Chat with us, powered by LiveChat

Skutki gospodarcze konfliktu na Krymie

Skomentuj artykuł
© believeinme33 - Fotolia.com

Ambicje polityczne Wladimira Putina tym razem sięgnęły Krymu, części Ukrainy, która osłabiona wewnętrznym konfliktem nie jest w stanie skutecznie bronić się przed agresorem. Pytanie, czy byłaby w stanie, gdyby była prężnie działającym państwem z silną armią.

 

Tymczasem przyjrzyjmy się temu jaki wpływ na gospodarkę może mieć potencjalny zbrojny konflikt Rosyjsko-Ukraiński. Zobaczymy jaki wpływ został wywarty do tej pory. Oczywiście najbardziej spektakularny news medialny z poniedziałku był taki, że jednodniowy spadek wartości spółek notowanych na moskiewskiej giełdzie był porównywalny z kosztem organizacji Olimpiady w Soczi. Co jeszcze jest ważnego z punktu widzenia inwestorów giełdowych:

 

  • Ukraina nie jest włączona w europejski system gazowy – jest skazana na gaz z Rosji. Rosja grozi cofnięciem udzielonych (istotnych) rabatów na zakup gazu przez Ukrainę.
  • Polska nie musi już się bać szantażu gazowego w dłuższym terminie, bo na ukończeniu jest gazoport w Świnoujściu, posiadamy interkonektory na granicy zachodniej (np. PGNiG i Duon korzysta z nich), premier Tusk powiedział, że jeśli wyłączymy dostawy gazu do największych polskich zakładów to gazu dla odbiorców indywidualnych wystarczy (własne źródła gazu, gazoport w Świnoujściu, inny import z Zachodu).
  • Giełda moskiewska ma podpisane porozumienie o ścisłej współpracy z giełdą niemiecką (Deutsche Boerse). Dzięki tej współpracy w przyszłości akcje spółek rosyjskich będą mogły byc także oferowane na giełdzie we Frankfurcie. W przypadku dalszego konfliktu między Rosją a Zachodem mogłoby dojść do całkowitego zaprzestania współpracy.
  • Bardzo ważnym przeciwnikiem interwencji rosyjskiej jest Turcja (12% ludności na Krymie to Tatarzy. Turcja kontroluje bardzo ważną cieśninę Bosfor) i Chiny.
  • Dopiero w poniedziałek Putin i Oligarchowie zobaczyli, jak inwestorzy zareagowali na sytuację – Bank rosyjski był zmuszony interweniować na rynku walutowym broniąc wartości rubla, jednocześnie podwyższając stopu procentowe; Oligarchowie odczuli w swoich wycenach aktywów bardzo mocno spadające indeksy na rosyjskiej giełdzie.
  • Międzynarodowa społeczność grozi między innymi zamrożeniem aktywów należących do Oligarchów, a te są bardzo duże. Jest to realna możliwość pośredniego wpłynięcia na Putina w celu złagodzenia ambicji politycznych.
  • Społeczność międzynarodowa grozi reperkusjami na poziomie wprowadzenia/cofnięcia wiz dla Rosjan. To kolejne narzędzie, po zamrożeniu aktywów oligarchów rosyjskich, wpływu na władze w Moskwie.
  • Izolacja gospodarcza Rosji, włącznie z odcięciem importu gazu z Rosji, w dłuższym terminie będzie miała o wiele większe negatywne skutki na gospodarkę Rosji niż dla krajów europejskich. Wymiana handlowa między Rosją, a krajami Unii Europejskiej wyniosły w 2012 r. 336,5 mld dolarów, z czego najwięcej przypada na obrót z Niemcami (77 mld dolarów)
  • Przeciwko Rosji jest cała społeczność międzynarodowa, nie ma kraju, który by go popierał.
  • Bogactwem naturalnym Ukrainy jest wysokiej jakości ziemia. Czasami nazywana spichlerzem Europy. Rosji na niej nie zależy, bo sama ma jej sporo i sama eksportuje surowiec rolny do Europy. To przede wszystkim Europie zależy na dobrych relacjach z Ukrainą właśnie z powodu jej ziem uprawnych. Jest to długoterminowa, strategiczna kwestia w zakresie zapewnienia żywności dla krajów europejskich.

 

Źródło: finanse.wp.pl

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie