Chat with us, powered by LiveChat

ZWZ KGHM Polska Miedź S.A. – jedyne takie walne zgromadzenie

Skomentuj artykuł
© TTstudio - Fotolia.com

KGHM Polska Miedź S.A. to największa spółka notowana na GPW w Warszawie. Jej zwyczajne walne zgromadzenie budzi także największe zainteresowanie wśród inwestorów. Samo walne zgromadzenie jest istotnym elementem w życiu korporacyjnym Spółki, któremu widać, że Spółka nadaje odpowiednią rangę. W obradach oprócz licznego grona akcjonariuszy uczestniczą również przedstawiciele mediów, a transmisja z obrad jest zamieszczana na stronie internetowej Sółki. Na obradach nie mogło także zabraknąć przedstawiciela Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, który w imieniu akcjonariuszy mniejszościowych skierował do zarządu kilka pytań.

Wystąpienie Prezesa Zarządu

Swoje wystąpienie Herbert Wirth postanowił zacząć nietypowo. Zaczął je bowiem od przedstawienia pierwszej próby miedzi katodowej ze złoża Sierra Gorda. W wyniku nowej technologii przerobu uzyskanych zostało na razie kilka ton tego produktu. Jest to miedź wysokiej jakości, jak podkreślił Prezes Zarządu "cztery dziewiątki". Rok 2013 zaliczył do udanych dla KGHM, zysk wyniósł ok. 3 miliardy złotuch. W roku 2013 Spółka wyprodukowała 565 tys ton miedzi oraz 1160 ton srebra, co pozwoliło jej uzyskać jej status jednego z głównych producentów srebra. Następnie Prezes Zarządu przedstawił wyniki finansowe spółki oraz omówił najistotniejsze dla KGHM wydarzenia w roku 2013. W tym miejscu warto jedynie zwrócić uwagę, że w 2013 roku spółka uzyskała koncesję na eksploatację złóż miedzi od Ministerstwa Środowiska która pozwala na produkcję ok. 30 mln ton na conajmniej 40 lat istnienia na tym obszarze. Po tej prezentacji walne zgromadzenie przeszło do punktów porządku obrad dotyczących zatwierdzenia sprawozdań Spółki, w którym to miejscu przedstawiciel SII skierował do zarządu poniższe pytania.

Pytania SII

  • Zakładane gotówkowe koszty produkcji w kopalni Sierra Gorda szacowane są obecnie za cały okres życia kopalni na 1,6 USD na  funt podczas, gdy w bankowym studium wykonalności z 2011 r. zakładano, że kwota ta wyniesie 1,15 USD na funt. Jakie działania zarząd podejmował w 2013 r. celem ograniczenia wzrostu przyszłych kosztów wydobycia miedzi w kopalni Sierra Gorde. Jakie czynniki obok wzrostu kosztów pracy i energii wpływają na rosnący poziom kosztów produkcji miedzi w Chiljiskim projekcie?

 

 

 

W odpowiedzi na piersze pytanie Prezes Zarządu wskazał, że estymowane koszty na całe 23 lata to jest 1,6 dolara według wiedzy, która była wtedy szacowana. Natomiast to co jest istotne, to według szczegółowego projektu na następne 5 lat koszt T1 (jest to koszt gotówkowy pomniejszony o przychody ze sprzedaży molibdenu i złota) wynosi 1,13 dolara na funta.

 

 

  • W jak dużej mierze ubiegłoroczny wzrost gotówkowego kosztu wydobycia miedzi w polskich kopalniach KGHMu do poziomu 1,78 USD na funt wobec kosztu na poziomie 1,34 USD na funt w 2012 r., to wynik kosztów związanych z podatkiem od kopalin? Jakie inne czynniki wpłynęły na tak istotny wzrost tych kosztów?

 

Odpowiadając na drugie pytanie Prezes Zarządu wskazałm że rzeczywiście istotny wpływ na wzrost kosztów w przypadku KGHM ma podatek i on w 2013 r. był on na poziomie 48%.

 

  • Z czego wynikał spadek gotówkowego kosztu produkcji miedzi w KGHM International z poziomu 2,43 USD na funt w 2012 r.  do poziomu 2,15 USD na funt w 2013 r.?

 

Udzielając odpowiedzi na trzecie pytanie Zarząd wyjaśnił, iż było tu kilka przyczyn. Jedną z głównych przyczyn były problemy na złożu Morrison, które spowodowały wzrost kosztów. Były to problemy techniczne. Następnie Zarząd wskazał, że rzeczony spadek gotówkowy był związany z wdrożeniem programu obniżki kosztów. Jego wdrożenie spowodowało zwiększenie produkcji na kopalni Robinson - lepsze uzyski zarówno miedzi jak i srebra, co spowodowało, że stosunek wydobywanego metalu do odpadu ukształtował się na poziomie zdecydowanie lepszym niż miało to miejsce w roku 2012. Innymi słowy wzrost produkcji i lepsze uzyski przełożyły się na obniżkę kosztów w KGHM International.

 

  • Czy szacowane w 2013 r. nakłady inwestycyjne na kopalnię Sierra Gorda na poziomie 3,9 mld USD są w ocenie Zarządu na dziś aktualne, czy też Zarząd nie wyklucza zmiany poziomu nakładów?

 

Na ostatnie pytanie Zarząd niestety nie udzielił odpowiedzi. Jak wyjaśnił Prezes Zarządu tę informację podamy, po zakończeniu a myślę że to jest w niedługim czasie co najmniej kilku tygodni od zakończenia".

 

Istotną kwestią związaną z kopalnią Sierra Gorda było również to w jakim stopniu zaawansowane są prace dotyczące budowy kopalni Sierra Gorda oraz czy Inwestycja będzie uruchomiona zgodnie z założeniami, czyli na przełomie 1 i 2  półrocza br.? 

 

W tym kontekście warto zwrócić uwagę, na wypowiedzi prasowe Prezesa Zarządu KGHM w których wskazywał on, że na przełomie lipca i sierpnia KGHM ma uruchomić kopalnię Sierra Gorda.

Dywidenda

Dla wszystkich akcjonariuszy najważniejszym punktem obrad jest uchwalenie dywidendy. W tym roku Zarząd rekomendował dywidendę w wysokości 1 miliarda złotych, tj. 5 zł na akcje. W takiej też wysokości dywidenda została uchwalona przez ZWZ. Jest to ważne novum. Dotychczas bowiem Skarb Państwa przegłosowywał wypłatę dywidendy w wyższej kwocie niż proponował Zarząd. Odkąd wprowadzona została ustawa o „podatku od kopalin” odpowiednie wpływy do budżetu zostały zapewnione bez potrzeby windowania wielkości dywidendy. Należy więc przypuszczać, że w najbliższych latach będzie ona uchwalana w wysokości proponowanej przez Zarząd.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie