Chat with us, powered by LiveChat

INI 23.01: INI rośnie od 7 tygodni. Czy to powrót hossy na GPW?

Skomentuj artykuł

 Mijający tydzień na rynkach minął stosunkowo spokojnie. Indeksy za oceanem znajdują się wciąż w pobliżu historycznych maksimów , a inwestorzy nie mogąc zdecydować się czy kupować drogie już akcje determinują ruch boczny. Jednocześnie niemalże namacalne jest wyczekiwanie na istotne informacje, które pozwoliłyby wyrwać rynek z równowagi i wyznaczyć kierunek notowań na kolejne miesiące. W USA podobnie jak na rozwiniętych giełdach zachodnioeuropejskich po hossie w 2013 roku giełdy wydają się przegrzane i brakuje korekty, która oczyściłaby atmosferę i pozwoliła bykom na dalsze kontynuowanie trendu wzrostowego.

 

Inwestorzy na warszawskim parkiecie takie ochłodzenie nastrojów dopiero co przeszli. Mimo tego, że wciąż WIG20 znajduje się w trendzie wzrostowym to ostatnia korekta obniżyła znacząco walory wielu spółek i wielu inwestorów upatruje w niej szansę na zarobek w dalszej części roku. Sytuacja ekonomiczna jest stabilna, a Polska gospodarka wykazuje ożywienie co pokazuje co powinno napędzać hossę na GPW. Hamulcem dla indeksów jest jednak wciąż trwające dostosowywanie portfeli OFE, które muszą oddać połowę środków do ZUS. To właśnie ta operacja wskazywana jest jako przyczyna 10-o procentowej przeceny w grudniu 2013. Finalnie zakończy się 31 stycznia i być może to będzie impulsem, który pobudzi popyt do kolejnej fali wzrostowej.

 

Istnieje również spore ryzyko związane z wpływem otoczenia na GPW. Jeżeli w USA, Niemczech czy Francji pojawi się wyczekiwany napływ podaży i indeksy zapikują, dobre dane makroekonomiczne nie pomogą utrzymać notowań nad kreską. Większe wyprzedaże na giełdach światowych wpływają negatywnie na polską giełdę. W obecnej sytuacji technicznej taki scenariusz skutkowałby przedłużeniem grudniowej korekty minimalnie do poziomu 2300 pkt. a w negatywnym scenariuszu nawet do poziomu 2150 pkt. Jednak jeżeli na nasz rynek miałaby napłynąć większa fala podaży prawdopodobnie informacje przyjdą z zewnątrz.

 

 

W tygodniu zakończonym 16.01.2014 wskaźniki: kurs WIG20 i udział niedźwiedzi zbliżyły się do siebie. Kurs WIG20 od ostatniego odczytu wzrósł o 3% co było związane ze spadkiem udziału niedźwiedzi o -2,2 pkt. proc.. Badane składowe znajdują się obecnie we względnej równowadze i dopiero gwałtowne ich oddalenie lub przecięcie może zmienić ten stan rzeczy.

 

 

 

Pomimo realnej groźby kontynuowania spadków na giełdzie inwestorzy po raz kolejny pokazali, że mocno wierzą w hossę. Poziom niedźwiedzi znajduje się najniżej od 2 miesięcy na poziomie 21% co jest jedną z niższych wartości obserwowanych w historii badania. Cały czas zwiększeniu ulega odsetek inwestorów nastawionych pozytywnie do rynku, w tym tygodniu wzrósł aż o 6 pkt. proc. do poziomu 54,5%. Porównując wyniki ankiet w Polsce i USA widać że nastroje różnią się diametralnie. Inwestorzy w USA zachowują umiarkowany optymizm (38,1% byków), jednak należy zauważyć że ich znaczna część (38,1%) znajduje się poza rynkiem, spodziewając się korekty.

 

 

Wskaźnik INI wzrósł po raz 6 z rzędu i wynosi obecnie 33,6 pkt. proc.. Inwestorzy są optymistami, a po zatrzymaniu spadków i kilku sesjach w kolorze zielonym ich apetyty wzrosły. Jeżeli na giełdzie zobaczymy wzrosty w kolejnym tygodniu to można być prawie pewnym, że wskaźnik INI znajdzie się w pobliżu granicy wykupienia czyli poziomu 40 pkt. proc., co będzie oficjalnym powrotem hossy na GPW. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że przeciętny polski inwestor nie zauważa ryzyka związanego z wykończeniem struktur technicznych w USA i Europie Zachodniej i wiążącą się z nimi prawdopodobną korektą. Oby nie skończyło się to dla byków boleśnie.

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie