Chat with us, powered by LiveChat

Będą obniżki opłat transakcyjnych na wszystkich rynkach GPW!

Komisja Nadzoru Finansowego chce znacznie obniżyć opłaty ponoszone na rzecz KNF przez GPW i KDPW i jednocześnie objąć opłatami za nadzór m.in. TFI, domy maklerskie i spółki giełdowe. 

W obecnym modelu aż 87 proc. wydatków komisji pokrywa Giełda Papierów Wartościowych wraz z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych. Jak poinformował szef KNF Andrzej Jakubiak pojawienie się na rynku nowych podmiotów nie ponoszących opłat na rzecz komisji, a  objętych kontrolną KNFu skłania do zmian przepisów wprowadzonych w 2005 roku.

 

Według nowego systemu opłatami mają zostać obciążone takie instytucje rynku finansowego jak: domy maklerskie , spółki prowadzące pozagiełdowy rynek regulowany, spółki giełdowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych i izby rozliczeniowe. Łącznie rynek kapitałowy miałby wpłacać 36 mln zł rocznie w miesięcznych zaliczkach co miałoby wyeliminować zjawisko znaczących nadpłat na rzecz KNF. Zdaniem szefa KNFu nowy system miałby obowiązywać od początku 2013 roku, ale jak dodał konieczne są zmiany ustawowe.

 

Gdy nowe przepisy wejdą w życie warszawska GPW będzie wnosiła na rzecz KNF o 50% mniejsze opłaty co według danych na 2012 rok stanowi aż 9 mln zł oszczędności. Prezes giełdy Ludwik Sobolewski obiecał, że środki zostaną w całości przekazane na obniżenie opłat transakcyjnych na wszystkich rynkach GPW, a możliwem, że obniżki będą jeszcze większe. Wpłynie to na poprawę konkurencyjności polskiego rynku i załagodzi konflikt pomiędzy domami maklerskimi, a giełdą.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie