Nadzór, kontrola i transparentność - właściwie te trzy słowa najlepiej opisują zastosowanie technologii blockchain i w tym momencie mógłbym zakończyć niniejszą część kursu. W następnych akapitach jedynie rozwinę, co dokładnie mam myśli oraz podam konkretne przykładowe zastosowania, które zostały już wdrożone lub się rozwijają. W pierwszych zdaniach chcę jeszcze wyrazić własne zdanie odnośnie “mody na blockchain”. W świecie technologii przez ostatnie lata wiele, głównie młodych firm chciało wykorzystać tę modę głównie w celu zebrania większego finansowania, ponieważ zastosowanie technologii blockchain było do tego trampoliną.
Zobacz pełną listę odcinków kursu
Przez ostatnich parę lat widoczne było zjawisko, polegające na tym, że kiedy firma pochwaliła się, że ich produkt będzie wykorzystywał technologię blockchain, wycena takiej spółki automatycznie rosła. Myślę, że czasy, kiedy wystarczyło jedynie zobowiązać się na wykorzystanie technologii blockchain pozwalało na zebranie większych środków finansowych mamy zdecydowanie za sobą. W roku 2022 zaczynamy funkcjonować w coraz większej racjonalności i świadomości konkretnych zastosowań, co w konsekwencji powoduje, że fundusze już nie chcą tak chętnie udzielać finansowania na chwiejne wizje założycieli ani samą na ideę związaną z technologią blockchain. Zrozumiały, że technologia ta z małym prawdopodobieństwem znajdzie masowe wykorzystanie w nowo rodzącym się startupie. Konkretne zastosowania opiszę w dalszej części kursu. Jednak na początek chciałbym pokazać typową krzywą adopcji nowych technologii, która w przejrzysty sposób może uświadomić nam, w którym momencie adopcji aktualnie jesteśmy.
Uogólniając wydaje mi się, że technologia blockchain aktualnie jest w początkowej fazie należącej głównie do pragmatyków, czyli osób, a raczej instytucji, które dostrzegły problemy i szukają konkretnych zastosowań. Poprzez konkretne zastosowania mam na myśli systemy informatyczne, które będą użyteczne, a potencjalnym odbiorcą będzie każdy z nas, a ze względu na ponadnarodową naturę tych systemów każdy człowiek na Ziemii.
Przykładowe zastosowania technologii blockchain
Przed omówieniem pierwszego konkretnego zastosowania technologii blokchcain, a dokładnie platformy Ethereum proszę wziąć pod uwagę, że przykłady nie są dobrane losowo. Chcę poprzez nie pokazać w jaką stronę moim zdaniem zmierza świat.
Pierwszym, jednym z większych na tę chwilę zastosowań Ethereum są oczywiście stable coin, czyli przeniesienie środka płatniczego do sfery cyfrowej. Proszę pamiętać o trzech słowach, którymi rozpocząłem: “nadzór, kontrola i transparentność”. Akurat parę dni przed tym, kiedy usiadłem do opisu praktycznych zastosowań firma Circle ogłosiła, że buduje cyfrowe euro. Euro Coin (EUROC)1 bo taka jest nazwa cyfrowego euro ma działać na platformie Ethereum, a to co jest ciekawe to to, że kod źródłowy odpowiedzialny za tworzenie cyfrowego euro jest już publicznie dostępny do wglądu. Żyjemy w czasie, kiedy ustawodawca w Polsce, ale i nie tylko z roku na rok zmniejsza limit transakcji gotówkowych. Pamiętajmy, że pięć lat temu limit ten wynosił 15 000 EUR, a następnie został zmniejszony na 15 000 PLN, natomiast Polski Ład wprowadza obniżenie limitu do 8 000 PLN. Oficjalnie rządy informują, że tego typu działania mają ograniczyć działania “szarej strefy”, jednak obserwując otoczenie możemy zaobserwować na tę chwilę promowanie transakcji bezgotówkowych.