Chat with us, powered by LiveChat

Szybka poprawa nastrojów

Skomentuj artykuł

Po ubiegłotygodniowym spadku byki szybko odzyskały formę i ugruntowały swoją pozycję lidera. W Stanach Zjednoczonych utrzymuje się ciekawa i rzadko obserwowana sytuacja, kiedy to obóz neutralnych ma największe udziały wśród inwestorów.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

 

W najnowszym badaniu nastrojów inwestorów udział byków wzrósł t/t o 6,5 p.p., do 45,2%. Neutralni zyskali w tym czasie 2,1 p.p., rosnąc do 28,1%. Stratne okazały się niedźwiedzie z ubytkiem rzędu 8,6 p.p. i wynikiem na poziomie 26,7%.

 

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

45,2%

Zmiana t/t: +6,5 p.p.

 

 

Neutralni

28,1%

Zmiana t/t: +2,1 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

26,7%

Zmiana t/t: -8,6 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 22.07-29.07.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Różnica pomiędzy bykami i niedźwiedziami powiększyła się w minionym tygodniu o 15,1 punktów. Odczyt indeksu nastrojów inwestorów wyniósł 18,5 punkta, co jest raczej neutralnym poziomem i trudno mówić w tym momencie o przegrzaniu, czy skrajnym optymizmie. Jednocześnie indeks WIG szósty tydzień pozostaje w konsolidacji na historycznych szczytach.

 

Notowania WIG vs sentyment inwestorów

Wykres od 19 maja 2011 roku, sentyment mierzony jako różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych 

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

W Ameryce trzeci tydzień z rzędu największy odsetek inwestorów opowiada się za trendem bocznym. Największe amerykańskie indeksy śróbują kolejne rekordy, jednak wiara w kontynuację wzrostów maleje. Jeszcze pod koniec czerwca udział byków wynosił 48,6%, a do dzisiaj spadł do 36,2%. W tym samym okresie udział neutralnych zwiększył się z 29,2% do 39,7%. Inwestorzy oczekujący spadków dalej pozostają w mniejszości, choć w analogicznym okresie ich udział zwiększył się z 22,2% do 24,1%. Choć w poprzednich tygodniach pesymizm narastał, to w minionym tygodniu tendencja się odwróciła, a udział niedźwiedzi spadł t/t o 6,5 p.p.

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 30.06-7.07.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.

 

Nastroje rynkowe w USA mierzone indeksem Fear & Greed Index nieco się poprawiły. Jeszcze tydzień temy były w strefie ekstremalnego strachu z odczytem na poziomie 25. Bieżący odczyt wyniósł 30, co pozwoliło wyjść ze strefy skrajnego strachu, jednak wciąz jesto to istotnie niższy odczyt niż przed miesiącem.

 

Fear & Greed Index

Źródło: https://money.cnn.com/

 

 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie