Chat with us, powered by LiveChat

Strach zajrzał inwestorom w oczy. Nastroje najgorsze od kwietnia

Skomentuj artykuł

Byki w odwrocie, niedźwiedzie w natarciu – tak można podsumować ostatnie dwa tygodnie. Pierwszy raz od 24 tygodni niedźwiedzi jest więcej niż byków. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych atakowane są historyczne szczyty z początku września, a ostatni bastion niedźwiedzi pęka.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Miniony tydzień przyniósł istotne zmiany w nastawieniu inwestorów do giełdy. Za główny powód można uznać kolejny atak koronawirusa i obawy co do powrotu i kształtu obostrzeń mających zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Wczoraj, tj. w czwartek, rząd ogłosił nowe obostrzenia dotyczące m.in. nauczania zdalnego, zamknięcia siłowni, basenów, aquaparków, czy zakazu organizacji imprez okolicznościowych. Z całą pulą obostrzeń, w podziale na strefę żółtą i czerwoną, można zapoznać się w tym miejscu. Zmiany obowiązują od 17 października, tj. od weekendu, od jutra.

 

Najnowsze badanie wskazuje ubytek byków t/t o 7,2 p.p., do 30,1%. Jednocześnie udział niedźwiedzi zwiększył się t/t o 6,2 p.p., do 41,6%. W efekcie pierwszy raz od 24 tygodni udział niedźwiedzi jest większy niż udział byków. Jednocześnie udział niedźwiedzi pierwszy raz od początku kwietnia przekroczył granicę 40%.

 

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

30,1%

Zmiana t/t: -7,2 p.p.

 

 

Neutralni

28,3%

Zmiana t/t: +1,0 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

41,6%

Zmiana t/t: 6,2 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 8.10-15.10.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Indeks nastrojów inwestorów zanurkował, a jego najnowszy odczyt to minus 11,4 punktów. Nastroje istotnie pogorszyły się na przestrzeni ostatnich tygodni, jednak warto zwrócić uwagę, że z perspektywy badania INI przestrzeń do kontynuacji tej tendencji jest jeszcze całkiem spora. Choć dołek z marca został wyznaczony na poziomie minus 22,9 punktów, to historycznie indeks nurkował nawet do okolic minus 40 punktów. 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

W Ameryce bilans nastrojów jest coraz lepszy. Choć w minionym tygodniu udział byków nie zmienił się, to udział niedźwiedzi spadł t/t o 3,2 p.p., do 35,7%. Tym samym niewiele brakuje, aby to byki ponownie objęły przewagę, po 34 tygodniach dominacji niedźwiedzi. Jednak wydźwięk takiego scenariusza byłby negatywny dla amerykańskiej giełdy. Cała fala wzrostowa, która wzniosła indeksy na historyczne szczyty, budowała się przy negatywnych nastrojach inwestorów indywidualnych. Gdyby optymizm inwestorów rósł w momencie ataku bądź wyznaczenia kolejnego rekordu hossy, byłby to kontrariański sygnał na przegrzanie rynku, zapowiadający korektę.

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 7.10-14.10.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie