Chat with us, powered by LiveChat

Rok rekordów INI. Najdłuższa seria ujemnych odczytów i najniższa wartość w historii

Skomentuj artykuł

Rekordowo niski wynik, 49 ujemnych odczytów, największy udział niedźwiedzi i najmniejszy odsetek byków w historii. Tak pokrótce można podsumować rok 2018 w wykonaniu Indeksu Nastrojów Inwestorów. Rok 2019 wskaźnik ten rozpoczął odbiciem, co pozwoliło mu oddalić się od poziomu historycznego minimum.

 

Od początku lutego 2018 roku obliczany i publikowany w każdy czwartek przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych INI jest ujemny. Oznacza to, że od tego momentu na rynku nieustannie jest więcej niedźwiedzi niż byków. Słabe nastroje wśród inwestorów potwierdza koniunktura, z jaką mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku na GPW. WIG w 2018 roku stracił 9,5 procent, jednakże znacznie większe spadki zagościły w segmencie małych i średnich spółek. mWIG40 poszedł w dół o niespełna 20 procent, a zniżka sWIG80 wyniosła 27,5 procent. Więcej na ten temat pisaliśmy w podsumowaniu 2018 roku na GPW.

 

ini_indeks_03_01_2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Oprócz rekordowo niskiej wartości INI, w 2018 roku odnotowaliśmy również trzy inne niespotykane wcześniej rezultaty. Na początku listopada indeks osiągnął najniższą wartość w historii (-45,7 pkt.). Tak niskiemu poziomowi INI towarzyszył rekordowy udział niedźwiedzi na rynku. Inwestorów którzy spodziewali się trendu spadkowego było wówczas 66,5 procent. Skoro w 2018 roku dominowało negatywne nastawienie graczy, nie mogło zabraknąć również najniższego w historii INI udziału byków. Rekord pod tym względem został pobity 28 czerwca (20,2 procent), a wskaźnik miał wtedy wartość 42,1 pkt.

Pierwszy odczyt w 2019 roku

Nowy rok INI rozpoczęło z delikatnym optymizmem. Nastroje inwestorów uległy bowiem poprawie, czego odzwierciedleniem jest wzrost wskaźnika o 8,6 pkt. względem danych z ubiegłego tygodnia. INI powstało na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród inwestorów w dniach od 27 grudnia 2018 roku do 3 stycznia 2019 roku i osiągnęło wartość -33,5 pkt. Można zatem stwierdzić, że wynik ten nie jest jeszcze pełnoprawnym odczytem nowego roku, a jedynie informacją z przełomu lat.

 

Odsetek niedźwiedzi wyniósł 58,8 procent i był o 5,2 pkt. procentowego niższy względem poprzednich danych. Z kolei udział byków sięgnął 25,3 procent, co oznacza wzrost o 3,4 pkt. procentowego w porównaniu do ostatniego odczytu. Z kolei inwestorzy nastawieni neutralnie stanowili 16 procent ogóły graczy (+1,8 pkt. procentowego t/t).

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy    

ini_aaii_indeks_03_01_2019

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 27.12.2018-03.01.2019
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII     

 

Od momentu publikacji ostatniego odczytu INI, na GPW miały miejsce tylko trzy sesje. Ze względu na Sylwester, jak i Nowy Rok, sesja giełdowa była odwołana. Zatem w trakcie trzech dni, kiedy odbywał się handel akcjami, WIG zmienił swoją wartość zaledwie o 0,02 procent.

Amerykanie świętują Nowy Rok

Pierwszy odczyt AAII Sentiment Survey to również widoczna poprawa nastrojów. Na przestrzeni tygodnia udział niedźwiedzi w USA spadł o 7,5 pkt. procentowego do poziomu 42,8 procent. Z kolei odsetek byków wyniósł 33 procent, o 1,5 pkt. procentowego więcej t/t. Zwolennicy spadków nadal mają zatem przewagę nad optymistami. Ostatnie badanie pokazało również, że na rynku zwiększyła się liczba inwestorów nastawionych neutralnie. Ich udział wyniósł 24,2 procent (+6,1 pkt. procentowego t/t).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Podobnie jak w przypadku GPW, Wall Street również ma za sobą krótszy tydzień. Sesja była bowiem odwołana w Nowy Rok. Indeks S&P500 w ciągu czterech dni handlu stracił 1,6 procent.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie