Chat with us, powered by LiveChat

GK Immobile S.A. – wyniki finansowe IH2014 i plany na najbliższe kwartały

 

Czat inwestorski

Temat czata:

GK Immobile S.A. – wyniki finansowe IH2014

i plany na najbliższe kwartały

 

5 września, piątek

godz.  14:00

Immobile

 

W czasie rozmowy prezes spółki Rafał Jerzy wyjaśni wszystkie interesujące uczestników kwestie związane z bieżącą sytuacją kierowanej przez niego firmy oraz planami na najbliższe kwartały. Polecamy prezentację inwestorską przygotowaną na kwietniowe WZA. Przy okazji zapraszamy na kolejne WZA, które odbędzie się 29.09.2014 w Bydgoszczy. Bardziej szczegółowe informacje na temat spółki znajdą Państwo na naszej stronie internetowej, blogu, oraz portalu facebook’owym.

 

prezes_JerzyRafał Jerzy prezes zarządu oraz większościowy udziałowiec Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A

Przedsiębiorca oraz doświadczony inwestor z ponad 30-letnim doświadczeniem w inwestycjach kapitałowych na międzynarodowych rynkach. Założyciel spółki PBH S.A., właściciela marki odzieżowej „Quiosque”. Sześć lat później wystartował z firmą Immobile Sp. z o.o., budującą sieć hoteli Focus i wynajmującą nieruchomości komercyjne. W 2001 roku został głównym udziałowcem MAKRUM, producenta maszyn i ciężkich konstrukcji stalowych i w 2007 roku wprowadził spółkę na giełdę. W latach 2012-2014 przewodził procesowi połączenia Makrum S.A. i Immobile Sp. z o.o., zwieńczeniem którego była zmiana nazwy na GK Immobile S.A. Obecnie spółka działa w strukturze holdingowej, umożliwia ona szybszy rozwój i zwiększa bezpieczeństwo.  

 

Grupa Kapitałowa Immobile S.A. jest holdingiem posiadającym udziały w spółkach z następujących sektorów: przemysł, hotelarstwo, budownictwo, nieruchomości komercyjne. Wartość firmy tworzona jest poprzez zwiększanie rentowności spółek operacyjnych oraz budowanie wartości nieruchomości. Więcej informacji na temat spółek zależnych oraz opis posiadanych nieruchomości można zaleźć tutaj.

 


 

Zapis  czata inwestorskiego

 

 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie, który odbędzie się w piątek 5 września o godzinie 14:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Rafał Jerzy – Prezes Grupy Kapitałowej Immobile. Zachęcamy do zadawania pytań!

 

Moderator: Witam na czacie inwestorskim. Zapraszam do zadawania pytań...

 

 

skopek: jak bardzo w Pana opinii akcje są niedowartościowane?

 

Rafał Jerzy: Moim zdaniem cała przemiana, jaka nastąpiła w Grupie nie została zauważona przez giełdę. Dodatkowo inwestorzy nie wyceniają naszej teraźniejszości i przyszłości tylko przeszłość.

 

 

skopek: planujecie skup akcji?

 

Rafał Jerzy: Zgodnie z podjętą przez WZA uchwałą skup trwa do końca roku.

 

 

reko: Kurs akcji zaczął odrabiać straty. W czym upatruje Pan szans na dalsze wzrosty? Pytanie oczywiście dotyczy spółki i jej działalności, jakie perspektywy rozwoju są przed spółką w najbliższym czasie?

 

Rafał Jerzy: Developing- rozpoczęliśmy budowę dwóch bloków mieszkalnych(144 mieszkania). Inwestycje realizuje spółka zależna CDI. Drugie miejsce to przemysł, w którym podwoiła sie liczba klientów, których obsługujemy, co przełoży sie na wzrost przychodów. W spółce hotelowej spodziewamy się wzrostu przychodów wynikającego z otwarcia nowych hoteli w Chorzowie i Inowrocławiu.

 

 

Sandacej: Witam, czy Grupa zamierza w przyszłości wypłacać dywidendę?

 

Rafał Jerzy: Grupa jest po dużej optymalizacji kosztowej. Jesteśmy przekonani, że po roku 2016 będziemy rekomendowali wypłatę dywidendy.

 

 

dżeko: Skąd pomysł na zmianę nazwy spółki i rebranding ?

 

Rafał Jerzy: Jesteśmy cały czas rozpoznawani jedynie jako spółka przemysłowa. Zmiana nazwy jest skutkiem polaczenia ze spółka zależna Immobile, rebranding ma być wyraźnym sygnałem, ze jesteśmy konglomeratem rożnych działalności, budującym swoja wartość w nieruchomościach.

 

 

węzłon: Dlaczego w tym półroczu spółce nie udało się wypracować dodatniego wyniku operacyjnego?

 

Rafał Jerzy: GKI wypracowała w I półroczu zysk na sprzedaży (zysk brutto na sprzedaży pomniejszony o koszty ogólnego zarządu) w wysokości 1,9 mln PLN przy przychodach skonsolidowanych na poziomie 41,5 mln PLN. Strata na działalności operacyjnej wynika z salda pozostałych przychodów i pozostałych kosztów operacyjnych, a w szczególności: odpisów aktualizujących wartość inwestycji w CH MAKRUM 9,7 mln PLN ( w związku z jej zaniechaniem) oraz odpisu aktualizującego wartość majątku Stoczni POMERANIA w Szczecinie o 5,8 mln PLN. Dokonaliśmy także przeszacowania wartości gruntu w Bydgoszczy przeznaczonego pod działalność developerską o kwotę 9,8 mln PLN.

 

 

węzłon: Na działalności operacyjnej strata, a mimo wypracowany został zysk netto (dodatni). Może Pan to wytłumaczyć?

 

Rafał Jerzy: Wypracowany zysk netto wynika z odwrócenia utworzonych wcześniej rezerw na odroczony podatek dochodowy oraz utworzonego aktywa z tytułu podatku odroczonego. Możliwość rozwiązania rezerw wynika głównie ze zrównania wartości księgowej i podatkowej posiadanych nieruchomości.

 

 

dżeko: Jaki udział w kapitałach własnych grupy ma Makrum?

 

Rafał Jerzy: Immobile = Makrum. nastąpiła zmiana nazwy.

 

 

Marek Bąk: Spółka finansuje się tylko kredytem czy innymi instrumentami dłużnymi również?

 

Rafał Jerzy: Kredytami i leasingiem.

 

 

Marek Bąk: Jaki jest teraz poziom zadłużenia długoterminowego i krótkoterminowego ?

 

Rafał Jerzy: Długoterminowe kredyty bankowe i leasingi w Grupie to ca 51 mln PLN, a kredyty i leasing krótkoterminowy razem to 22,5 mln PLN.

 

 

Remigiusz Kalski: Jakie są perspektywy rozwoju przed Grupą ?

 

Rafał Jerzy: operujemy w czterech głównych segmentach: developing, przemysł, hotelarstwo i nieruchomości komercyjne. W każdym z tych segmentów prowadzimy intensywne działania rozwojowe, których skutki powinniśmy widzieć częściowo juz w tym roku, ale główny ciężar związany chociażby z developingiem znajdzie swoje odzwierciedlenie w sprawozdaniach przyszłego roku.

 

 

Remigiusz Kalski: Ile osób zatrudnia grupa ?

 

Rafał Jerzy: Aktualnie 252 osoby

 

 

merkant: Ile hoteli posiada sieć Focus?

 

Rafał Jerzy: 6 hoteli: Bydgoszcz, Łódź, Szczecin, Gdańsk, Chorzów, Inowrocław.

 

 

merkant: Czym wyróżniają się hotele Focus na tle innych hoteli?

 

Rafał Jerzy: Hotele Focus to miejskie hotele biznesowe. To co nas wyróżnia to wysoka jakość w połączeniu z ekonomiczną ceną.

 

 

redrot: Jaka jest struktura przychodów spółki ?

 

Rafał Jerzy: Przemysł 52%, hotelarstwo 29%, najem aktywów 9%, konsulting budowlany 8%, pozostałe 2%. W przyszłym roku struktura ulegnie zmianie w związku z realizowanymi projektami deweloperskimi.

 

 

akcjonariusz: Jak układa się współpraca z akcjonariuszami finansowymi, czy deklarują większe zaangażowanie w akcje spółki ?

 

Rafał Jerzy: Nie posiadamy akcjonariuszy finansowych posiadających ponad 5 % akcji. W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie instytucji finansowych naszą Spółką.

 

 

szamo: Czemu miałbym zainwestować w spółkę ? Gdzie należny upatrywać potencjału inwestycyjnego ?

 

Rafał Jerzy: W mojej ocenie Spółka posiada wysoki potencjał rozwojowy wynikający z: - posiadanych aktywów – głównie gruntów inwestycyjnych i posiadanych kompetencji ich przetworzenia na gotówkę.

 

 

centro: Co zakłada program inwestycyjny w Immobile?

 

Rafał Jerzy: Akwizycje nowych podmiotów i organiczny rozwój nowych działalności.

 

 

lopek: Jakim zapasem gruntów dysponuje spółka pod inwestycje developerskie, jak są one zaksięgowane po cenie zakupu czy aktualnej wycenie rynkowej ?

 

Rafał Jerzy: Spółka dysponuje ponad 9 hektarami gruntów inwestycyjnych, z czego 6,3 hektara jest prezentowane w wartości rynkowej.

 

 

obserwator: Kiedy chcą Państwo wprowadzić biznes hotelarski na GPW ?

 

Rafał Jerzy: Na początku przyszłego roku chcemy wprowadzić spółkę Focus Hotels na rynek Newconnect.

 

 

Jacek Welc: Co kryje się pod pojęciem aktywa biologiczne na kwotę 2 mln zł?

 

Rafał Jerzy: 12 koni sportowych.

 

 

Gdgdg: Dlaczego jest taka niska płynność akcji?

 

Rafał Jerzy: W mojej ocenie nie jest to niska płynność jeśli brać pod uwagę stosunkowy niski free float

 

 

bankier: Co kryje się pod pojęciem działalności konsulting budowlany?

 

Rafał Jerzy: Konsulting budowlany oznacza działalność spółki CDI Konsultanci Budowlani i polega na zarządzaniu inwestycjami dla klientów zewnętrznych, w tej spółce zamierzamy rozwijać developing.

 

 

eryt: Czy mógłby Pan pokrótce podsumować pierwsze półrocze? Było dobre dla spółki, słabe, jak Pan sam ocenia to półrocze?

 

Rafał Jerzy: To półrocze było lepsze niż w ubiegłym roku, ale nadal dużo poniżej moich oczekiwań.

 

 

kustosz: I co z tymi konikami ? Jaki cel posiadania ?

 

Rafał Jerzy: Jest to działalność komercyjna, kupujemy i sprzedajemy konie sportowe.

 

 

reko: Jaki jest obecnie wskaźniki C/Z, z wyliczeń stooq.com to blisko 29, to sporo. Czy spółka nie jest wyceniana i tak na chwilę obecną drogo ?

 

Rafał Jerzy: Wycena nie obejmuje dużej ilości nieruchomości nie biorących udziału w przychodzie.

 

 

werity: Spółka prowadzi działalność w wielu segmentach. Czy któryś jest najważniejszy, główny dla spółki?

 

Rafał Jerzy: Staramy się symetrycznie rozwijać wszystkie sektory. W kolejnych latach pojawią się wyższe przychody w segmencie developerskim.

 

 

redrot: Czy przewidują Państwo jakieś nakłady inwestycyjne w spółce przemysłowej ? Jak z jej konkurencyjnością na rynku ?

 

Rafał Jerzy: Rośnie ilość klientów i projektów. Za kilka dni otwieramy nowy zakład produkcyjny w Paterku pod Bydgoszczą, dzięki któremu zwiększymy moc produkcyjna.

 

 

Agnieszka K.: Może inaczej jaki segment ma kluczowe znaczenie w osiąganych wynikach finansowych ?

 

Rafał Jerzy: Nadal ponad 50 % przychodów generuje przemysł. Celem jest równomierny rozwój we wszystkich segmentach.

 

 

gronostaj: Czym spółka odróżnia się od pozostałych podmiotów działających na rynku? Co stanowi o jej unikalności?

 

Rafał Jerzy: Jesteśmy jedynym konglomeratem na GPW o tak szerokim spektrum działania.

 

 

lopek: Jakie spółki na GPW można traktować jako potencjalnych konkurentów, a w wycenie można je przyrównywać do Immobile ?

 

Rafał Jerzy: Nie ma takiej spółki, ale sam porównuje np. segment przemysłowy i jego wyniki do spółek przemysłowych. Tak samo robię z pozostałymi segmentami.

 

 

centro: Siedziba spółki to Bydgoszcz, czy ta lokalizacja nie przeszkadza w prowadzeniu biznesu ?

 

Rafał Jerzy: W Bydgoszczy upatrujemy niższe koszty działalności. Część naszych biznesów realizujemy poprzez biura w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu.

 

 

kostro: Jaka jest historia spółki, doświadczenie Zarządu. Czy będą otwierane inne spółki córki ?

 

Rafał Jerzy: Historia sięga 1868 roku. Najważniejsze dla nas jest doświadczenie zarządów poszczególnych spółek zależnych, a wszystkie te osoby maja duże doświadczenie w danych branżach.

 

 

obserwator: Na ile wyceniacie biznes hotelarski, czy spółka będzie dalej akcjonariuszem i czy będzie do driver do wzrostu ceny akcji ?

 

Rafał Jerzy: Jesteśmy w trakcie sporządzania dokumentu informacyjnego. Grupa pozostanie głównym akcjonariuszem. Uważamy, ze może być to driver do wzrostu ceny.

 

 

kostro: A czy nie ma problemów z przejrzystością grupy z racji posiadania tylu spółek ?

 

Rafał Jerzy: Struktura Grupy ma ułatwić zarządzanie poszczególnymi segmentami operacyjnymi i rozdzielić ryzyka operacyjne od majątku. To podstawowe powody do stworzenia takiej struktury.

 

 

senior: Jaki zegarek nosi Pan Prezes i jakim jeździ samochodem jeśli można wiedzieć ?

 

Rafał Jerzy: Zegarka nie noszę, bo nie lubię drogich gadżetów. Jeżdżę BMW rocznik 2011, który kupiłem używany.

 

 

Waldemar: Czy będą Państwo publikować prognozy finansowe ?

 

Rafał Jerzy: Rozważamy publikację prognoz finansowych, jeśli akcjonariusze będą tego oczekiwali.

 

 

Tomasz: Wow, to długo spółka już istnieje, a z jakiej branży się wywodzi ?

 

Rafał Jerzy: Spółka wywodzi się z branży przemysłowej.

 

 

Moderator: Na wiele pytań nie zdążyliśmy udzielić odpowiedzi. Kompleksowo odpowiemy na naszym blogu (blog.immobile.com.pl). Dziękujemy za udział w czacie, zapraszamy na kolejny czat. Już 29tego września odbędzie się WZA, na które wszystkich serdecznie zapraszam. Pozdrawiam, Rafał Jerzy.

 

 

 

Pytania na które nie zdążyłem odpowiedzieć:

 

 

akcjonariusz: Jakie są najbardziej wartościowe nieruchomości Grupy Immobile?

 

Są to nieruchomości hotelowe, a w szczególności hotele w Szczecinie, Łodzi i Chorzowie. Wartość każdej z nich mieści się w przedziale 25-30 mln PLN.

To także nieruchomość Stoczni Pomerania – 27 mln PLN, CH FAKTORIA w Bydgoszczy o wartości ca 20 mln PLN oraz nasze grunty inwestycyjne w Bydgoszczy wyceniane łącznie na ponad 30 mln PLN.

 

 

Łukasz K. i Agnieszka K, Sandacej: Spadek rzeczowych aktywów trwałych, z czego wynika? Nieruchomości inwestycyjne - pozycja wzrosła. Co się pod nią kryje, jakie nieruchomości?

 

Sprawozdanie finansowe za pierwsze półrocze 2014 roku jest pierwszym sprawozdaniem publikowanym po zmianie audytora Spółki. Wspólnie z EY dokonaliśmy kilku zmian prezentacyjnych, w tym największej (ca 32 mln PLN)  dotyczącej przesunięcia majątku Stoczni Pomerania w Szczecinie z aktywów trwałych do nieruchomości inwestycyjnych.

W związku z powyższym wzrosła istotnie pozycja nieruchomości inwestycyjnych. W tej kategorii prezentujemy obok majątku Stoczni Pomerania także: nieruchomość komercyjną w Bydgoszczy CH FAKTORIA o wartości ca 20 mln PLN, dwa grunty inwestycyjne w Bydgoszczy przy ul. Sułkowskiego, Kamiennej o wartości 23 mln PLN przeznaczone pod projekty developerskie, mieszkaniowe i grunt przy Placu Kościeleckich o wartości ca 3 mln PLN

 

 

merkant: i aster i Kostro:  Dwie „pozostałe” pozycje wynikowe znacznie wzrosły. Mowa tu o pozostałych przychodach i kosztach operacyjnych. Skąd nagle taki nagły wzrost tych pozycji? Co było ujęte w pozostałych przychodach i kosztach działalności operacyjnej w 1H2014? Czyli wynik dodatni to tylko papierowy, a spółka generuje stratę z działalności operacyjnej ?

 

Rafał Jerzy: GKI wypracowała w I półroczu zysk na sprzedaży (zysk brutto na sprzedaży pomniejszony o koszty ogólne zarządu) w wysokości 1,9 mln PLN przy przychodach skonsolidowanych na poziomie 41,5 mln PLN. Strata na działalności operacyjnej wynika z salda pozostałych przychodów i pozostałych kosztów operacyjnych, a w szczególności: odpisów aktualizujących wartość inwestycji w CH MAKRUM 9,7 mln PLN ( w związku z jej zaniechaniem) oraz odpisu aktualizującego wartość majątku Stoczni POMERANIA w Szczecinie o 5,8 mln PLN. Dokonaliśmy także w przeszacowanie wartości gruntu w Bydgoszczy przeznaczonego pod działalność developerską o kwotę 9,8 mln PLN.

 

 

aster: Skąd wziął się tak duży ujemny podatek dochodowy?

 

Rafał Jerzy: ujemny podatek dochodowy wynika z odwrócenia utworzonych wcześniej rezerw na odroczony podatek dochodowy oraz utworzonego aktywa z tytułu podatku odroczonego. Możliwość rozwiązania rezerw wynika głównie ze zrównania wartości księgowej i podatkowej posiadanych nieruchomości.

 

 

Daro, Maestro, olek: Czy jest to jednorazowe spotkanie na czacie czy będą Państwo kontynuować politykę komunikacyjną, tym bardziej, że o spółce mało się \'pisze\', Witam! Spółka nie jest zbyt medialna. Próbowałem znaleźć jakieś wiadomości o spółce w Internecie i było to utrudnione. Oczywiście nie chodzi mi tu o stronę spółki lecz o informacje w mediach. Czy spółka czyni jakieś kroki aby być bardziej rozpoznawalna/medialna? Czy może to ja się mylę?,    jakoś nie kojarzę Waszej spółki. Mało informacji w internecie o Was jest... chyba czas nad tym popracować

 

Dzisiaj GKI to Spółka o charakterze holdingowym, w którym działalność prowadzą zależne Spółki operacyjne. Zachęcam  do odwiedzenia stron www tych Spółek, np. www.focushotels.pl ; www.makrumpm.pl  czy www.cdi.net.pl .

Zakładam, że nasze spotkanie na czacie nie jest jednorazowym wydarzeniem. Systematycznie staramy się poprawiać komunikację z indywidualnymi akcjonariuszami. Duże znaczenia ma dla mnie szeroka obecność akcjonariuszy, bez względu na wielkość portfela, na WZA. W mojej ocenie jest to idealne miejsce do poznania Spółki i jej filozofii działania.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie