Chat with us, powered by LiveChat

Niedźwiedzie ponownie w odwrocie

Skomentuj artykuł

Dynamika zmian w obozie niedźwiedzi jest imponująca w ostatnich dwóch tygodniach. Niedźwiedzie najpierw odbiły się od dna, zyskując 8,9 p.p., po czym szybko oddały większość wzrostu, tracąc w bieżącym tygodniu 7,2 p.p.

 

W mijającym tygodniu byki powiększyły swój udział wśród inwestorów o 4,4 p.p., do 47,7%. Zyskał także obóz neutralnych, rosnąc t/t o 2,8 p.p., do 29,6%. Tym samym jedynymi stratnymi były niedźwiedzie, których udział t/t stopniał o 7,2 p.p., do 22,7%. Negatywne nastroje dalej nie trzymają się wśród polskich inwestorów. Warto jednocześnie odnotować, że początek bieżącego tygodnia rozpoczął się od wzrostów na polskiej giełdzie. Jednocześnie wiele tzw. „covidowych spółek” w krótkim czasie urosło o 100% lub nawet więcej. Temat ten poruszyliśmy na ostatnim webinarze analitycznym, którego zapis wideo jest już dostępny. Niestety końcówka tygodnia nie zapowiada się dobrze i spora część wzrostów została oddana, szczególnie po niskim otwarciu z luką spadkową w piątek.

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

47,7%

Zmiana t/t: 4,4 p.p.

 

 

Neutralni

29,6%

Zmiana t/t: 2,8 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

22,7%

Zmiana t/t: -7,2 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 16.07-23.07.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Wartość indeksu INI wyniosła 25 punktów, co oznacza wzrost o 11,6 punktów wobec odczytu sprzed tygodnia. Dwa tygodnie temu w komentarzu do nastrojów inwestorów zwracaliśmy uwagę, że mamy do czynienia z nietypową sytuacją, kiedy niskim odczytom udziału niedźwiedzi nie towarzyszy duży optymizm – udział byków wciąż utrzymuje się poniżej 50%. W efekcie od sześciu tygodni utrzymuje się relatywnie wysoki udział inwestorów indywidualnych, który istotnie przekracza średnią na poziomie 22,3%. Rzutuje to także na wartość indeksu INI, któremu do skrajnej euforii jeszcze sporo brakuje. Jednocześnie najnowszy odczyt wskazuje, że nastroje inwestorów wciąż są bardzo dobre.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

W Ameryce topnieje udział byków. W minionym tygodniu straciły one 4,8 p.p., a ich udział wyniósł 26,1%. Najwięcej zyskali neutralni, tj. t/t 3,3 p.p., rosnąc do 27,1%. Pozostała część inwestorów przeszła do obozu niedźwiedzi, którego udział sięgnął 46,8%. Tym samym niedźwiedzie dominują 22 tydzień z rzędu.

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 15.07-22.07.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie