Chat with us, powered by LiveChat

INI: „Byki” nadal przegrywają. W USA nastroje rekordowo słabe

Skomentuj artykuł

Drugi z rzędu wzrost odnotował Indeks Nastrojów Inwestorów publikowany w każdy czwartek przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Mimo zwyżki notowań, wskaźnik ten nadal pozostaje na głębokim minusie. Z kolei w USA, udział byków spadł do najniższego poziomu od ponad 3 miesięcy.

 

Jak wynika z badania przeprowadzonego w dniach od 9 do 16 maja 2019 roku, Indeks Nastrojów Inwestorów ma wartość -28 pkt. Jest to poziom o 6,8 pkt. wyższy niż jeszcze tydzień temu, jednakże patrząc historycznie, wskaźnik ten cały czas znajduje się w dolnym przedziale wahań. Z rekordowo niskim poziomem INI mieliśmy do czynienia ostatni raz na początku listopada ubiegłego roku, kiedy spadł on do poziomu -45,7 pkt. W ostatnim czasie pojawiały się również wybicia. W marcu wskaźnik ten jednorazowo osiągnął wartość dodatnią.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_16_05_2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych  

 

Lekki wzrost INI był możliwy dzięki mniejszemu niż tydzień wcześniej udziałowi niedźwiedzi. Inwestorzy spodziewający się na rynku trendu spadkowego na rynku stanowią obecnie 55,6 procent, o 5,6 pkt. procentowego mniej niż tydzień wcześniej. Rósł natomiast udział inwestorów oczekujących trendu bocznego i wzrostowego, których odsetek wyniósł odpowiednio 16,9 i 27,6 procent. Zatem niedźwiedzie cały czas zdobywają w naszym badaniu ponad połowę głosów. Tak się dzieje już 8 tydzień z rzędu.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

  Niedźwiedzie Neutralni Byki
Udział 55,6% 16,9% 27,6%
Zmiana t/t -5,6 p.p. +4,4 p.p. +1,2 p.p.

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 09.05-16.05.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Patrząc na notowania WIG można stwierdzić, że spadki, które obserwowaliśmy od końcówki kwietnia na razie wyhamowały. Indeks na przestrzeni ostatnich 5 sesji zyskał symboliczne 0,05 procent. Z kolei WIG20 poszedł w górę w tym czasie o 0,4 procent. Przestały tracić na wartości m.in. akcje JSW, o których pisaliśmy niedawno.

 

Wśród ważnych danych makroekonomicznych, jakie napłynęły na rynek z rodzimej gospodarki w tym tygodniu należy wymienić wstępny odczyt PKB naszego kraju za pierwszy kwartał. Wyniósł on 4,6 procent rok do roku, wobec prognozowanego wzrostu o 4,5 procent. Podjęto również decyzję dotyczącą stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała koszt kapitału na dotychczasowym poziomie.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Gwałtowna zmiana nastrojów w USA

Udział niedźwiedzi na amerykańskim rynku nie tylko mocno wzrósł, ale także pierwszy raz od pierwszej połowy lutego tego roku przewyższył udział inwestorów oczekujących wzrostów. Odsetek graczy spodziewających się spadków wyniósł 39,3 procent, to aż o 16,1 pkt. proc. więcej w skali tygodnia, a udział byków spadł do 29,8 procent (-13,3 pkt. proc. t/t).

 

Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*    

ini_aaii_indeks_16_05_2019

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 09.05-16.05.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Tak złe, jak na amerykański rynek nastroje wynikają przede wszystkim z informacji dotyczących wojny handlowej, jaka rozgrywa się pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami. W poniedziałek tj. 13 maja, największy spadek w tym roku odnotował Nasdaq Composite. Stracił wówczas 3,41 procent. Była to reakcja na podniesienie przez Chiny cła na amerykańskie produkty o wartości 60 mld dolarów do 25 procent. Jest to odpowiedź władz w Pekinie na podwyższone w piątek, tj. 10 maja, cła na chińskie towary eksportowe o wartości 200 mld dolarów rocznie.

 

Inwestorów nastawionych neutralnie było w USA 30,9 procent, o 2,8 pkt. proc. mniej niż tydzień wcześniej.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie