomentuj artykuł
© LoloStock - Fotolia.com

W raporcie bieżącym spółki z dnia 25 września 2014 roku Alior Bank poinformował o rozpoczęciu negocjacji zakupu 100% pakietu akcji Meritum Bank od Innova Capital, WCP COOPERATIEF U.A. i EBOiR. Rozmowy dotyczące warunków nabycia wszystkich akcji rozpoczęły się 22 września bieżącego roku. Środki na transakcję mają zostać pozyskane z emisji nowych akcji bez prawa poboru oraz obligacji podporządkowanych.

 

Zarząd Aliora przewiduje, że ustalenie wszystkich istotnych warunków zakupu akcji oraz podpisanie umowy nastąpi przed dniem zwołania Walnego Zgromadzenia, tj. przed 22 października 2014 roku.

Opinie analityków

Kamil Stolarski, BESI

 

„Liczba wyemitowanych akcji w ramach tej transakcji stanowić będzie 3-4 proc. wartości Aliora, więc transakcja rozmiarowo raczej nie będzie duża. Wydaje mi się, że te banki w miarę do siebie pasują – Alior poprawi swoje kompetencje w consumer finance, możliwe będą synergie kosztowe w obszarze operacji i IT.

 

Wydaje mi się jednak, że Alior ma szansę uzyskać dobrą cenę. Myślę, że to właściwy kierunek, choć rozmiar transakcji wydaje się mały.”

 

Marcin Materna, Millennium DM

 

„Generalnie to dobry trend - rozwijanie się z jednej strony organicznie, z drugiej przez przejęcia mniejszych banków. Tak było w przypadku Getinu czy Kredyt Banku. Jest to jakiś pomysł."

 

O Alior Banku

 

Alior Bank to wysoce innowacyjny i uniwersalny bank posiadający czwartą co do wielkości tradycyjną sieć placówek na terenie Polski. Na koniec 2013 r. składała się ona z 859 placówek, z czego 210 to oddziały własne, 428 placówki partnerskie i 221 nowoczesnych mini oddziałów pod marką Alior Bank Express. Bank cechuje się innowacyjną ofertą dla klientów. Często, jako pierwszy bank w kraju, a czasami i na świecie, wprowadza nowoczesne produkty. Za ich przykłady może posłużyć uruchomienie w czerwcu 2012 r. pierwszego w Polsce banku internetowego nowej generacji, dzisiaj znanym pod nazwą "T-Mobile Usługi Bankowe, dostarczane przez Alior Bank". Od maja 2014 roku akcje banku znajdują się w naszym Portfelu SII.

 

Konsensus rynkowy zakłada osiągnięcie przez Alior Bank 350 mln zł zysku netto w 2014 roku. Byłby to wynik o połowę wyższy niż w roku poprzednim. Prezes Sobieraj komentując te prognozy po wynikach pierwszego kwartału 2014 r. stwierdził, że na razie nie widzi zagrożeń dla osiągnięcia tego celu. Dodał też, że nie będzie to łatwe. Zgodnie natomiast z przewidywaniami niektórych analityków w 2016 roku Alior Bank może wypracować wynik netto na poziomie nawet 600 mln zł. Aby dowiedzieć się więcej na temat banku odsyłamy do raportu analitycznego na temat Alior Banku z 18 czerwca 2014 roku.

 

Wykres Alior

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: aliorbank.pl, biznes.pap.pl

 

Więcej:

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie