Chat with us, powered by LiveChat

INI na lekkim plusie. W USA „byki″ i „niedźwiedzie″ prawie na remis

Skomentuj artykuł

Wartość 8,3 pkt. ma obecnie Indeks Nastrojów Inwestorów (INI). Wskaźnik ten nieco oddalił się od zera, czyli poziomu równowagi pomiędzy graczami spodziewającymi się trendu wzrostowego i spadkowego na rynku. Podczas gdy INI lekko zyskuje na wartości, indeksowi WIG20 udało się pokonać poziom 2150 pkt. Z kolei na amerykańskim rynku udział byków, niedźwiedzi oraz inwestorów nastawionych neutralnie jest do siebie bardzo zbliżony.

 

Publikowany w każdy czwartek INI osiągnął poziom 8,3 pkt. Wprawdzie wynik ten jeszcze mocno nie odbiega od poziomu zero, jednakże po 5 odczytach oscylujących wokół neutralnego poziomu, jest to pewna odmiana. Dodatnia wartość INI wskazuje, że większa część inwestorów biorących udział w badaniu spodziewa się, że w ciągu kolejnych 6 miesięcy na giełdzie będzie panował trend wzrostowy.

 

Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów 

ini_indeks_12_09_2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Udział byków wzrósł w stosunku do poprzedniego odczytu o 3,8 pkt. procentowego do poziomu 43,8 procent, natomiast udział inwestorów spodziewających się na rynku trendu spadkowego wyniósł 35,4 procent (-4,6 p.p. t/t). Szczegóły dotyczące udziału i ich zmiany na przestrzeni ostatniego tygodnia prezentuje tabela poniżej.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

  Niedźwiedzie Neutralni Byki
Udział 35,4% 20,8% 43,8%
Zmiana t/t -4,6 p.p. +0,8 p.p. +3,8 p.p.

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 25.09-12.09.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Wzrostowi INI towarzyszyła zwyżka indeksu WIG20, który w ciągu ostatnich 5 sesji zyskał około 3,5 procent. Spadek zaliczył natomiast mWIG40 oraz sWIG80. Trzeba pamiętać, że Indeks Nastrojów Inwestorów ma charakter kontrariański. Ważnym elementem dla giełd na całym świecie cały czas pozostaje kwestia wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

USA: Brak wyraźnego lidera

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez AAII, siły pomiędzy inwestorami spodziewającymi się trendu wzrostowego, spadkowego oraz nastawionych neutralnie, są rozłożone mniej więcej po równo. Największą grupę badanych stanowią gracze neutralni. Ich udział to obecnie 35,6 procent, o 3,7 pkt. procentowego więcej niż przed tygodniem. Więcej było także byków, których udział wynosi 33,1 procent (+4,5 p.p. t/t). Z kolei inwestorów spodziewających się trendu spadkowego jest 31,3 procent (-8,3 p.p. t/t).


Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*  

ini_aaii_indeks_12_09_2019

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 05.09-12.09.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Amerykańskie indeksy mają za sobą stosunkowo zmienny tydzień. S&P500 na początku tygodnia stracił na wartości, jednakże już w środę zyskał 0,7 procent. Podobnie wyglądała sytuacja Nasdaq Composite.

 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kluczowa dla rynków pozostaje cały czas sprawa negocjacji handlowych pomiędzy Chinami, a USA. Oprócz tego w ubiegły piątek Departament Pracy USA opublikował dane dotyczące tamtejszego rynku pracy. Stopa bezrobocia wyniosła 3,7 procent, natomiast zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym osiągnęła poziom 130 tys.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie