Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (19.09.2022) – Indeksy zniżkują, ropa WTI wybiła konsolidację

Skomentuj artykuł
© Sawai - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.

DAX

Notowania Niemieckiego indeksu DAX w piątek zanotowały najniższy odczyt roczny. Doszło do wybicia dołem ważnej strefy wsparcia. Tym samym ziścił się najczarniejszy scenariusz, który od pewnego czasu mogliśmy brać pod uwagę. Obecnie wsparcie stanowi poziom 12241 pkt. i faktycznie w tych okolicach podczas piątkowej sesji widać było popyt, co sygnalizuje knot świecy. Istotnym oporem może stać się teraz wybita dołem strefa okolic 12436 pkt. Przekonamy się o tym niebawem, jeśli byki podejmą rękawicę, aby ruszyć z kontratakiem. Jeśli kurs oddali się w dół od tego oporu, to będzie to świadczyło o mocnej podaży. Wówczas kolejnym wsparciem może okazać się poziom 11879 pkt. Scenariuszem pozytywnym byłoby natomiast wybicie górą wspomnianej strefy oporu, co świadczyłoby o tym, że piątkowe wybicie było jedynie fałszywe (co wydaje się mniej prawdopodobne z uwagi na mocniejszy wolumen na sesji piątkowej). Wtedy oporem dla wzrostów może stać się kolejny poziom, czyli 12890 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG 20

Bardzo negatywny scenariusz pojawił się także na notowaniach indeksu WIG20, gdzie w piątek doszło do przeceny o prawie 4%. Na wykresie wyrysowała się świeca czarna marubozu, co świadczy o tym, że podaż obecna była przez całą sesję i ostatecznie wygrała. Praktycznie pewnym wydaje się test ostatniego dołka, czyli tegorocznego minimum, które wyrysowało się w ubiegłym tygodniu. Jeśli popyt nie podjąłby walki, to podaż może obrać za cel wsparcie na poziomie 1371 pkt. Tym samym bessa wydłużyłaby się. Na rzecz tego scenariusza można zapisać m.in. wskazania oscylatora MACD, na którym właśnie dochodzi do przecięcia w sygnale uznawanym za podażowym, choć odchylenie od osi zera było małe. W przyszłości oporami dla ewentualnych wzrostów mogą być poziomy 1496 pkt. oraz 1554 pkt.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie