Chat with us, powered by LiveChat

INI 20.06: Obawy o koniec stymulowania w USA. Kolejny sukces INI!

Skomentuj artykuł

Rynki od dłuższego czasu nie mogły znaleźć pretekstu do korekty. Z „pomocą” przyszedł FED, który przyniósł obawy o redukcję programów stymulowania amerykańskiej gospodarki. Do końca bieżącego roku Rezerwa Federalna może ograniczyć tempo skupu obligacji i całkowicie zakończyć program QE3 do połowy 2014 roku. Stanie się tak, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie nadal się poprawiała w obecnym tempie (szybciej niż wcześniej prognozowano stopa bezrobocia spadnie do poziomu 6,5%). Inwestorzy już dawno o tym wiedzieli, w końcu stymulowanie nie mogło trwać w nieskończoność. Jednak nutka strachu i wcześniejsze zwyżki indeksów dały pretekst do wzmożonej realizacji zysków. Owszem, gospodarka ma się coraz lepiej, drukowanie pieniędzy zostanie ograniczone, a koszt pieniądza pozostanie na niskim poziomie nawet do 2015 roku, ale nastroje krótkoterminowe są negatywne. W tym kontekście warszawska giełda zaliczyła na czwartkowej sesji niemal paniczną wyprzedaż. Indeks WIG20 spadł o blisko 4,8%, a indeks WIG o 3,9%. Największy udział w spadkach miały akcje KGHM. W środę Walne Zgromadzenie spółki zdecydowało o wypłacie 9,8 zł dywidendy na akcję, a najwidoczniej rynek liczył na więcej. Dodatkowo istotny wpływ mają notowania miedzi, który są w trendzie spadkowym i oscylują wokół poziomów sprzed dwóch lat. Dodatkowych argumentów niedźwiedziom dołożyły słabe dane o prognozowanym PMI dla przemysłu w Chinach, który spadł w czerwcu do najniższego poziomu od 9 miesięcy (48,3 pkt. wobec 49,2 pkt. w maju). Zaczyna to rodzić coraz większe obawy o kondycję chińskiej gospodarki. Z drugiej strony, przewidywane indeksy PMI dla przemysłu w strefie euro wzrosły i były lepsze od przewidywań analityków. Dodatkowo w Polsce wciąż nie został wyjaśniony temat zmian w OFE, a krytyczne komentarze wskazujące na możliwe dalsze ograniczanie ich roli nie pomaga naszej giełdzie.

 

 

W ostatnim tygodniu wskazywaliśmy, iż poziom optymizmu był skrajnie wysoki, a wcześniej w marcu 2012 r. i styczniu 2013 r. wskazywały na wielotygodniową korektę. Historia ponownie zatoczyła koło. Po osiągnięciu poziomu 63,8% udziału byków w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się spadki na GPW. Wskazywane przez nas ryzyko wykupienia rynku i krótkoterminowego przewartościowana ziściło się. Powrócił strach. Udział inwestorów obstawiających wyższe poziomy indeksów za pół roku spadł aż o 8,5 pkt. proc. do poziomu 55,3%. Jest on wciąż bardzo wysoki, jednak najniższy od miesiąca. Jednocześnie bardzo mocno wzrósł odsetek niedźwiedzi – obecnie co czwarty inwestor spodziewa się niższych poziomów indeksów do końca 2013 r.

 

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

                           

Na Wall Street również korekta. Co bardzo istotne przebita zostały średnie ruchome rocznie w przypadku indeksów S&P500 i Dow Jones IA. Wszystko wskazuje na to, że może to jeszcze nie być koniec korekty wielomiesięcznych wzrostów. Udział tamtejszych byków bowiem wzrósł do poziomu 37,5%, co nie jest najlepszym prognostykiem zwyżek.

 

 

Czy paniczna wyprzedaż ryzykownych aktywów, w tym walut krajów rozwijających, ich długu oraz akcji już się zakończyła? Wykresy techniczne dają bardzo negatywne sygnały. Wiele akcji z warszawskiego parkietu przebiło swoje linie trendu wzrostowego, zapoczątkowane często jeszcze w 2009 roku. Po raz kolejny indeks INI, wskazujący na przewagę byków nad niedźwiedziami, po przekroczeniu 40 pkt. proc. wskazał korektę. To kolejny wielki sukces naszego badania!

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie