Chat with us, powered by LiveChat

W SKOK-u bezpiecznie jak w banku

Skomentuj artykuł

Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła wyznaczać zarządy SKOK-ów, dzielić kasy oszczędnościowo-pożyczkowe, wydzielać z nich części i zbywać lub łączyć z bankiem – przewiduje nowo przyjęta przez Sejm ustawa o SKOK-ach. Spółdzielcze kasy zostaną poddane rygorystycznym regulacjom właściwym dla banków, w zamian za co depozyty ulokowane w SKOK-ach zostaną objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

 

Nadzór KNF nad spółdzielczymi kasami będzie silniejszy niż nad bankami, chociaż działalność kas jest znacznie węższa. Przede wszystkim SKOK-i działają tylko w realnej gospodarce i nie spekulują depozytami klientów na rynkach finansowych. W związku z tym ryzyko, przed którym muszą się zabezpieczyć, powinno być niżej wycenione. Ponadstandardowe podniesienie poprzeczki bezpieczeństwa depozytów w SKOK-ach będzie dla kas bardzo kosztowne.

 

Kwoty, które nowa ustawa nakazuje wnosić do BFG i KNF, wcześniej trafiały do członków kas w postaci wyższego oprocentowania depozytów niż w bankach i niższych kosztów pożyczek. Przedstawiciele SKOK-ów od dawna wskazują, że spółdzielcze kasy jako instytucje konkurencyjne w sferze działalności kredytowo-depozytowej wobec banków znalazły się na celowniku lobby bankowego, które ma swoich przedstawicieli także w Sejmie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie