Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (04.07.2022) – Słabość na odbiciu indeksów

Skomentuj artykuł
© monsitj - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców oraz kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, sWIG80, złoto, ropa WTI, usd/pln, euro/usd oraz Bitcoin.

WIG20

W ubiegłym tygodniu indeks WIG20, znajdujący się obecnie w trendzie spadkowym okazał słabość. Ostatnia fala wzrostowa była bardzo krótka. Opór dla wzrostów stanowi linia oporu trendu spadkowego poprowadzona po ostatnich dwóch szczytach. Tym samym notowania zdają się przybierać układ klina zniżkującego. Jeśli takowy układ by się potwierdził w przyszłości, to z takiego klina powinno dojść do wybicia górą. Niestety na tą chwilę znajdujemy się w impulsie korekcyjnym i brakuje sygnału do odwrócenia. Ważnym wsparciem są okolice ostatnich dwóch dołków czyli 1655 pkt. Wybicie tego poziomu dołem otworzyłoby szansę na testowanie kolejnego ważnego wsparcia jakim są okolice 1554 pkt. W przypadku wybicia górą wspomnianej linii trendu spadkowego i przejścia tym samym do wzrostów należałoby założyć że oporem może okazać się poziom 1742 pkt., a wyżej 1781 pkt.

 

WIG20– analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

sWIG80

Indeks małych spółek sWIG80 w ubiegłym tygodniu próbował wrócić do kanału trendu spadkowego w jakim się znajdował. Niestety dwa tygodnie temu doszło do mocniejszego opuszczenia tego kanału, co jest już trzecim przebiciem. Niestety bykom nie udało się powrócić jak do tej pory, do wcześniej panującego schematu, mimo iż w dniu 29.06 na wykresie utworzyła się ładna świeca wzrostowa biała marubozu, a następną świecę można by było zakwalifikować jako formacja „inside bar”. Niestety na tą chwilę do wybicia górą nie doszło, a linia trendu spadkowego stanowi tutaj nie lada wyzwanie dla byków. Jeśli udałoby się ją wybić górą to opór znajduje się w strefie między 18039 pkt., a ostatnim lokalnym szczytem. Dalsze przebicie byłoby tu pozytywne, a kupujący mogliby powalczyć o kolejny poziom, czyli 18634 pkt. W negatywnym przypadku, jeśli następny tydzień okazałby się tygodniem spadkowym (co może sugerować chociażby układ WIG20), to wsparcia należałoby oczekiwać w okolicach 16556 pkt. Wybicie dołem byłoby tu negatywnym sygnałem, kontynuacji bessy, a kolejne mocniejsze wsparcie znajduje się w okolicach 15535 pkt.

 

sWIG80 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie