Chat with us, powered by LiveChat

Tak było na ForFin 2024. Finansowe inspiracje, które zaprocentują

02.12.2024 15:18
Skomentuj artykuł

ForFin2024 udowodnił, że Polacy chcą oszczędzać i inwestować oraz poszerzać swoje horyzonty w tych obszarach. Dwa dni na Stadionie Narodowym przyniosło uczestnikom wiele finansowych inspiracji, które zaprocentują tu i teraz oraz w horyzoncie wielu dekad.

29 i 30 listopada w Warszawie odbyła się trzecia edycja ForFin – największego w Polsce bezpłatnego wydarzenia poświęconego finansom osobistym i różnym rodzajom inwestycji, adresowanego zwłaszcza do osób stawiających pierwsze kroki w świecie oszczędzania i inwestowania.

 

Tym razem na PGE Narodowym stawili się nie sportowcy i kibice, ale osoby pragnące poszerzyć swoje finansowe horyzonty oraz eksperci, którzy chcieli im w tym pomóc. Edukacja finansowa Polek i Polaków to ważny temat, o którym od lat mówi się w wielu gremiach. Na ForFin 2024 to ważne zadanie realizowane było w praktyce.

 

 

Jedynym organizatorem ForFin 2024 było Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, które w ten sposób umacnia w swoim portfolio wydarzeń drugą dużą markę, obok doskonale znanej na rynku konferencji WallStreet.

 

– Cieszy mnie, że ForFin 2024 przyciągnął mnóstwo osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie oszczędzania i pomnażania pieniędzy. Jako SII staramy się budować w Polsce kulturę inwestowania i ForFin jest jednym z tego dowodów. Internet jest ważny i wykorzystujemy go w naszej działalności na co dzień, ale spotkania twarzą w twarz po raz kolejny okazują się bezcenne – mówi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Zobacz też: ForFin 2024 w obiektywie. Galeria zdjęć 📸

Inwestowanie po polsku

Pierwszym punktem bogatego programu ForFin 2024 była prezentacja wyników Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2024. Wnioski płynące z badania nie pozostawiają wątpliwości – polscy inwestorzy indywidualni są jeszcze bardziej otwarci na inwestowanie zagraniczne, myślą bardziej długoterminowo oraz mają więcej pieniędzy. Jednocześnie inwestujące Polki i Polacy pozostają sceptyczni wobec ESG, uwiera ich podatek Belki i krytykują negatywny wpływ polityki na rynek kapitałowy.

 

 

Więcej informacji na temat wyników OBI 2024 znajdziesz w artykułach:

 


W najbliższych dniach na SII.org.pl publikować będziemy kolejne pogłębione analizy dotyczące wyników OBI 2024.

Finansowe gwiazdy na Stadionie Narodowym

W ramach ForFin 2024 odbyło się 46 wykładów, paneli dyskusyjnych i prezentacji, które równolegle odbywały się w dwóch dużych salach wykładowych oraz położonej centralnie przestrzeni Agora.

 

Na ForFin 2024 wystąpili czołowi polscy eksperci z obszaru inwestowania i oszczędzania: przedstawiciele instytucji finansowych i spółek, blogerzy, youtuberzy, analitycy, dziennikarze itp. Pełną listę znajdziesz na stronie www.forfin.pl/wykladowcy.

 

Wśród nich zanaleźli się m.in.: Przemysław Barankiewicz, Aleksander Borzęcki, Radosław Chodkowski, Piotr Cieślak, Anna Czerkawska, Michał Duniec, Jan Dziekoński, Kamil Gemra, Tomasz Jaroszek, Piotr Kaźmierkiewicz, Krzysztof Kolany, Izabela Kozakiewicz-Frańczak, Sobiesław Kozłowski, Jacek Lempart, Emil Łobodziński, Ignacy Morawski, Mateusz Mucha, Tomasz Prusek, Jarosław Przybył, Małgorzata Rusewicz, Konrad Ryczko, Mateusz Samołyk, Katarzyna Sekścińska, Michał Stajniak, Wojciech Świder, Hurbert Świerczewski, Tomasz Wiśniewski, Michał Wojciechowski, Łukasz Wójcik, Grzegorz Zalewski.

 

 

W panelach dyskusyjnych udział brali także członkowie instytucji tworzących polski rynek kapitałowy: Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie reprezentowali prezes Tomasz Bardziłowski i członek zarządu Michał Kobza, przedstawicielem Komisji Nadzoru Finansowego był zastępca przewodniczącego Sebastian Skuza, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych obecny był w osobie prezesa Macieja Trybuchowskiego, a w imieniu Polskiego Funduszu Rozwoju wystąpił wiceprezes Mariusz Jaszczyk. Honorowy patronat nad ForFin 2024 objęło Ministerstwo Finansów, które reprezentowały Katarzyna Przewalska i Monika Wojciechowska.

O inwestowaniu prostym językiem

Zakres tematyczny ForFin 2024 obejmował wszystkie istotne obszary inwestowania dostępne inwestorom indywidualnym. Wydarzenie było nastawione głównie na osoby początkujące, jednak i bardziej zaawansowani inwestorzy mogli znaleźć coś dla siebie. Po wykładach i panelach dyskusyjnych odbyły się serie pytań od publiczności, a ponadto eksperci chętnie dzielili się wiedzą w czasie rozmów w kuluarach.

 

– Przygotowanie programu ForFin 2024 zaczęliśmy wiele miesięcy temu. Od początku przyświecała nam idea, aby uczestnicy naszego wydarzenia otrzymali wiele praktycznych wskazówek, które pozwolą im oszczędzać i inwestować w zasadzie od zaraz. Nawet prelegenci, którzy na co dzień występują głównie przed rynkowymi profesjonalistami, dostosowali swój przekaz do początkujących odbiorców i mówili o finansach prostym, zrozumiałym językiem –   komentuje Michał Masłowski.

 

 

Oto tylko niektóre punkty programu ForFin 2024:

  • Polski inwestor w 2024 r. Rola inwestorów na rynku. Co zrobić, aby WSZYSCY Polacy zaczęli inwestować?
  • Kobiecy świat finansów
  • Sprawdź, ile potrzebujesz na emeryturę i znajdź inwestycje dla siebie
  • Cyberbezpieczeństwo, czyli jak nie dać się okraść na rynku finansowym
  • Czy sukces PPK zmieni rynek produktów długoterminowego oszczędzania?
  • Emerytura kuponowa. Czyli jak wykorzystać wojnę cenową dyskontów do zbudowania kapitału na jesień swojego życia
  • Jaki portfel inwestycyjny dla początkującego inwestora, a jaki dla zaawansowanego?
  • Rekiny, płotki i wieloryby: jak się odnaleźć w inwestycyjnym oceanie?
  • Grzechy początkującego inwestora
  • Rynek nieruchomości w 2025 r. Co z „kredytem 0%”? Czy nadal warto inwestować w nieruchomości?
  • Czy to dobry czas na inwestycje w złoto, srebro i inne metale szlachetne?
  • Prosto, szybko, skutecznie. 3 kroki do zrozumienia wykresu giełdowego
  • Wojna a pieniądze. Inwestowanie w trakcie geopolitycznej zawieruchy
  • Sztuczna inteligencja, kryptoaktywa, technologia. Rynki finansowe XXI wieku
  • Inwestowanie na rynku kapitałowym, czy w nieruchomości? A może złoto i diamenty?
  • Jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie finansowym, oszczędzaniu i inwestowaniu, a co dorośli wiedzieć powinni
  • 10 rad dla początkującego inwestora
  • Co trzeba wiedzieć o indeksach, żeby zostać fanem ETF-ów?
  • Jak zbudować własny Plan Inwestycyjny
  • „Za hajs z GPW baluj”, czyli budowa portfela inwestycyjnego od podstaw
  • Jak osiągnąć niezależność finansową dzięki zwykłej pracy i rozsądnemu inwestowaniu?
  • Akcje, ETF-y, fundusze, obligacje i inne instrumenty. Co dla jakiego inwestora?
  • Co dalej z inflacją? I co to oznacza dla Twoich finansów?
  • Jak przygotować portfel inwestycyjny na wypadek wojny?
  • Ufaj, ale sprawdzaj – jak analizować projekty krypto, by nie stracić majątku

 

 

Giełda frontem do inwestorów 📈

 

Dzień przed ForFin 2024 Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przedstawiła nowe kierunki rozwoju. Zaktualizowana strategia na lata 2025-2027 sporo uwagi poświęca inwestorom indywidualnym. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Strategia GPW 2025-2027. Dwutorowy plan giełdy: rozwój rynku kapitałowego i dochodowy biznes

 

 

Potwierdzeniem chęci przyciągnięcia na GPW nowych inwestorów indywidualnych była obecność na ForFin 2024 prezesa giełdy Tomasza Bardziłowskiego oraz członka zarządu ds. rozwoju i sprzedaży Michała Kobzy.

 

Relację z tego wydarzenia znajdziesz w artykule Prezes GPW na ForFin 2024: inwestorzy indywidualni kluczowym elementem naszej nowej strategii.

 

Targi między wykładami

Między dwiema salami wykładowymi ForFin 2024 rozciągała się przestrzeń wystawiennicza, wypełniona stoiskami blisko 50 wystawców. Znaleźć na nich można było zarówno odpowiedzi na pytania natury finansowej, jak również atrakcyjne gadżety czy książki o tematyce finansowej.

 

 

– W finansach, również tych osobistych, poza twardymi liczbami i przepisami, ważne są też relacje i zaufanie. ForFin 2024 był okazją do nawiązania nowych znajomości i poszerzenia horyzontów, także w czasie rozmów przy stoiskach. Skorzystali zarówno uczestnicy, którzy mogli się dowiedzieć się więcej na temat produktów i usług finansowych, jak również przedstawiciele branży finansowej, którzy mogli z pierwszej ręki poznać potrzeby swoich obecnych i potencjalnych klientów. Wszyscy spędzamy już mnóstwo czasu w Internecie, ale raz na jakiś czas - np. co roku na ForFin czy WallStreet – warto spotkać się twarzą w twarz – dodaje Michał Masłowski, wiceprezes SII.

 

Swoje stoisko przygotowało także Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. W trakcie ForFin 2024 można było przystąpić do stowarzyszenia na atrakcyjnych, promocyjnych warunkach.

 

📸 Galeria zdjęć z ForFin 2024.

WallStreet 29 i ForFin 2025

Koniec jednego dużego wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych rozpoczyna odliczanie do kolejnego takiego wydarzenia. Konferencja WallStreet 28 odbędzie się 23-25 maja 2025 r. w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Informacje o zapisach opublikujemy niebawem.

 

Z kolei ForFin 2025 odbędzie się 21-22 listopada 2025 r. na PGE Narodowym w Warszawie.

 

– W SII już pracujemy nad imprezami, które odbędą się w przyszłym roku. Wiosną zapraszamy do Karpacza, gdzie będziemy finalizować obchody 25. rocznicy powstania naszego Stowarzyszenia. Z kolei jesienią ponownie zagramy na PGE Narodowym w Warszawie i ponownie będziemy przekonywać, że oszczędzać i inwestować może każdy. Przez cały rok zapraszamy też na SII.org.pl, gdzie każdego dnia mamy coś nowego, zarówno dla szerokiej publiczności, jak i tylko dla naszych członków – stwierdza Jarosław Dominiak, prezes SII.

 

Poznaj korzyści i dołącz do SII

 

Planujemy kontynuację tematu

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie