Chat with us, powered by LiveChat

Akcje Ursusa mocno w górę po podpisaniu ważnego kontraktu

Skomentuj artykuł
oticki - fotolia.com

Nawet 16,7 procent przed południem w piątek zyskiwały akcje Ursusa. Powodem gwałtownego odbicia notowań spółki mogły być dwa komunikaty, jakie firma opublikowała w nocy z czwartku na piątek. Wśród nich jest informacja na temat kontraktu na dostawę ponad tysiąca przyczep oraz decyzja rady wierzycieli w kwestii poparcia wniesienia zażalenia na postanowienie sądu o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego spółki. Entuzjazm inwestorów był na tyle silny, że podczas ostatniej sesji tego tygodnia spółka była liderem wzrostów spośród spółek notowanych na GPW.

 

W czwartek w nocy Ursus poinformował o zawarciu kontraktu z firmą Möre Maskiner. Umowa dotyczy dostawy 1008 przyczep dedykowanych na rynek szwedzki. W momencie zawarcia wartość kontraktu opiewała na 21,844 mln zł, a dostawy zakontraktowanego towaru będą realizowane w okresie do września 2019 roku do końca czerwca 2021 roku. 

 

Kontrakt nie zawiera kar umownych, a w okresie jego obowiązywania i rok od ostatniej dostawy, strony ustaliły zasadę wyłączności, co oznacza, że emitent nie będzie oferować przyczep w Szwecji za pośrednictwem podmiotu innego niż Möre Maskiner AB, a Möre Maskiner AB nie będzie sprzedawał i dystrybuował w Szwecji przyczep innych niż te kupione od emitenta.

 

Druga informacja przekazana przez spółkę dotyczyła rady wierzycieli. Na jej posiedzeniu, które odbyło się 29 sierpnia, rada wierzycieli podjęła uchwałę w której poparła wniesienie zażalenia na postanowienie sądu rejonowego Lublin-Wschód o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego spółki. Jak czytamy w raporcie bieżącym Ursusa, rada poparła też dalsze prowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego w formie przyspieszonego postępowania układowego, zgodnie z planem restrukturyzacyjnym.

 

Przypomnijmy, że informację o decyzji na temat otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego spółki w formie przyspieszone postępowania układowego została podana 8 listopada. Ze względu na fakt, że decyzja dotycząca jego umorzenia jest nieprawomocna, Ursus nadal widnieje na Liście ostrzeżeń SII. Przyporządkowane są do niego dwa kryteria. Szczegóły na ten temat można znaleźć w zakładce poświęconej Liście ostrzeżeń SII.

Reakcja inwestorów

Efektem opublikowania powyższych informacji jest wzrost cen akcji Ursusa w trakcie piątkowej sesji o ponad 10 procent. Jak dotąd w najwyższym punkcie dnia, akcje firmy zyskiwały nawet 16,7 procent. Z kolei przed godziną 11-tą, notowania spółki zaczęły się lekko osuwać. Pojedyncza akcja jest obecnie wyceniana na około 85 groszy za sztukę.

 

To nie pierwszy wzrost, z jakim mamy do czynienia w sierpniu na akcjach Ursusa. Ponad 5 procent spółka zyskała 28 sierpnia, a 14 sierpnia wzrost wyniósł aż 13,17 procent. Dzień wcześniej (13 sierpnia po zakończeniu sesji), Ursus poinformował o podpisaniu listu intencyjnego z Möre Maskiner. Kontrakt z tą firmą pozwoli na umocnienie pozycji Ursusa na rynku skandynawskim. Z kolei po zakończeniu sesji 27 sierpnia, firma poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa prowadzonego w Dywizji Emitenta w Opalenicy.

 

Ursus - wykres kursu akcji
Ursus - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Mimo tych wzrostów, akcje Ursusa cały czas znajdują się w trendzie spadkowym zapoczątkowanym w maju 2017 roku. W listopadzie 2018 roku akcje spółki dotarły do poziomu 72 groszy za akcję. Mocną zwyżkę zanotowano ponownie w lutym 2019 roku, aby krótko po niej notowania znów znalazły się pod presją. W konsekwencji w sierpniu akcje Ursusa pokonały wcześniej wspomniane minimum, docierając do poziomu 70 groszy za akcję. Obecnie walory spółki utrzymują się nieznacznie powyżej tego poziomu.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie