Chat with us, powered by LiveChat

INI stabilne. Uwagę zwracają inwestorzy nastawieni neutralnie

Skomentuj artykuł

Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) zanotował minimalny spadek. W stosunku do wcześniejszego odczytu wskaźnik ten jest zaledwie o 0,7 pkt. niższy. Co ciekawe niewielkim zmianom towarzyszył mocny wzrost udziału inwestorów spodziewających się trendu bocznego, których jest obecnie najwięcej o 5 tygodni.

 

Obecna wartość INI to 12,4 pkt., o 0,7 pkt. mniej w stosunku do danych z poprzedniego tygodnia oraz 22,4 pkt. mniej w stosunku do tegorocznego rekordu tego wskaźnika. Indeks Nastrojów Inwestorów publikowany jest co czwartek przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Jego dodatnia wartość wskazuje, że na rynku jest więcej optymistów spodziewających się na giełdzie trendu wzrostowego. W przypadku ujemnej wartości, większą grupę wśród respondentów badania stanowią niedźwiedzie.

 

 

Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_24_10_2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Udział byków w najnowszej odsłonie badania wyniósł 44,3 procent po spadku o 4,4 pkt. procentowego w stosunku do ubiegłego tygodnia. Mniej było również niedźwiedzi, czyli inwestorów spodziewających się na rynku trendu spadkowego. Ich udział sięgnął 32 procent (-3,6 p.p. t/t). Sporym, bo aż o 8 pkt. procentowych wzrósł udział inwestorów, którzy uważają, że ciągu kolejnych 6 miesięcy na giełdzie będzie panował trend boczny. Stanowią oni obecnie 23,7 procent inwestorów biorących udział w badaniu. To aż o 8 pkt. procentowych więcej tydzień do tygodnia.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

  Niedźwiedzie Neutralni Byki
Udział 32,0% 23,7% 44,3%
Zmiana t/t -3,6 p.p. +8,0 p.p. -4,4 p.p.

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 17.10-24.10.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Niewielkim zmianom INI towarzyszył wzrost notowań WIG. Na przestrzeni ostatnich 5 sesji zyskał on ponad 1,2 procent. W górę szedł również indeks blue chipów. Słabiej wypadł natomiast mWIG40 i sWIG80. WIG kontynuuje wzrosty z ubiegłego tygodnia. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik INI ma charakter kontrariański.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Na przestrzeni ostatnich dni poznaliśmy odczyt stopy bezrobocia z polskiej gospodarki, z którego wynika, że odsetek osób bez pracy był rekordowo niski i wyniósł 5,1 procent.

USA

Również w Stanach Zjednoczonych na uwagę zasłużyli inwestorzy oczekujących trendu bocznego. Odsetek graczy nastawionych neutralnie wyniósł 36,1 procent i już drugi tydzień z rzędu był wyższy w stosunku do udziału byków oraz niedźwiedzi.

 

Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*   

ini_aaii_indeks_24_10_2019

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 17.10-24.10.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Jak podaje American Association of Individual Investors, odsetek inwestorów nastawionych neutralnie wzrósł o 0,8 pkt. procnetowego tydzień do tygodnia, wyprzedzając tym samym nieznacznie udział byków. Inwestorów spodziewających się trendu wzrostowego jest 35,6 procent (+2 p.p. t/t), natomiast tych oczekujących trendu spadkowego 28,3 procent (-2,8 p.p. t/t).

 

Tematem przewodnim na Wall Street są obecnie wyniki kwartalne spółek. W czwartek dane za trzeci kwartał opublikował m.in. Amazon, Intel i Visa. Wcześniej w tym tygodniu (w środę) danymi pochwalił się Boeing, Caterpillar, eBay, Ford, Microsoft oraz Tesla. We wtorek natomiast pojawił się raport McDonald’s, Logitech czy UPS.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie