Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu inwestorskiego Bogdanki. Ceny węgla, wydobycie i perspektywy

Skomentuj artykuł
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

- W 2019 roku planujemy inwestycje na poziomie 580 mln zł - mówił Artur Wasil, prezes zarządu Bogdanki podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. W trakcie rozmowy z inwestorami przedstawiciel firmy zajmującej się wydobyciem węgla wspomniał również, że duży import tego surowca z Rosji nie jest problemem, gdyż spółka ma stałych odbiorców z którymi zawarte zostały umowy długoterminowe.

 

Bogdanka jest jednym z czołowych producentów węgla kamiennego w Polsce. Z tego względu duża część pytań zadawana przez inwestorów podczas czatu inwestorskiego dotyczyła kwestii wydobywczych. W kontekście rekordowej produkcji węglą spółki w styczniu, która wyniosła 903,5 tys. ton netto, inwestor zapytał o analogiczne wyniki w lutym oraz szacowane wyniki w marcu. Niestety z informacji udzielonej podczas czatu dowiedzieliśmy się jedynie, że dane te zostaną opublikowane po zakończeniu pierwszego kwartału.

 

Prezes Wasil dodał jedynie, że produkcja idzie zgodnie z planem. - Podtrzymujemy realizację planu w 2019 roku na poziomie 9,4 mln ton - mówił.

 

W tym roku Bogdanka planuje wykonać 37 km chodników, co jest zbliżonym poziomem w stosunku do danych z 2018 roku.

 

Na pytanie o status złoża k6/k7, prezes Wasil odpowiedział: W dalszym ciągu oczekujemy na decyzję Ministerstwa Środowiska. Z kolei wydobycie z pola Ostrów ruszy zgodnie z zapowiedziami w czwartym kwartale 2020 roku. Natomiast plan produkcji na 2020 rok spółka poda przy okazji publikacji wyników za 2019 rok.

 

Jeden z inwestorów zapytał również o Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla z którego spółka obecnie korzysta. Według Artura Wasila bez tej inwestycji nie byłoby możliwe uzyskanie węgla o parametrach handlowych.

Inwestycje

Wartość planowanych w tym roku przez Bogdankę inwestycji to 580 mln zł. Spółka planuje również aktualizację strategii.

 

Na pytanie o projekt IGCC prezes oznajmił, że prowadzi go obecnie Enea, główny udziałowiec spółki.

Koszty i zatrudnienie

Jedno z pytań dotyczyło również szacowanych kosztów, jakie firma poniesie w 2019 roku.

 

- Przewidujemy, że ceny stali powinny się utrzymać na średnim poziomie z 2018 roku. Natomiast ceny usług obcych i koszty pracy nieznacznie wzrosną - skomentował Artur Wasil.

 

Bogdanka - wykres kursu akcji
Bogdanka - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Na pytanie o nagrody dla pracowników prezes stwierdził, że spółka rozważa wprowadzenie  bardziej motywacyjnego systemu wynagrodzeń.

 

- Nie ma problemów z pozyskaniem nowych pracowników - kontynuował przedstawiciel Bogdanki. W kwestii zatrudnienia dodał jednak, że wprawdzie spółka zamierza je zwiększać, ale głównym celem jest wzrost produkcji poprzez poprawę uzysku.

Import węgla oraz ceny

Padło również pytanie o duży import węgla z Rosji oraz ewentualne problemy spółki związane z tą kwestią.

 

- Nie jest to dla nas problemem. Mamy stałych odbiorców z którymi zawarte zostały umowy długoterminowe. Na ten rok mamy już zakontraktowane 100 procent naszej produkcji - mówił Artur Wasil podczas czatu inwestorskiego.

 

Z kolei w przypadku cen węgla Bogdanka spodziewa się ich stabilizacji na rynkach światowych oraz w Polsce.

 

Pojawiły się również pytania o kwestie transportu węgla w związku z remontami torów. Jak stwierdził jednak prezes spółki, nie przewidujemy problemów z wywiezieniem planowanego wolumenu produkcji.

Dywidenda

Na pytanie dotyczące rekomendacji zarządu Bogdanki dotyczącej dywidendy dowiedzieliśmy się, że informacje na ten temat pojawią się w maju.

 

Spółka obecnie posiada niewielkie zadłużenia, ale mimo dużych inwestycji w najbliższym czasie nie planuje sięgać po finansowanie zewnętrzne.

Plany i perspektywy Bogdanki

Na pytanie o perspektywy działalności Bogdanki na najbliższe lata, prezes odpowiedział: Z optymizmem patrzymy na najbliższe lata, działamy zgodnie z obowiązującą strategią. Dodał, że w 2019 roku spodziewa się wzrostu produkcji, wyższych cen w kontraktach, a także dalszej pracy nad uzyskiem oraz kosztami. Bogdanka przewiduje, że w tym roku będzie miała lepszy uzysk niż w poprzednim.

 

Pojawiło się również pytanie o zagrożenia, z którymi spółka będzie musiała się zmierzyć w najbliższych kwartałach.

 

- Przeprowadziliśmy głęboką analizę ryzyk, na obecną chwilę nie dostrzegamy nowych istotnych ryzyk działalności operacyjnej poza dotychczas zdefiniowanymi, które na bieżąco monitorujemy i mitygujemy - skomentował Wasil.

 

W kwestii ewentualnej współpracy Bogdanki z JSW, Artur Wasil zwrócił uwagę, że spółka współpracuje z JSW na poziomie technicznym, mającym na celu wymianę doświadczeń.

 

Poproszony o ocenę przejęcia Bogdanki przez spółkę Enea oraz porównanie transakcji do obecnych realiów rynkowych prezes oznajmił: Sytuacja byłaby taka sama, a obowiązujące ceny są cenami rynkowymi. Ceny co roku ustalane są na podstawie formuł cenowych. Bycie w Grupie Enea zapewnia nam bezpieczeństwo stabilnej sprzedaży.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie