Chat with us, powered by LiveChat

Nowy indeks na GPW w Warszawie już jest!

3 grudnia GPW rozpoczęła obliczanie i publikację indeksu WIG20TR (WIG20 „Total Return”)Portfel indeksu będzie zgodny z portfelem WIG20, ale w procesie jego obliczania uwzględnione zostaną wydarzenia korporacyjne takie jak emisja nowych akcji z prawem poboru i wypłata dywidendy

 

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie od 3 grudnia 2012 r. będzie obliczać i publikować indeks WIG20TR. Jego skład będzie zgodny z portfelem indeksu WIG20, ale obliczany będzie z uwzględnieniem dochodów z akcji, w szczególności z tytułu dywidend oraz praw poboru. 

Zasady kompozycji portfela indeksu WIG20TR, określania wag jego uczestników, zmiany list uczestników (korekty okresowe oraz nadzwyczajne) będą takie same jak w przypadku indeksu WIG20. Elementami odróżniającymi WIG20TR od indeksu WIG20 są: nazwa, tryb publikacji i podejście do operacji na papierach wartościowych.

Z przeprowadzonych przez giełdę wyliczeń wartości nowego indeksu za okres od końca 2004 roku do chwili obecnej (wykres 1) wynika, że wartość WIG20 w okresie ostatnich 8 lat wzrosła o 20%, podczas gdy WIG20TR zyskał ponad 70%. W 2012 r. ta sama stopa zwrotu wyniosła odpowiednio 10% i 17%.

 

Wykres 1: Porównanie graficzne WIG20 i WIG20TR

WIG20_vs_WIG20TR.jpgŹródło: GPW

 

Indeks WIG20TR 
Portfel indeksu WIG20TR jest zgodny z portfelem indeksu WIG20, którego uczestnikami jest 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW.


W przeciwieństwie do indeksu WIG20, który jest indeksem typu cenowego, WIG20TR jest indeksem dochodowym, uwzględniającym dochody z tytułu dywidendy i prawa poboru.


Rewizja indeksu przeprowadzana jest w cyklu kwartalnym. Korekty okresowe w składzie portfela WIG20TR, tak jak w przypadku WIG20, dokonywane są po sesji w trzeci piątek czerwca, września i grudnia, zaś rewizja roczna, po sesji w trzeci piątek marca.


Data bazowa to 31 grudnia 2004 r.; wartość bazowa (pkt.) jest równa wartości WIG20 w tym dniu - 1960,57.


Publikacja WIG20TR odbywać się będzie trzy razy dziennie: o 11:30, 15:30 i po zamknięciu sesji.

 

Źródło: gpw.pl

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie