Chat with us, powered by LiveChat

Czy AmRest zamknie swoje restauracje w USA? Relacja z Walnego Zgromadzenia Spółki

Skomentuj artykuł
© freshidea - Fotolia.com

W dniu 4 czerwca 2014 roku odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Amrest. W obradach wziął udział przedstawiciel Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Akcjonariusze obecni na walnym zgromadzeniu zatwierdzili sprawozdanie finansowe i sprawozdanie Zarządu z działalności oraz zdecydowali o przeznaczeniu zysku wypracowanego w 2013 roku w całości na kapitał zapasowy. Ponadto udzielono absolutorium wszystkim osobom zasiadającym w organach Spółki oraz powołano dwóch członków Rady Nadzorczej - Pana Henry'ego McGovern na ponowną kadencję oraz Pana Amr’a Kronfol.

 

Walne Zgromadzenie nie wyraziło jednak zgody na proponowane zmiany statutu Spółki. Jedna z nich polegać miała na wydłużeniu okresu obowiązywania upoważnienia Zarządu do dokonywania jednego lub więcej podwyższeń kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego z 1 grudnia 2014 roku do 1 grudnia 2017 roku. Druga natomiast miała  umożliwić emitowanie akcji w ramach tego kapitału docelowego w związku z programem opcji menedżerskich zatwierdzonych przed dniem 31 grudnia 2011 roku, a nie - jak obecnie - tylko przed dniem 1 czerwca 2010 roku.

La Tagliatella nadal ciąży na wynikach

Akcjonariuszy AmRestu szczególnie interesować może bieżąca sytuacja związana z międzynarodową ekspansją marki La Tagliatela, która póki co okazała się znacznie bardziej kosztowna niż początkowo planowano - w 2013 roku  wynik operacyjny wypracowany na Nowych Rynkach (Chiny, Francja, Niemcy, USA)  był około 130 mln zł pod kreską. Osoby obecne na Walnym Zgromadzeniu mogły usłyszeć od przedstawiciela Spółki, że choć nie wiadomo, kiedy spodziewać się można wyniku na plusie, to w 2014 roku strata powinna być już mniejsza i nie przekroczyć 30 mln zł. Obecnie AmRest skupia się natomiast na poprawie rentowności już otwartych restauracji La Tagliatella i w najbliższym czasie nie planuje powiększania liczby tych lokali na Nowych Rynkach.

 

W odpowiedzi na pytanie przedstawiciela Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych członek Zarządu AmRestu poinformował także, iż obraz sytuacji związanej z dochodowością marki La Tagliatella w poszczególnych państwach Nowych Rynków nie jest jednorodny. Restauracje całkiem nieźle radzą sobie we Francji i Niemczech. Dużo gorzej sytuacja wygląda za to na rynku amerykańskim - istnieje prawdopodobieństwo, że lokale działające pod szyldem La Tagliatella znikną ze Stanów Zjednoczonych jeszcze w tym roku.

 

Ponadto można było usłyszeć, iż tempo nowych otwarć kawiarni Starbucks powinno pozostać stabilne - w 2014 roku powstanie ok. 10 nowych lokali (łącznie w Polsce, Czechach i na Węgrzech). Biznes kawowy pozostaje jednak w naszym kraju relatywnie mało dochodowy. Największe marże osiągane są w kawiarniach otwieranych w Czechach.

 

Plany akwizycji

 

W ostatnim czasie pojawiły się prasowe doniesienia jakoby AmRest był zainteresowany zakupem dużej hiszpańskiej sieci restauracji od funduszu private equity CVC Capital Partners. Transakcja ta miałaby być uzupełnieniem należącej do Spółki prężnie działającej już na tym rynku sieci La Tagliatella, obejmującej łącznie około 150 lokali. Członek Zarządu AmRestu zdementował jednak te spekulacje. Spółka stale monitoruje rynek fuzji i przejęć pod kątem potencjalnych akwizycji, ale nie jest zainteresowana tą konkretną transakcją. Aktualnie nie ma również na celowniku żadnego innego znaczącego podmiotu.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie