Chat with us, powered by LiveChat

Katarzyna Kreczmańska-Gigol (KGHM): „Budżet na ten rok jest bardziej odważny i ambitny”

Skomentuj artykuł
Źródło: media.kghm.com

W środę, 17 lutego 2021 roku, na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Marcinem Chludzińskim, Prezesem Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., oraz Katarzyną Kreczmańska-Gigol, Wiceprezesem Zarządu ds. Finansowych KGHM Polska Miedź S.A. W trakcie czatu internauci pytali m.in. o ceny miedzi i srebra, sytuację na rynku surowców, dywidendę, czy perspektywy na kolejne lata.

 

Ceny miedzi i srebra

W trakcie czatu inwestorzy chętnie dopytywali o oczekiwania przedstawicieli KGHM względem cen miedzi oraz kształtowania się popytu i podaży na surowiec w kolejnych latach. 

 

Czynniki przemawiające za potencjalnymi wzrostami cen miedzi to: popyt wynikający z wdrażania zielonego ładu i optymizmu co do skuteczności szczepień, które rozpoczęły się w wielu krajach na świecie, popyt inwestycyjny, fundusze i inwestorzy - powodują, że jest duży apetyt na miedź.

Negatywny wpływ może mieć niski bilans rynku, ewentualne mniejsze zakupy ze strony Chin, które w ostatnich miesiącach konsumowały dużo miedzi, a także ryzyko zakłóceń w produkcji przemysłowej na świecie dopóki nie pojawi się skuteczny lek na COVID-19 – punktowała Katarzyna Kreczmańska-Gigol.

 

Prognozy wskazują, że rynek może być dosyć zbilansowany w tym roku. Z jednej strony popyt jest dosyć duży, a z drugiej strony pomimo pewnych związanych z pandemią problemów, spółki górnicze wracają do swoich maksymalnych mocy produkcyjnych i mają do tego zachętę w postaci wysokiej ceny miedzi – dodała w odpowiedzi na inne pytanie.

 

Inwestorzy dopytywali także o popyt na srebro.

 

Od kilku kwartałów widać podwyższony popyt na srebrze. Jest to metal nie tylko inwestycyjny, ale również przemysłowy, w tym jest wykorzystywany w produkcji paneli fotowoltaicznych. Oczywiście, zabezpieczamy ceny srebra, podobnie jak ceny miedzi, ponieważ jest najważniejszym obok niej naszym produktem – powiedziała Kreczmańska-Gigol.

 

Dywidenda

W trakcie czatu nie zabrakło także licznych pytań odnośnie dywidendy.

 

Szanowni Państwo, nie zmieniliśmy polityki dywidendowej i nie zamierzamy jej zmieniać. Choć od roku jesteśmy w wyjątkowej sytuacji makroekonomicznej na całym świecie, nasza spółka utrzymała produkcję i sprzedaż. Spółka, tak jak dotychczas raportowaliśmy, jest w dobrej kondycji, działamy zgodnie z naszą strategią i wypełniamy jej cele, przyjęliśmy również budżet na rok 2021. Jednak zanim zaprezentujemy Państwu wyniki za cały 2020 rok, nie możemy oczywiście rozmawiać na temat naszych rekomendacji dotyczących dywidendy – podsumował Marcin Chludziński.

 

Inwestorzy dopytywali, czy rosnące ceny miedzi są istotną przesłanką za podzieleniem się zyskami z akcjonariuszami.

 

Ceny miedzi nie są jedynym czynnikiem determinującym decyzję o wypłacie dywidendy. Jednak cały czas podkreślamy, że jesteśmy spółką dywidendową i rozumiemy oczekiwania inwestorów w tym zakresie. O podejściu zarządu KGHM do sposobu alokacji zysku wspomniał już tutaj Pan Prezes – powiedziała Katarzyna Kreczmańska-Gigol.

 

Jeden z internautów zapytał, czy w związku z faktem, że w ostatnich latach KGHM nie wypłacał dywidendy, inwestorzy mogą liczyć na „dodatkową” dywidendę.

 

Nasza polityka dywidendowa jest jasna: zgodnie z naszym statutem możemy corocznie przeznaczyć do jednej trzeciej zysku netto spółki matki na wypłaty z zysku dla akcjonariuszy. Taką decyzję podejmuje Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Nie ma więc narzędzia „dodatkowej” dywidendy – wyjaśnił Chludziński.

 

Perspektywy na kolejne lata

Internauci pytali o perspektywy przed Grupą KGHM na kolejne lata.

 

Trendy, które opisaliśmy w strategii zaprezentowanej w grudniu 2018 roku, pozostają w mocy. Strategia była przygotowana na turbulentne czasy i, co podkreślam z dumą, sprawdziła się w ostatnim, wyjątkowym roku, właśnie dlatego, że jednym z jej filarów jest elastyczność. 

Tak jak odpowiedzieliśmy w innym pytaniu, widzimy przesłanki do rosnącego popytu na miedź. Nie mamy wpływu na jej cenę, stanowi ona wypadkową trendów globalnych, dlatego skupiamy się i będziemy w następnych latach koncentrować na udostępnianiu kolejnych złóż w Polsce, usprawnieniu wydobycia, optymalizacji procesów produkcyjnych, w tym bazy kosztowej i zapewnieniu bezpieczeństwa finansowego dla spółki – podsumował Marcin Chludziński.

 

Inwestorzy dopytali także o plany budżetowe KGHM na 2021 rok.

 

Przewidujemy, że produkcja miedzi w koncentracie w 2021 r. wyniesie 390 tys. ton, a produkcja srebra 1200 ton. Jeśli chodzi o produkcję miedzi elektrolitycznej, to zakładamy, że wyniesie ona 573 tys. ton. Zgodnie ze Strategią KGHM, już w bieżącym roku zakładamy intensyfikację wykorzystania obcych wsadów miedzionośnych w produkcji miedzi elektrolitycznej, co skutkuje zarówno prognozowanym zwiększeniem jej całkowitego wolumenu jak i zmianą struktury produkcji – powiedziała Katarzyna Kreczmańska-Gigol.

 

Budżet na ten rok jest bardziej odważny i ambitny, o czym świadczy nakreślenie potrzeb kapitałowych, 2,9 mld na operacje w Polsce i 0,3 mld zł na zagraniczne i polskie wspierające, to jest więcej niż średnia z ostatnich lat. Wyższe tegoroczne nakłady na inwestycje związane są z założeniem kontynuacji realizacji kluczowych programów i projektów. Wspominałam już o poziomach produkcji w Polsce. Jeśli chodzi o operacje zagraniczne, to w przypadku Sierra Gorda, będzie to dalsza rozbudowa zdolności produkcyjnych, oparta o kontynuację programów optymalizacyjnych – dodała w odpowiedzi na inne pytanie.

 

Uczestnicy czatu pytali także, jakie główne czynniki mogą wpływać na wyniki Grupy w 2021 roku.

 

W obecnej perspektywie rocznej KGHM zakłada utrzymanie stabilnych wyników ekonomiczno-finansowych, bezpiecznego poziomu zadłużenia oraz kontynuację podstawowych kierunków rozwoju zawartych w dotychczasowej Strategii KGHM w warunkach i obostrzeniach wynikających z epidemii COVID-19. Czynniki, które mają wpływ na nasze wyniki to przede wszystkim wielkość produkcji, na którą mamy wpływ, i ceny, na które wpływu nie mamy. W obszarze kosztów istotny wpływ mają koszty rodzajowe, w tym ceny energii, koszty wynagrodzeń, podatek miedziowy i inne podatki i opłaty, koszty materiałów i usług. Wśród tych wymienionych kosztów mamy wpływ przede wszystkim na koszty materiałów i usług, w obszarze których widać efekty wdrożonych w ubiegłym roku rozwiązań, które będą realizowane także w tym roku, czyli dyscyplina kosztowa – podsumowała Kreczmańska-Gigol.

 

  

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu z KGHM

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie