Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu R22. „Widzimy perspektywę do dalszego dynamicznego wzrostu"

Skomentuj artykuł
© Alex - stock.adobe.com

Omówienie wyników R22 za pierwszy kwartał roku obrotowego 2019/2020 było tematem czatu inwestorskiego zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania uczestników dyskusji odpowiadał Jakub Dwernicki, prezes zarząd R22. Dotyczyły one także planów rozwojowych firmy w Polsce i za granicą. 

 

- W ostatnim kwartale osiągnęliśmy prawie 13 mln zł zysku EBITDA przy ponad 50 procentowej dynamice rok do roku. Widzimy perspektywę do dalszego dynamicznego wzrostu - mówił Jakub Dwernicki podczas czatu inwestorskiego.

 

- Segment omnichannel wzrósł organicznie o 50 procent na poziomie przychodów i ponad 120 procent na wyniku EBITDA. Segment hostingu rośnie w tempie kilkunastu procent rocznie - dodał prezes R22.

 

W kontekście segmentu omnichannel prezes mówił również, że na wynik za ostatniego kwartału nie miały wpływu żadne zdarzenia jednorazowe, więc w naszej ocenie jest to w pełni powtarzalny wynik.

 

W przeliczeniu na pełne etaty na dzień 30 września 2019 roku w spółce zatrudnione były 324 osoby. - Mamy pracowników w biurach w Trójmieście, Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, Rybniku, jak i Bukareszcie oraz Klużu - tłumaczył prezes.

 

Zobacz, jak czat inwestorski ze spółką R22 zapowiadaliśmy na twitterze

Zadłużenie spółki według danych za ostatni kwartał mierzone wskaźnikiem długu netto do EBITDA znajduje się przedziale od 2,2 do 2,4.

 

Czynnikami stymulującymi wzrost spółki w kolejnych okresach będzie rozwój rynku e-commerce w Polsce i w regionie CEE, a także kolejne przejęcia.

Rozwój i przejęcia

Na pytanie dotyczące debiutu spółki na kolejnych rynkach prezes odpowiedział: Cały czas pracujemy nad przejęciami w regionie CEE, zarówno w krajach gdzie już jesteśmy obecni, jak i na nowych rynkach. Spółka nie kieruje swoich działań akwizycyjnych na poszczególne rynki. Jak powiedział prezes, w polu zainteresowania są wszystkie kraje z regionu CEE.

 

Kolejne przejęcia spółki będą finansowane środkami własnymi oraz długiem. - Mamy kredyt akwizycyjny w wysokości 5 mln euro oraz 3 mln euro pożyczki z Funduszu Ekspansji Zagranicznej - dodał prezes.

 

R22 rozwija również swoją ofertę produktową w ramach takich segmentów jak Hosting, Omnichannel Communication oraz Telekomunikacja. - Rozwijamy ofertę produktową zarówno poprzez wewnętrzne działania R&D, jak i inwestycje w spółki posiadające istotne z naszego punktu widzenia portfolio produktowe. Przykładem jest nasza inwestycja w User.com, Appchance czy Blugento - mówił Dwernicki podczas czatu inwestorskiego.

 

W segmencie hostingowym spółka rośnie w tempie kilkunastu procent rocznie. - Widzimy perspektywę do stabilnego wzrostu organicznego na tym poziomie w najbliższych latach - mówił Dwernicki.

 

W kwestii przejęć prezes zdradził, że spółka pracuje nad istotną transakcją w Polsce. Równolegle są również prowadzone tego typu działania w całym regionie CEE.

 

- Obecnie inwestujemy w produkty związane z lepszą widocznością lokalnych biznesów w sieci, technologie push czy rozwiązania związane z narzędziami e-commercowymi, a także marketing automation - mówił Jakub Dwernicki.

 

Padło również pytanie o działalność spółki poza Europą. - Z wyjątkiem obecności User.com na rynku amerykańskim, nie planujemy działań poza Europą w perspektywie najbliższego roku - stwierdził prezes R22.

Nowy brand

- W maju informowaliście o pracy nad nowym brandem, który według zapowiedzi ma się pojawić jesienią. Na jakim etapie są prace z nim związane? - pytał jeden z inwestorów.

 

- Zdecydowaliśmy się na przesunięcie prezentacji nowego brandu na pierwszą połowę 2020 roku - opowiedział Jakub Dwernicki.

Rynek

Badając kwestię branży oraz rynków, na których działa R22 należy zwrócić uwagę odporność spółki na wystąpienie ewentualnego spowolnienia gospodarczego.

 

- Zapotrzebowanie na usługi hostingowe oraz komunikacyjne jest wysokie we wszystkich etapach cyklu gospodarczego. Jednocześnie część biznesu związana z usługami marketingowymi może podlegać wahaniom koniunkturalnym - tłumaczył Jakub Dwernicki.

Kurs akcji

Poruszono również kwestię kursu akcji R22. Jeden z inwestorów zapytał, czy zdaniem zarządu notowania spółki dobrze odzwierciedlają jej obecną wartość.

 

- Uważam, że kurs akcji R22 jest zdecydowanie niedowartościowany - odpowiedział Jakub Dwernicki, prezes spółki.

 

R22 - wykres kursu akcji
R22 - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Dywidenda

Na pytanie o wypłatę dywidendy odpowiedziano podczas czatu inwestorskiego w następujący sposób: Zgodnie z przyjętą polityką dywidendową zamierzamy przeznaczać co najmniej 30 procent skonsolidowanego zysku netto i jednocześnie wartość nominalna dywidendy na akcję ma być wyższa niż rok wcześniej.

 

Z kolei na pytanie o możliwość wystąpienia skupu akcji własnych prezes mówił: Chcemy dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Może to być w formie dywidendy lub skupu akcji”.

 

- Skup akcji jest alternatywą dla dywidendy i formą dystrybucji zysku do akcjonariuszy. Tak jak wcześniej odpowiedziałem w mojej ocenie kurs nie oddaje wartości spółki - stwierdził prezes.

Przesunięcie roku obrotowego

Obecnie rok obrotowy spółki trwa od 1 lipca do 30 czerwca. Jak powiedział podczas czatu inwestorskiego Jakub Dwernicki, podjęliśmy uchwałę o wydłużeniu obecnego roku obrotowego do 31 grudnia 2020 roku. Tym samym od roku 2021 rok obrotowy będzie zgodny z rokiem kalendarzowym.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie