Chat with us, powered by LiveChat

Podsumowanie cyklu o pułapkach sprawozdań finansowych. O tym zawsze musisz pamiętać! (6/6)

Skomentuj artykuł

Pierwsze 5 artykułów pokazało krok po kroku części sprawozdań finansowych, które budziły duże znaki zapytania co do wiarygodności liczb prezentowanych przez zarząd. W ostatnim artykule z tego cyklu podsumuję to wszystko proponując sporządzanie pewnej checklisty do sprawdzenia w wypadku gdy dane finansowe zaczynają budzić wątpliwości. Przejście przez taki formularz powinno ułatwić ocenę wiarygodności danych raportowanych przez spółki.

Audytorzy, którzy spali

Dla porządku przypomnę, że spółki notowane rynku głównym znajdują się pod kontrolą biegłego rewidenta i to dwukrotnie w ciągu roku. Audytor przegląda sprawozdania półroczne oraz bada i wydaje opinię na temat rocznych danych. Popatrzmy zatem jak zachowali się biegli rewidenci w tym konkretnym przypadku, pamiętając o tym, że niektóre wątpliwości (rosnące należności handlowe, niespłacone pozostałe należności, wiekowanie zobowiązań, etc.) były widoczne nie tylko na koniec 2017 roku, ale także wcześniej.

 


Artykuł ten stanowi część cyklu edukacyjnego (bezpłatnego dla członków SII)
Pułapki sprawozdań finansowych.
Na co uważać analizując raporty, by nie paść ich ofiarą?

  1. Nie wszystko złoto co się świeci, czyli o pułapkach w sprawozdaniach finansowych słów więcej niż kilka (treść otwarta dla wszystkich)
  2. Jak analizować Rachunek zysków i strat, aby zawczasu wyłapać wszystkie niepokojące sygnały? 
  3. Na co zwracać uwagę analizując bilans (aktywa), by nie popełnić błędu inwestycyjnego? 
  4. Na co zwracać uwagę analizując bilans (pasywa), by nie popełnić błędu inwestycyjnego? 
  5. Analiza rachunku przepływów pieniężnych powie Ci prawdę o sytuacji finansowej spółki 
  6. Podsumowanie cyklu o pułapkach sprawozdań finansowych. O tym zawsze musisz pamiętać! 

 

Dowiedz się więcej o cyklu

 


 

Opinia na temat sprawozdania na dzień 31 grudnia 2016 roku była czysta i bezproblemowa.

 

Źródło: Sprawozdanie niezależnego Biegłego Rewidenta z Badania rocznego sprawozdania finansowego na dzień 31.12.2016

 

Podobnie zresztą wyglądała taka opinia na koniec 2017 roku, również wydana przez ten sam podmiot audytorski.

 

Źródło: Sprawozdanie niezależnego Biegłego Rewidenta z Badania rocznego sprawozdania finansowego na dzień 31.12.2017

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Przemysław Staniszewski Przemysław Staniszewski

Inwestor indywidualny z 28 letnim stażem na warszawskiej GPW. Regularnie publikuje analizy fundamentalne spółek na portalu Stockwatch, jak i artykuły dotyczące istotnych spraw z rynku kapitałowego.

Absolwent I rocznika specjalności – inwestycje kapitałowe i strategie finansowe przedsiębiorstw na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ukończone i zdane certyfikaty ACCA oraz CIA. 20 letnie doświadczenie zawodowe w pracy w finansach zarówno wewnątrz (audyt wewnętrzny, kontrolling, zarządzanie finansami) jak i na zewnątrz spółek (audyt zewnętrzny – Big 4) w tym giełdowych.

Wyznawca analizy fundamentalnej (co nie znaczy, że cyferek i sprawozdań finansowych) w połączeniu z psychologią oraz siłą relatywną. Zwolennik otwartej komunikacji spółek z inwestorami, corporate governance oraz e-voting. Wyznaje zasadę „białe jest białe, a czarne jest czarne” niezależnie jakich spółek i zarządów to dotyczy.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie