Chat with us, powered by LiveChat

INI 15.05: Byki ponownie na czele, większość inwestorów sceptyczna

Skomentuj artykuł

Po odczytach wskaźników makroekonomicznych w tym tygodniu sytuacja na rynkach staje się coraz bardziej klarowna. Bardzo dobre wyniki po raz kolejny pokazała polska gospodarka. Produkt Krajowy Brutton w I kwartale wyniósł aż 1,1% po wcześniejszym odczycie na poziomie 0,6%. Pokazuje to, że gospodarka, wcześniej wykazująca pozytywne sygnały ożywienia, rozpędza się. To powód do dumny gdy Polska jest mocniejsza niż najszybciej rozwijający się kraj strefy Euro - Niemcy z wynikiem 0,8% k/k. Wobec biernej postawy EBC, problemy Europy wydają się pogłębiać. Średni odczyt PKB za I kwartał to zaledwie 0,1%. Fatalnie wygląda sytuacja m.in. we Włoszech gdzie gospodarka kurczy się w tempie -0,1% k/k. Coraz mocniej uwydatniają sie również problemy z niską inflacją, które są hamulcem wzrostów gospodarek starego kontynentu. CPI za kwiecień w Eurolandzie wyniósł zaledwie 0,2% i spadła o 0,7 pkt. proc. w porównaniu do marca.

 

Nieciekawy obraz sytuacji w Europie zmusza Mario Draghiego do bardziej zdecydowanych ruchów i naoliwienia zardzewiałych trybików. Poważniejszych deklaracji możemy spodziewać się na kolejnym posiedzeniu EBC, które odbędzie się już 5 czerwca. Rodzą się spekulacje, jakie narzędzia zostaną do tej operacji użyte. Wśród najczęściej wymienianych znajduje się obniżenie wszystkich stóp procentowych oraz uruchomienie programu skupu aktywów na podobieństwo QE stosowanego w USA. Te działania mają na celu ożywienie akcji kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw, które często mają nawet ponad 50% udziału w wytworzeniu PKB.

 

Gdy Europa boryka się z problemami, w USA jest „zbyt dobrze” co oznacza przegrzanie gospodarki amerykańskiej. Od 2009 roku stabilny wzrost za oceanem przełożył się na dynamiczną hossę bijącą kolejne historyczne rekordy, a także na bardzo dobrą wydolność gospodarki. Wystarczy przytoczyć dane z rynku pracy gdzie kolejny tydzień spada poziom zarówno nowych bezrobotnych jak i osób pobierających zasiłek. Do hurraoptymistycznych wyników przy których zwykle następuje przesilenie i zmiana trendu wciąż jeszcze trochę brakuje. Trudno wyobrazić sobie jednak sytuację gdzie Wall Street nadal rośnie.  Jeżeli tak się stanie bańka spekulacyjna będzie pompowane, a jej pęknięcie może być równie bolesne jak w 2008 roku. 

 

 

Sytuacja w tygodniu zakończonym 15 maja nie uległa większym zmianom. Po wcześniejszym skokowym wzroście poziomu niedźwiedzi zanotowano nieznaczny spadek przy równoczesnej stracie wartości indeksu WIG20. Pomimo spadku odsetka pesymistów, możliwy jest jego powrót powyżej poziomu 40% ogółu inwestorów.

 

 

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy szokującą zmianę w strukturze inwestorów, gdzie po raz pierwszy od roku niedźwiedzie dominowały nad bykami. Sytuacja wróciła już do „normy” i ponownie przeważają optymiści (41,4%), chociaż większość inwestorów nastawionych jest sceptycznie lub negatywnie do giełdy w kolejnych 6 miesiącach. Odwrócenie tendencji obserwowaliśmy również w USA, jednak na Wall Street nadaj przeważają inwestorzy znajdujący się poza rynkiem.

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów po fatalnym odczycie, kiedy znalazł się na minusie (-5,5 pkt. proc.), w tygodniu zakończonym 15 maja wzrósł o blisko 10 pkt. proc. i wyszedł „nad kreskę”. Nastroje, które stopniowo pogarszały się od listopada 2013 osiągnęły swoje lokalne minimum. Sytuacja ta podobna jest do ochłodzenia rynku na przełomie 2012 i 2013 roku, gdy INI zatrzymał się na poziomie -10 pkt. proc. Daje to duże prawdopodobieństwo zakończenia spadków i zmiany tendencji na wzrostową co wiąże się z zakończeniem korekty na indeksie WIG20  i powrotem do wzrostów. Obecnie na rynku brakuje informacji, które poderwałyby indeksy do góry, jednak możliwe, że już 5 czerwca Mario Draghi da inwestorom powody do radości.

 

Uwaga nagrody!

Dla 5 osób, które były najaktywniejsze i głosowały najczęściej w sondzie INI w tym roku przygotowaliśmy nagrody książkowe. Książki otrzymują:

  • Andrzej Morcinek
  • Sebastian Jankowski
  • Tadeusz Buczkowski
  • Adam Szmagliński
  • Sławomir Szydłowski

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie