Chat with us, powered by LiveChat

Męska gra – wyniki OBI 2011

 

29 listopada w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zgromadzili się przedstawiciele mediów w ramach konferencji prasowej organizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Podczas spotkania organizatorzy przedstawili wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI). Z roku na rok rośnie zainteresowanie wynikami raportu, który dostarcza pełen obraz profilu polskiego inwestora giełdowego. W tegorocznej edycji badania wzięło udział 7319 respondentów. Taka liczba ankiet daje możliwość precyzyjnego poznania potrzeb i preferencji graczy giełdowych inwestujących na rynku kapitałowym.

 


Wyniki OBI 2011 zaprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia dr Michał Masłowski, Dyrektor Programowy SII oraz Łukasz Porębski, Dyrektor ds. Analiz Giełdowych, sprawujący pieczę nad badaniem. W spotkaniu uczestniczyli też zaproszeni goście: Iwona Sroka - Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, która otworzyła spotkanie oraz Ludwik Sobolewski – Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A, który skomentował wyniki badania dotyczące inwestowania na rynkach alternatywnych, NewConnect i Catalyst. Swoją obecnością konferencję uświetnił również Andrzej Jakubiak, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.


Tak jak w poprzednich latach, mężczyźni dominują wśród respondentów. W tegorocznej edycji badania stanowili aż 88,4% wszystkich inwestorów. Jak pokazują wyniki badania przeciętny inwestor to młody mężczyzna do 35 roku życia, posiadający wyższe wykształcenie kierunkowe, co potwierdza tylko fakt, że inwestowanie wymaga określonej wiedzy i predyspozycji. Wśród ankietowanych większość (blisko 70%) stanowili inwestorzy posiadający stosunkowo krótki staż inwestowania na giełdzie (do 5 lat). Badanie pokazało, że dla zdecydowanej większości respondentów (96%) inwestowanie nie jest jedynym źródłem utrzymania. W badanej grupie dominują osoby bezpośrednio (samodzielnie) inwestujące na rynku kapitałowym (aż 96,7% respondentów). Na przestrzeni ostatnich trzech lat nastąpił spadek zainteresowania usługami TFI, inwestowanie za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych obecnie deklaruje 30,3% ankietowanych.


Przeciętny inwestor posiada w swoim portfelu inwestycyjnym od 2 do 3 spółek (aż 41,6% badanych), 38,8% dywersyfikuje swoje inwestycje kupując akcje 4 do 7 spółek, a 8 i więcej tylko 11,4% respondentów.

Brak czasu, jak również brak wpływu na podejmowanie decyzje są głównym czynnikiem determinującym absencję inwestorów na Walnych Zgromadzeniach – zdecydowana większość nie deklaruje swojego uczestnictwa (aż 96,1%).

Nowością w tym roku były pytania zadane przez Komisję Nadzoru Finansowego. W odpowiedzi o kary administracyjne wynikające z naruszenia przepisów prawa rynku kapitałowego, respondenci wskazali, że do takiego rodzaju odpowiedzialności powinni zostać pociągnięci inwestorzy, którzy dopuszczają się manipulacji instrumentem finansowym oraz stosują inside trading (ok. 57% odpowiedzi).


Inwestorzy indywidualni mieli okazję zabrać głos na temat dotyczący rynków alternatywnych, GPW: NewConnect i Catalyst. Badanie wykazało, że tylko 23,7% z nich inwestuje na rynku NC. Grupa, która na nim nie inwestuje, tłumaczy się słabą znajomości tego rynku (59,5%). Dziwić może brak zdania inwestorów na temat NewConnect, pomimo iż rynek ten istnieje już od czterech lat, to inwestorzy nadal podchodzą do niego obojętnie. Odpowiedź „nie mam na jego temat zdania” wybrało aż 56,4% ankietowanych. Catalyst również nie cieszy się jeszcze popularnością wśród graczy. Zdecydowana większość (aż 96,6%) nie inwestuje, argumentując swoje decyzje słabą znajomością rynku oraz brakiem zainteresowania.


Najbardziej istotne źródła informacji na temat spółek to zdaniem respondentów raporty bieżące i okresowe. Zaraz po nich uplasowały się serwisy internetowe i programy telewizyjne. Inwestorzy doceniają potencjał jaki posiada informacja na rynku kapitałowym, wskutek tego zwracają szczególną uwagę na dobór źródeł, z których czerpią dane. Z szybkiej informacji zawartej w serwisach internetowych korzysta 81,9% respondentów.


Wydźwięk medialny badania


Wyniki przeprowadzonej analizy są bardzo interesujące zarówno dla Stowarzyszenia i inwestorów, jak również dla mediów obecnych na konferencji. Tematem OBI zajęli się m. in. Dziennik Gazeta Prawna, Parkiet, Puls Biznesu czy Rzeczpospolita.


Wiadomości dotyczące profilu statystycznego inwestora pojawiły się na wielu serwisach internetowych, w tym biznes.onet.pl, parkiet.com, inwestycje.pl, forsal.pl, czy bankier.pl.

Wydźwięk badania można było znaleźć również w eterze. Audycje, w których poruszano tematykę OBI można było usłyszeć na antenach Radia TOK FM, Radia PiN oraz Antyradio Warszawa. Badanie wykazało, że blisko 63% inwestorów czerpie wiedzę również z telewizji. Program TVN CNBC ogląda blisko 82% respondentów, dla których telewizja stanowi deklarowane źródło informacji na temat rynku kapitałowego. Informacje wynikające z  badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych okazały się ciekawe także dla wydawców programów telewizyjnych. W programach informacyjnych prowadzący omawiali profil przeciętnego inwestora m. in. na antenie TVN CNBC, Polsat News oraz TV Biznes.

 

O wynikach OBI2011 m.in. w:

 

  • Parkiet "Inwestorzy giełdowi z coraz mniejszym stażem"
  • INFOR.pl "Prawie 90 proc. inwestorów giełdowych to mężczyźni" (PAP)
  • onet.biznes "Co nas kręci na giełdzie?
  • wp.pl "Większość inwestorów indywidualnych dysponuje środkami do 50 tys. zł - SII" (PAP)
  • Bankier.pl "Oto obraz polskiego inwestora"
  • Inwestycje.pl "Polski inwestor A.D. 2011"
  • TOKFM "Inwestorzy słuchają Radia TOK FM!"
  • TVP.INFO "Jaki jest polski inwestor?"
  • Polskie Radio "Statystyczny inwestor to żółtodziób"

 

Prezentacja z konferencji prasowej Badania Inwestorów 2011 (POBIERZ)

 

 

W bieżącej edycji badania zebraliśmy 7319 ankiet!!!

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie