Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Wezwanie na akcje ERGIS S.A.

Temat czatu: Wezwanie na akcje ERGIS S.A.

Data: środa, 13 listopada, godz. 11:00

 

 

Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza

 

Na pytania inwestorów odpowiedzieli:

 

Marek Górski, Przewodniczący Rady Nadzorczej ERGIS S.A. i jeden z akcjonariuszy Finergis Investments Ltd.

Marek Górski, Przewodniczący Rady Nadzorczej ERGIS S.A. i pośrednio kontrolujący 50% udziałów w Finergis Investments Ltd.
Absolwent Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego. W 1991 r. rozpoczął pracę w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych jako wicedyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą, a następnie jako Dyrektor Centrum Informacji MPW. W latach 1993-1994 był Prezesem Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych, odpowiedzialnej za wspieranie zagranicznych inwestycji w Polsce oraz promocję Polski w świecie. Od 1995 roku zasiadał w zarządach trzech firm zarządzających funduszami inwestycyjnymi: Polskiego Towarzystwa Prywatyzacyjnego - Kleinwort Benson, BRE Private Equity oraz Everest Capital Polska. Od 2001 roku Marek Górski jest prezesem oraz głównym udziałowcem Polskiego Towarzystwa Prywatyzacyjnego Sp. z o.o., firmy zajmującej się doradztwem inwestycyjnym oraz inwestowaniem w polskie podmioty gospodarcze. Od kilku lat pełni funkcję Wiceprezydenta Konfederacji Lewiatan oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

 

Tadeusz Nowicki, Prezes Zarządu ERGIS S.A.Tadeusz Nowicki, Prezes Zarządu ERGIS S.A. i pośrednio kontrolujący 50% udziałów w Finergis Investments Ltd.
Absolwent Politechniki Warszawskiej, tytuł doktora uzyskał w Ecole Nationale Superieure des Mines (Saint Etienne). Po rozpoczęciu kariery zawodowej we francuskim Ministerstwie Przemysłu w dziedzinie B+R rozpoczął aktywność zawodową w przemyśle metali szlachetnych, zakończoną w roli Dyrektora Technicznego Dywizji Platyny Engelhard-Clal, odpowiedzialnego za fabryki w Paryżu, Londynie i Amsterdamie. W styczniu 1998 roku zaangażował się w przetwórstwo tworzyw sztucznych w Polsce tworząc, w drodze fuzji i przejęć, Grupę Ergis, której jest Prezesem. Od 2007 roku jest Prezesem Zarządu Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Informacje o wezwaniu oraz spółce

1 października br. Finergis Investments Ltd. oraz Marek Górski ogłosili wezwanie na akcje spółki ERGIS S.A. Przedmiotem wezwania jest 20.083.783 akcji, reprezentujących 53,15% akcji Spółki i ogólnej liczby głosów na WZA Spółki. Cena w wezwaniu została ustalona na 3 zł za akcję. Zamiarem Wzywających jest wycofanie spółki ERGIS S.A. z obrotu na GPW.


ERGIS S.A. jest liderem przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej, notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Posiada pięć zakładów produkcyjnych, z których cztery zlokalizowane są w Polsce, a jeden w Niemczech. Grupa specjalizuje się w produkcji opakowań do żywności (drukowane laminaty wielowarstwowe, folie i laminaty barierowe na bazie PET i PVC) oraz opakowań przemysłowych (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET). ERGIS jest także producentem folii do pakowania leków, folii hydroizolacyjnych oraz granulatów z PVC.


Finergis Investments Ltd. jest największym akcjonariuszem ERGIS SA, posiadającym 40,24% akcji Spółki.

 


 Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim dotyczącym wezwania na akcje ERGIS S.A., na pytania inwestorów odpowiedzą: Marek Górski, Przewodniczący Rady Nadzorczej ERGIS S.A. i Tadeusz Nowicki, Prezes Zarządu ERGIS S.A. Czat odbędzie się 13 listopada (środa) o godzinie 11:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Franciszek Małecki: Jakimi przesłankami kierowali się Państwo decydując o wezwaniu i delistingu spółki?

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: W związku z licznymi wyzwaniami stojącymi przed spółką, konieczne jest podjęcie działań restrukturyzacyjnych, które są bardzo trudne do przeprowadzenia w reżimie spółki giełdowej. Poza tym bycie spółką giełdową oznacza coraz liczniejsze obowiązki i koszty, a nie widzimy wynikających z tego korzyści na obecnym etapie rozwoju Ergisu.

 

Czarek: Jakie działania restrukturyzacyjne planuje firma, że korzystniejsze i prostsze będzie opuszczenie giełdy, celem przeprowadzenia tychże działań?

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: Nie możemy oczywiście mówić o szczegółach, ale wspominaliśmy wcześniej, że konieczne są pewne działania reorganizacyjne poegające na zwiększeniu aktywności w niektórych obszarach a ograniczeniu w innych. Taka zmiana strategii jest dużo łatwiejsza do przeprowadzenia w spółce prywatnej.

 

taktyk: Dzisiaj rano poinformowali państwo o podwyższeniu ceny w wezwaniu o blisko 30%. Co było powodem?

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: Obserwowany po ogłoszeniu wezwania wzrost kursu akcji powyżej ceny w wezwaniu pokazał, że dla części akcjonariuszy wcześniejsza cena była niewystarczająco atrakcyjna. Zapronowana dziś rano cena jest dla nas jako wzywających maksymalną możliwą, a jednocześnie oznacza wysokość premii wobec bieżącego kursu zbliżoną do zaproponowanej w momencie ogłoszenia wezwania.

 

jula: Z tego co kojarzę, w jednym z wywiadów powiedzieli Państwo, że opakowania z plastiku są niesłusznie uznawane za nieekologiczne. Czy mógłby Pan rozwinąć tę myśl, podając kilka argumentów?

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: Nieekologiczne akspekty tworzyw sztucznych to tak naprawdę skutek złej gospodarki odpadami. Z punktu widzenia wpływu na ocieplenie klimatu a także tzw. śladu węglowego tworzywa powinny być uznawane za bardzo ekologiczne. Niestety decyzje zarówno legislatorów jak i wielu sieci handlowych ograniczają już teraz oraz na przyszłość stosowanie plastiku w opakowaniach. Tworzy to negatywne perpektywy otoczenia ekonomicznego dla niektórych obszarów działalności spółki, zwłaszcza sektora opakowań dla żywności.

 

Aga: W III kw. 2019 roku Grupa pokazała istotny wzrost zyskowności – czy jest to fundamentalna przesłanka do poprawy w kolejnych okresach?

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: Przy ocenie wyników za III kwartal należy pamiętać o tym, że wyniki za miniony kwartał porównywaliśmy do ubiegłorocznej niskiej bazy. Wyniki za 9 miesięcy 2019 roku były gorsze niż w tym samym okresie rok wcześniej i 2 lata temu.

 

Robert G: Jeśli wezwanie się nie uda podejmą Państwo kolejną próbę wycofania spółki z obrotu? Czy mają Państwo plan B na wypadek nieziszczenia się warunków wezwania?

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: Wierzymy, że zaproponowana cena jest atrakcyjna (prawie 70% premii w stosunku do ceny akcji z dnia ogłoszenia wezwania) i liczymy na sukces wezwanie. Jeśli jednak nie doszłoby ono do skutku nie planujemy kolejnego wezwania.

 

Muszka: Jak oceniacie Panowie historię giełdową Ergisu? Czy z dzisiejszej perspektywy uważacie, że debiut na giełdzie wyszedł spółce na dobre?

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: Generalnie pozytywnie, choć gównym beneficjentem upubilcznienia spółki był jeden z poprzednich dużych akcjonariuszy, który mógł dzięki temu wyjść z inwestycji. Od czasu debiutu spółka finansowała swoją działalność przede wszystkim kredytami bankowymi a nie nowymi emisjami akcji. Jednocześnie obecność na GPW zwiększyła rozpoznawaność spółki. Na etapie obecnych zagrożeń związanych z otoczeniem zewnętrznym uważamy jednak, że właściwym kierunkiem dla spółki jest delisting.

 

Alina S: Czy dzisiaj widzą Państwo możliwość powrotu Ergisu na giełdę w dalekiej przyszłości?

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: Nie planujemy tego.

 

Ja: Jakie widzą Państwo zainteresowanie ze strony funduszy do wzięcia udziału w wezwaniu na akcje?

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: Jesteśmy przekonani, że obecna wysoka cena w wezwaniu sprawi, że odpowiedzą na nie wszyscy akcjonariusze.

 

Marko: Jaka jest procedura, zezby wziac udzial w wezwaniu?

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: Wszystkie informacje znajdą Państwo na stronie wezwanienaergis.pl. W skrócie - należy pozyskać świadectwo depozytowe ze swojego biura maklerskiego i z tym dokumentem zapisać się na sprzedaż akcji w wezwaniu w jednym z PUM mBanku. Zapisy trwają do 19 listopada, ale proszę pamiętać, że cała procedura może zająć kilka dni.

 

mec: Czy możliwe jest, aby spółka była zmuszona w kolejnych latach do zawieszenia polityki dywidendowej i niewypłacania zysku swoim akcjonariuszom?

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: Jak sygnalizowaliśmy w aktualnej strategii spółki (dostępna na stronie www.ergis.eu) nie jesteśmy pewni możliwości utrzymania dotychczasowej polityki dywidendowej w przyszłości.

 

majkel: Zastanawiam się, czy słabsze wyniki finansowe i okres dekoniunktury w branży powinien być argumentem dla spółki do opuszczenia giełdy. Każda spółka i branża przeżywa taki okres, czy jednak nie powinna sobie z tym poradzić razem ze wszystkimi akcjonariuszami?

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: Nie chodzi o strukturę akcjonariatu ale o status spółki giełdowej - w naszej ocenie przeprowadzenie koniecznych działań będzie w pełni możliwe tylko w przypadku zmiany statusu spółki z giełdowego na prywatny. Jedynym sposobem, by taką zmianę przeprowadzić, jest wykup akcji. Stąd wezwanie i podjęcie przez nas, jako największych akcjonariuszy, ryzyka sfinansowania wezwania i przeprowadzenia działań restrukturyzacyjnych.

 

Marek Górski, Tadeusz Nowicki: Dziękujemy za wszystkie pytania. Przepraszamy, że nie na wszystkie udało nam się odpowiedzieć ze względów czasowych. Zachęcamy do kontaktu z mBankiem. Prosimy pamiętać, że wezwanie kończy się 19 listopada.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie