Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (23.05.2022) – Młot na notowaniach złota

Skomentuj artykuł
@m.mphoto - adobe.stock.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, usd/pln, euro/usd, miedź, ropa WTI oraz Bitcoin.

WIG20

WIG20 znajduje się w trendzie spadkowym od stycznia bieżącego roku. Trend ten skorygował poziom indeksu o ponad 33%. Obecnie trwa odbicie od okolic wsparcia 1655 pkt. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ogólną słabość odbicia. Ostatnie trzy świeczki świadczą tutaj o bardzo dużym niezdecydowaniu polskiego rynku. Oscylatory odbiły. RSI zawróciło zza granic swojego kanału, jednak w niedalekiej odległości na oscylatorze znajduje się linia trendu spadkowego, stanowiąca opór. Na oscylatorze MACD widzimy pozytywne przecięcie w formie sprzyjającej popytowi, jednak dynamika odbicia korekcyjnego pozostawia tu wiele do życzenia. Jeśli bykom udałoby się kontynuować marsz ku górze, to pierwszym istotniejszym poziomem oporu wydaje się być opór ulokowany w okolicach 1887 pkt. Jego wybicie górą dałoby szansę na podążanie w kierunku 2020 pkt. w średnim terminie, jednak na tę chwilę należałoby podchodzić do tego z dystansem, mając na uwadze wspomnianą słabość odbicia. W negatywnym scenariuszu istotniejsze wsparcie znajduje się na dołku ostatniego odbicia, czyli poziomie 1655 pkt. Jego przebicie dołem byłoby potwierdzeniem poruszania się w trendzie spadkowym w kierunku kolejnego wsparcia, jakim jest 1554 pkt, tym samym kontynuacji bessy.

 

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

WIG

Podobnie wygląda sytuacja na polskim WIGu, gdzie również trwa korekcyjne odbicie w trendzie spadkowym. Doszło tu do domknięcia spadkowej luki w okolicach 55235 pkt. Niestety, tu również ostatnie świece wskazują na niezdecydowanie. Poziom oporu stanowi obecnie strefa od okolic 56250 pkt., gdzie w środę utworzyła się spadająca gwiazda (czerwona strzałka). W przypadku wybicia górą wspomnianej strefy oporu byki miałyby szansę do spoglądania w kierunku kolejnej, jaką jest 60553 pkt. natomiast istotniejsze wsparcie znajduje się w okolicach ostatniego dołka, jakim jest poziom 53118 pkt. Jego wybicie dołem mogłoby otworzyć drogę do kontynuacji wyprzedaży w kierunku wsparcia jakim jest 49162 pkt.

 

WIG – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie