Chat with us, powered by LiveChat

Rekordowa poprawa nastrojów. INI na plusie pierwszy raz od prawie 14 miesięcy

Skomentuj artykuł

Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) pierwszy raz od prawie 14 miesięcy osiągnął wartość dodatnią. Oznacza to, że udział byków, czyli inwestorów spodziewających się na giełdzie trendu wzrostowego jest wyższy od udziału niedźwiedzi. Zaskoczeniem jest nie tylko sama wartość indeksu, ale również jego wzrost w stosunku do odczytu z poprzedniego tygodnia. Tak dużego dodatniego skoku notowań INI nie odnotował jeszcze nigdy.

 

Zgodnie z najnowszymi wynikami ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Indeks Nastrojów Inwestorów osiągnął wartość 7,3 pkt. Wskaźnik ten ma zatem wartość dodatnią pierwszy raz od 25 stycznia 2018 roku. Bada on nastroje inwestorów poprzez ankietę, w której gracze odpowiadają na pytanie, jaki ich zdaniem w ciągu kolejnych 6 miesięcy będzie trend na giełdzie. Różnica w udziale pomiędzy optymistami, a pesymistami daje ostateczny wynik.

 

Tydzień wcześniej INI miał wartość -19,1 pkt., a zatem wskaźnik ten urósł o 26,5 pkt. Jest to największy tygodniowy wzrost w prawie 8-letniej historii jego notowań. Wprawdzie nieco większy skok notowań odnotowano na przełomie stycznia i lutego ubiegłego roku, jednakże był on ujemny.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_14_03_2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych  

 

Tak wysoką wartość INI zawdzięcza większemu udziałowi inwestorów spodziewających się na rynku trendu wzrostowego oraz mniejszemu odsetkowi graczy wierzących w trend spadkowy. Udział byków sięgnął 44,4 procent, to o 14,4 pkt. procentowego więcej niż tydzień wcześniej. Odsetek ten ostatni raz mocniej wzrósł w połowie marca 2012 roku. Z kolei mocny spadek zaliczyły niedźwiedzie, których było mniej o 12 pkt. procentowego (37,1 procent). Taką samą obniżkę niedźwiedzie odnotowały pod koniec września ubiegłego roku.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

  Niedźwiedzie Neutralni Byki
Udział 37,1% 18,5% 44,4%
Zmiana t/t -12,0 p.p. +2,4 p.p. +14,4 p.p.

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 07.03-14.03.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

W przypadku tak mocnego wzrostu INI nasuwa się pytanie, jak długo pozostanie on dodatni. Wprawdzie główne indeksy notowane na warszawskiej giełdzie zakończyły cztery ostatnie sesje na plusie, ale skala wzrostu w większości przypadków nie przekraczała 1 procent.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

W USA równo rozłożone siły

Jak pokazuje najnowszy odczyt AAII Investor Sentiment Survey, udział inwestorów spodziewających się trendu wzrostowego, spadkowego oraz bocznego układa się podobnie. Najwięcej graczy nastawionych jest neutralnie (36,5 procent). Udział niedźwiedzi wzrósł o 4,3 pkt. procentowego do poziomu 31,1 procent, a udział byków spadł o 5 pkt. procentowych do poziomu 32,4 procent. Zatem różnica pomiędzy obydwoma stronnictwami wynosi jedynie 1,4 procent.

 

Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*    

ini_aaii_indeks_14_03_2019

 

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 07.03-14.03.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Pierwsze trzy sesje tego tygodnia były pomyślne dla kupujących z Wall Street. Indeks S&P500 oraz Nasdaq odrobiły ubiegłotygodniowe straty, jednakże o dalsze wzrosty było już trudno. W przypadku S&P500 za barierą 2800 pkt. przemawiają obawy o stan amerykańskiej gospodarki. Wskazuje na to m.in. model prognostyczny Fed z Atlanty.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie