Chat with us, powered by LiveChat

Planujemy debiut na giełdzie jeszcze w tym roku – wywiad z Jackiem Walukiewiczem, Prezesem Zarządu Constance Care Sp. z o.o.

Jacek Walukiewicz, Prezes Zarządu Constance Care Sp. z o.o.SII: Czy mógłby Pan przybliżyć inwestorom profil działalności Spółki

 

Jacek Walukiewicz: Constance Care prowadzi działalność w zakresie rehabilitacji medycznej z wykorzystaniem innowacyjnych, robotycznych technologii w celu leczenia pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi i ortopedycznymi.


W okresie niewielu ponad trzech lat od momentu rozpoczęcia funkcjonowania nawiązaliśmy współpracę z wieloma wiodącymi producentami urządzeń medycznych, instytutami badawczymi, szpitalami i partnerami medycznymi. Zbudowaliśmy i rozwijamy zespół świetnych fachowców złożony z lekarzy i fizjoterapeutów.


Za nasz ogromny sukces uważam podpisanie współpracy partnerskiej z jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie wytwórców urządzeń robotycznych na świecie, japońską firmą Cyberdyne, spółką Uniwersytetu Tokio. Dzięki temu, jako jedna z kilku tylko klinik poza Japonią, oferujemy cybernetyczną terapię z użyciem jedynego na świecie aktywnego egzoszkieletu – HAL (skrót od Hybrid Assistive Limb).


Jesteśmy jedyną na świecie kliniką, która samodzielnie, bez nadzoru japońskiego, realizuje terapię HAL. Zarówno w Niemczech jak i w USA, Cyberdyne stworzyło specjalne centra robotycznej terapii wspólnie z największymi klinikami, w Niemczech z uniwersytecką kliniką Bergmannsheil z Bochum, czy w USA z jednym z największych szpitali rehabilitacyjnych Brooks Rehabilitation z Florydy. Znajdujemy się zatem w bardzo elitarnym gronie z dostępem do kolejnych nowości, które Japończycy już wdrażają bądź będą wdrażali w przyszłości . Przykładem uznania dla naszych umiejętności i wiedzy jest zaproszenie Constance Care do wspólnej realizacji, łącznie z Kliniką Bergmannsheil i Cyberdyne, projektu wdrożeniowego najnowszego wyrobu, HAL XXS dla dzieci. Jest to rewolucja w rehabilitacji dziecięcej. Muszę nadmienić, że dotychczasowe prace badawcze dotyczące egzoszkieletu HAL prowadzone były przez najbardziej uznane światowe instytucje medyczne, tym bardziej jest to dla nas szczególne wyróżnienie, które na pewno pozwoli na to abyśmy w krótkim czasie stali się rozpoznawalnym podmiotem na mapie świata.


Tymczasem jednak nasze działania zostały już docenione przez liczne, duże i ważne podmioty medyczne w tym przez jedną z najlepszych amerykańskich grup szpitalnych Mount Sinai Hospitals z Nowego Yorku, które zaproponowały nam współpracę, podpisany został list intencyjny. Współpracujemy również z najważniejszymi polskimi partnerami medycznymi z Warszawy – z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Centrum Zdrowia Dziecka - czy z Zespołem Szpitali z Bydgoszczy i Torunia, jak również partnerami technicznymi, na przykład z Politechniką Warszawską.


Organizujemy seminaria, prezentacje i pokazy gromadzące za każdym razem dużą publikę złożoną z najwybitniejszych przedstawicieli nauki . Otrzymujemy z całego świata zaproszenia do wystąpień na największych konferencjach naukowych.


Robotyka w rehabilitacji jest w fazie początkowego, szybkiego rozwoju, a my znajdujemy się na samym szczycie i aby utrzymać się na nim planujemy rozwój, poszerzenie naszej oferty, zwiększenie zespołu i potencjału obsługi pacjentów.

 

Nasza oferta zwiększy się o doskonałą diagnostykę oraz usługi w zakresie mikrochirurgicznych operacji kręgosłupa i ortopedycznych. Dojdą nowe elementy usług rehabilitacyjnych jak hydroterapie, będziemy stale rozwijać naszą usługę w obszarze robotyki współpracując z kolejnymi, innowacyjnymi producentami z całego świata.

 

Aby utrzymać nasz poziom usług na najwyższym poziomie i w sposób ciągły pozyskiwać kadry specjalistyczne o najwyższych kwalifikacjach. Nasza podstawowa działalność wspierana jest i będzie poprzez realizację prac badawczo – rozwojowych finansowanych z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów, w tym Japonii czy USA, we współpracy z naukowcami jak i najważniejszymi producentami urządzeń medycznych a także działalność szkoleniową. Już dzisiaj realizujemy program szkoleń dla studentów i doktorantów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Skąd pojawił się pomysł na stworzenie takiej placówki?

 

W roku 2007 zwrócił się do mnie jeden z największych austriackich operatorów medycznych działający w kilku krajach europejskich i przy okazji posiadający wiele ośrodków szpitalnych i rehabilitacyjnych, z propozycją utworzenia szpitala rehabilitacyjnego i ośrodka opiekuńczego dla seniorów w okolicach Warszawy. W tamtym czasie zarządzałem własną spółką prowadzącą działalność związaną z project managementem w zakresie przygotowywania, nadzorowania, koordynacji i realizacji różnych inwestycji.


Aby sprostać zadaniu musiałem poznać zarówno ośrodki zagraniczne o planowanym profilu jak i rozpoznać realia polskie. Przepaść dzieląca obydwa światy Polski i Europy zachodniej pozwoliła mi zapoznać się z problematyką i zrozumieć konieczny kierunek rozwoju w tym zakresie. Austriacy do Polski nie weszli, na przeszkodzie stanęły sprawy finansowe oraz przejęcie grupy przez nowych właścicieli i zmiana strategii, jednak prawie trzy lata przygotowań zostawiły u mnie trwały ślad i dużą wiedzę jak powinny wyglądać ośrodki rehabilitacyjne. W roku 2013 postanowiłem samodzielnie rozpocząć kreowanie nowego operatora medycznego w Polsce. Constance Care rozpoczęło działalność w 2015 roku.

 

Czym oferta Spółki wyróżnia się obecnie na tle innych placówek rehabilitacyjnych w Polsce? W czym można upatrywać przewag konkurencyjnych Constance Care?

 

Constance Care nie wzoruje się na żadnym istniejącym wzorcu działania, pomysłem na wyróżnienie się było i jest opracowanie systemu leczenia i rehabilitacji opartego na wiedzy i umiejętnościach najlepszych specjalistów wspieranego najnowocześniejszą technologią. Pomysł musiał się udać, był niezwykle prosty ale jak to zwykle bywa bardzo trudny do zrealizowania ze względu na dwa aspekty. Po pierwsze pozyskanie wyróżniającej technologii przez nowy podmiot, zwłaszcza w zakresie rehabilitacji, jest sprawą dość skomplikowaną, jeżeli są to urządzenia takie jak HAL, których się nie kupuje, a otrzymuje do użytkowania wraz z koniecznością przekonania do siebie producenta wspieranego przez wybitnych naukowców i to z kraju takiego jak Japonia. Po drugie przekonanie środowiska medycznego, a zarazem i pacjentów do zastosowania tej technologii w leczeniu oraz  wprowadzenia tak innowacyjnego sprzętu na rynek, co związane było z zaangażowaniem dużych środków finansowych na szkolenie personelu, wdrożenie, marketing, stworzenie procesu pozyskiwania pacjentów związanego z modelem finansowania leczenia w oparciu między innymi o umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi.


Na pewno naszym dużym osiągnięciem  jest  stworzenie w tak krótkim okresie czasu (zwłaszcza jeżeli chodzi o medycynę), ośrodka rehabilitacyjnego, który stał się  jednym z nielicznych  partnerów najbardziej zaawansowanej technologicznie firmy na świecie produkującej roboty – Cyberdyne z Japonii. Muszę nadmienić, że o takie partnerstwo, bezskutecznie od lat ubiegają się największe ośrodki medyczne na świecie, również z Polski.  Stajemy się ośrodkiem coraz bardziej rozpoznawalnym, przybywają do nas już teraz pacjenci z Ameryki, Europy i Azji, realizujemy projekty unijne, w ramach których pomagamy kilkuset dzieciom chorym na mózgowe porażenie dziecięce czy schorzenia kręgosłupa.


Budujemy obecnie szpital medycyny robotycznej , w którym doskonała diagnostyka połączona z perfekcyjną usługą mikrochirurgicznych operacji oraz najwyższej jakości rehabilitacją stanowić będzie wyjątkowe miejsce, w którym każdy z naszych pacjentów ma czuć się bezpiecznie i być pewnym, że praca jaką wykonuje, a zarazem osiągany rezultat są dla niego optymalne. Staramy się w każdym obszarze naszego działania wykorzystywać najnowsze zdobycze nauki . Jednym z elementów naszych usług diagnostycznych będzie urządzenia zastępujące znany od lat aparat roentgena, pracujące z natężeniem promieniowania wielokrotnie niższym i w dużo szybszy i dokładniejszy  sposób obrazujące budowę pacjenta. Operacje mikroinwazyjne, realizowane przez doskonałych specjalistów, będą dodatkowo wspierane najnowszym robotem chirurgicznym do absolutnego minimum ograniczającym i tak już niewielką skalę błędu. Kompleksowość naszych działań ma polegać na nadzorze i koordynacji całego procesu leczenia przez doskonałych fachowców  wraz z przejęciem przez nich odpowiedzialności za pacjenta od momentu jego przyjęcia do naszego ośrodka, aż do wypisania i maksymalnego wyleczenia.  To są cele, które już dzisiaj w możliwym zakresie wdrażamy i realizujemy.


Constance Care dąży do objęcia wiodącej pozycji jako ośrodek referencyjny w zakresie tworzenia systemów wykorzystujących robotykę w medycynie rehabilitacyjnej na najwyższym poziomie światowym.

 

Czy oprócz Constance Care istnieją w Polsce lub w Europie ośrodki dysponujące unikalnym aktywnym egzoszkieletem HAL?

 

Cybernetyczna terapia przy pomocy aktywnego egzoszkielety HAL jest realizowana w Europie tylko w Constance Care i dwóch ośrodkach w Niemczech.


Polityką Uniwersytetu Tokio i firmy Cyberdyne jest tworzenie coraz doskonalszych urządzeń robotycznych. Jednym z najważniejszych aspektów dla ich działania i rozwoju jest potwierdzenie odpowiedniego funkcjonowania ich produktów. Informacja z rynku, że urządzenie nie działa według ustaleń jest największym zagrożeniem. Skomplikowany system prowadzenia terapii HAL związany z koniecznością powiązania wiedzy medycznej z technologią w przypadku prowadzenia terapii przez niedostatecznie wykształconą osobę może bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji, w której z rynku przyjdą wiadomości, że urządzenie nie spełnia swojej roli, a do tego Cyberdyne nie może dopuścić. Japończycy prowadzą politykę ograniczającą dostęp do swoich wyrobów jedynie do bardzo skrupulatnie wyselekcjonowanych podmiotów, głównie tam gdzie mogą mieć wpływ i nadzór nad realizacją działań. Jedynym miejscem na świecie, poza Japonią, gdzie realizacja terapii nie jest nadzorowana przez pracownika Cyberdyne jest Constance Care, świadczy to o zaufaniu do jakości naszej pracy i do umiejętności naszych specjalistów.

 

Jak ocenia Pan potencjał rynku na którym działa obecnie Constance Care?

 

Rehabilitacja jest jednym z najważniejszych aspektów codziennego funkcjonowania coraz większej populacji ludzi na całym świecie. Wraz ze wzrostem liczby ludności, rozwojem motoryzacji, ciągle rosnącą liczbą wypadków, starzejącym się społeczeństwem, a także nowym pokoleniem, którego głównym zajęciem jest siedzenie i brak ruchu potencjał rynku dla naszej działalności jest już wręcz przerażająco duży i rośnie w sposób niepokojący. Oferta Constance Care skierowana jest na rynek globalny.

 

Czy Spółka może w przyszłości zarabiać np. na odpłatnym udzielaniu dalszych licencji na korzystanie z egzoszkieletu HAL?

 

Terapia z wykorzystaniem aktywnego robota HAL jest obecnie jednym z najważniejszych działań realizowanych przez Constance Care, jednak wraz z rozwojem działalności spółki, poszerzeniem oferty oraz rozwojem robotyki na świecie stanie się jedną z ważnych działalności w szerszym portfolio usług Spółki. Constance Care wypracowała własne know-how w zakresie rehabilitacji z użyciem najnowszych technologii i ciągle je rozwija . Dla nowego podmiotu lub istniejącego, który chce poszerzyć swoją działalność dużo prościej i skuteczniej jest skorzystać z wiedzy doświadczonego partnera np. w postaci kupienia licencji do jej używania.


Constance Care planuje realizację projektu w ramach którego posiadana wiedza będzie środkiem transakcji.

 

Ilu osób skorzystało w 2018 r. z zabiegów rehabilitacyjnych oferowanych przez Spółkę?

 

Co miesiąc z usług Spółki korzysta kilkuset pacjentów w systemie ambulatoryjnym, stacjonarnym i w ramach realizowanych programów unijnych.

 

Czy wielkość obiektu, którym dysponuje Constance Care, jak również obecna ilość sprzętu i pracowników pozwala na obsługę wszystkich klientów zainteresowanych Państwa ofertą?

 

Oferta Constance Care interesująca jest dla klientów z całego świata. Polska jest krajem w którym jakość usług nie idzie w parze z ceną. Najlepsze ośrodki medyczne, do których i my się zaliczamy, oferują swoje usługi w cenach zdecydowanie korzystniejszych niż w zachodniej Europie czy zwłaszcza Ameryce północnej. Ten trend będzie podlegał wyrównaniu ale upłynie jeszcze sporo lat do tego momentu. Ten czas chcemy wykorzystać aby zbudować markę, która będzie znana na świecie i będzie konkurowała z najlepszymi również w warunkach porównywalnej cenowo oferty.


Constance Care musi podjąć kroki związane z powiększeniem swojej infrastruktury aby móc realizować założenia rozwoju, utrzymywać pozycję lidera na rynku robotyki medycznej i zwiększać zakres usług. Podpisaliśmy dedykowane umowy o współpracę z większością firm ubezpieczeniowych działających w Polsce, kierujemy ofertę również do tych, które działają poza granicami . Jednak obecny obiekt z założenia stanowić miał tylko wstęp do dalszego rozwoju, miejsce dzięki któremu rozpocznie działanie nowy operator medyczny, podpisane zostaną kluczowe umowy, nawiązane zostaną współprace partnerskie z wiodącymi podmiotami działającymi w medycynie, producentami, instytutami badawczymi, towarzystwami ubezpieczeniowymi, partnerami działającymi w turystyce medycznej. Ten etap jest już za nami, teraz spółka musi móc podołać wyzwaniom rynku w zakresie jak najpełniejszej obsługi w zakresie w jaki działa – leczenie i rehabilitacja osób ze schorzeniami neurologicznymi i narządu ruchu. Dzisiejsze ograniczenia powierzchniowe i brak wielu niezbędnych elementów wyposażenia medycznego jak i personelu medycznego przebywającego na stałe zmuszają nas do odrzucania większości kierowanych do nas zapytań od pacjentów zarówno prywatnych jak i przekazywanych do nas przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

 

Jaki procent klientów ośrodka rehabilitacyjnego Constance Care to klienci z zagranicy? Jak Pan ocenia potencjał Spółki do pozyskiwania klientów zagranicznych?

 

W chwili obecnej liczbę pacjentów zagranicznych można określić na ok 10%, jednak liczba zapytań kierowanych do nas z zagranicy jest wielokrotnie większa. Niedostatki naszej obecnej infrastruktury związane z ograniczeniami powierzchniowymi, a tym samym niepełną ofertą, nie pozwalają nam na przyjmowanie dużej części pacjentów z zagranicy zwracających się do nas. Wiedza o naszych niedostatkach powoduje, że nie prowadzimy celowego marketingu zagranicznego. W momencie, gdy będziemy znali dokładny termin uruchomienia drugiego etapu naszego Centrum Medycznego wdrożymy wszelkie niezbędne procedury związane z intensywną promocją międzynarodową . Oferta Constance Care w związku ze swoją wyjątkowością jest i w długiej perspektywie czasowej będzie konkurencyjna cenowo w stosunku do dobrych ośrodków Europy Zachodniej, a zwłaszcza Ameryki Północnej i pozyskiwanie z tych rynków pacjentów jest więcej niż prawdopodobne. Constance Care posiada już dzisiaj listy intencyjne podpisane z jednymi z najlepszych grup szpitali na świecie mówiące o chęci współpracy z nami i realizowania przez nas świadczeń dla ich pacjentów. Współpraca ta ma rozpocząć się z chwilą uruchomienia działalności drugiego etapu naszego Centrum.

 

Jakie są plany Spółki na dalszy rozwój?

 

W obecnej lokalizacji w Konstancinie-Jeziornej Kierszku, Constance Care planuje do końca 2020 roku zrealizować i uruchomić etap drugi, to jest szpital rehabilitacyjny z oddziałem diagnostycznym wyposażonym we wszystkie niezbędne, najnowocześniejsze aparaty potrzebne zarówno dla diagnostyki przybywających do nas pacjentów jak i planowanego bloku operacyjnego złożonego z dwóch sal do operacji, jednej wspomaganej przez najnowocześniejszego robota chirurgicznego i sali endoskopowej. Operacje mikroinwazyjne w obszarze kręgosłupa i operacje ortopedyczne wpisują się w zakres planowanych i realizowanych działań Constance Care. Powiększenie naszego potencjału w tak znaczących obszarach działań medycznych pozwoli nam stać się pełnoprawnym partnerem dla najlepszych instytucji medycznych z całego świata. Spółka jest właścicielem terenów przylegających do obecnie działającej kliniki o sumarycznej powierzchni prawie 3 ha. Z tego ponad 1 ha jest terenem budowlanym z głównym przeznaczeniem pod realizację obiektu usług zdrowia i na nim powstanie etap drugi, reszta znajduje się w trakcie przekształcania z terenów zielonych w teren budowlany. Po planowanej zmianie MPZP zrealizujemy kolejny, trzeci już etap, zwiększający potencjał pobytowy o kolejnych kilkadziesiąt miejsc. Prace badawczo – rozwojowe, wdrożenia technologiczne, szkolenia dla studentów i lekarzy mają być zabezpieczeniem spółki w obszarze utrzymania przewagi technologicznej nad konkurencją i posiadania dostępu do najlepszych kadr pracowniczych. Tworzenie oddziałów i system licencyjny, partnerstwa z najlepszymi jednostkami szpitalnymi w Polsce i zagranicą tworzą potencjał do dalszego rozwoju i zwiększania przychodów Constance Care.

 

Jakie czynniki mogą obecnie stanowić największe zagrożenie dla dalszego rozwoju Spółki?

 

Na obecnym etapie największą barierą jest oczywiście brak dostatecznej powierzchni, szczególnie w obszarze miejsc pobytowych. Nawiązane współprace z ubezpieczycielami i partnerami branżowymi, coraz większa rozpoznawalność spółki, bardzo pozytywne rezultaty jakie osiągamy w ramach prowadzonych działań rehabilitacyjnych, a tym samym doskonałe opinie jakie otrzymujemy od pacjentów pociągają za sobą zwiększające się stale zainteresowanie. Brak miejsc, brak wszystkich potrzebnych procedur do przyjmowania bardziej skomplikowanych przypadków, może w dłuższej perspektywie spowodować, że nasz ośrodek będzie klasyfikowany niżej niż zakładamy i dlatego staramy się aby realizacja etapu drugiego została rozpoczęta i sfinalizowana w możliwie jak najkrótszym terminie a nowy obiekt został oddany do użytkowania przed końcem roku 2020.


Pewną barierą jest również dostępność kadry. Wraz z rozwojem i budową dużo większego niż obecnie ośrodka konieczne jest pozyskanie odpowiedniej grupy wykwalifikowanych pracowników. Kluczowe osoby pozyskiwane są już w tej chwili, jednak fizjoterapeuci, pielęgniarki czy personel pomocniczy muszą być zatrudnieni dopiero, gdy budynek będzie gotowy i rozpocznie działanie. Spółka będzie prowadziła odpowiednio wcześnie nabór pracowników, będziemy prowadzić szkolenia aby przygotować nowo przyjmowanych fachowców do pracy na urządzeniach stosowanych w Constance Care. Spostrzegamy już teraz zainteresowanie pracą z nami i dla nas ze strony lekarzy i fizjoterapeutów dlatego jestem pewien, że w chwili gdy etap drugi zacznie nabierać kształtów realnego budynku będziemy również z tej strony odpowiednio zabezpieczeni.

 

W jakim okresie Spółka zamierza sfinalizować wszystkie plany inwestycyjne?

 

Na jesieni 2020 planujemy otwarcie drugiego etapu naszego Centrum Medycznego – Szpitala Medycyny Robotycznej. Realizacja kolejnego trzeciego etapu w obecnej lokalizacji jest uzależniona od terminu zmiany MPZP. Zakładamy, że przypadku normalnie prowadzonej procedury ta faza powinna być zrealizowany do roku 2023.


Już jednak uruchomienie w roku 2020 drugiego etapu pozwoli na sprecyzowanie planów związanych z realizacją siostrzanych obiektów w dwóch czy trzech dodatkowych lokalizacjach w Polsce oraz w jednym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie identyfikujemy poważne zapotrzebowanie na nasze usługi. Dzięki dostępowi do wykwalifikowanych pracowników z tamtego regionu, polityce specjalistycznych szkoleń i odpowiedniej formule związania pracownika ze spółką długoterminowymi umowami, kontynuowana będzie polityka oferty dla naszych Klientów na najwyższym poziomie za przystępną cenę.

 

Czy można się spodziewać, że Spółka trafi w przyszłości na warszawski parkiet?

 

Obecnie jesteśmy w fazie przekształcenia w spółkę akcyjną, przeprowadziliśmy już ofertę dla inwestorów, którą możemy określić jako pre-IPO. Przygotowujemy się do procesu pozyskania finansowania poprzez przeprowadzenie oferty prywatnej, alternatywnie analizujemy możliwości i celowość przeprowadzenia ograniczonej oferty publicznej do wartości równowartości jednego miliona euro. Mimo to gros finansowania pochodzi z kredytu inwestycyjnego, przygotowujemy się także do pozyskania dotacji z programów unijnych.


Planujemy debiut na giełdzie jeszcze w tym roku, myślimy o New Connect oraz w kolejnym kroku o jak najszybszym przeniesieniu na rynek główny. Nasi interesariusze, klienci czy partnerzy, w dużej mierze pochodzący z poza Polski, oczekują od nas transparentności, a dodatkowo Constance Care jako spółka notowana uzyska możliwości pozyskiwania nowego kapitału na rozwój czy budowania systemów motywacyjnych dla kluczowych pracowników. Podchodzimy do planowanego debiutu jak do pozyskania następnych możliwości finansowania rozwoju oraz zwiększania rozpoznawalności naszej działalności, która ma nie tylko swój wymiar finansowy ale także - a może przede wszystkim – pomaga ludziom w powrocie do zdrowia i poprawie komfortu życia.

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie