Chat with us, powered by LiveChat

INI: Widmo pogłębienia historycznego minimum oddalone

Skomentuj artykuł

Indeks Nastrojów Inwestorów zyskał na wartości, tym samym oddalając się od niechlubnego historycznego rekordu, który pojawił się tydzień temu. Poprawie uległy również nastroje graczy w Stanach Zjednoczonych, gdzie ponownie widoczną przewagę uzyskały byki. Zarówno w przypadku polskiego, jak i amerykańskiego rynku, wskazania te miały swoje odzwierciedlenie w notowaniach indeksów giełdowych.

 

Obliczany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wskaźnik osiągnął wartość -33,6 pkt. Jest to o 12,1 pkt. lepszy rezultat, w stosunku do odczytu z ubiegłego tygodnia, gdy Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) spadł do najniższego poziomu w historii. Obecny wynik jest efektem badań ankietowych przeprowadzonych wśród inwestorów w dniach od 1 do 8 listopada. Gracze odpowiadali na pytanie dotyczące przewidywanego przez nich trendu, jaki będzie miał miejsce na giełdzie w ciągu następnych 6 miesięcy. Aktualny wzrost notowań INI nie zmienia faktu, że indeks ten nadal jest ujemny. Stan ten utrzymuje się bezustannie od początku lutego tego roku, co jest widoczne na wykresie poniżej.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów  

ini_indeks_08_11_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych   

 

Mimo mniejszej liczebności, niedźwiedzie nadal pozostają najsilniejszą grupą. W najnowsej edycji badania, odsetek inwestorów spodziewających się trendu spadkowego na giełdzie wyniósł 59,6 procent, to o 6,9 punktu procentowego mniej w stosunku do ostatniego odczytu. Zwiększył się za to udział inwestorów nastawionych neutralnie (+1,7 punktu procentowego) oraz odsetek tych graczy, którzy spodziewają się trendu wzrostowego (+5,2 punktu procentowego). Inwestorów, którzy oczekują trendu bocznego było 14,3 procent, natomiast byki stanowiły 26 procent ogółu inwestorów biorących udział w badaniu.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Poprawę nastrojów wśród inwestorów można dostrzec w notowaniach indeksów z GPW. W okresie ostatniego badania WIG20 zyskał 5,16 procent, a podczas sesji 2 i 7 listopada indeks blue chipów zyskał ponad 2 procent. Grupujący średnie spółki mWIG40 poszedł w górę o 3,49 procent, natomiast stratę poniósł indeks sWIG80, który zniżkował o 1,28 procent.

USA: Byki powiększają przewagę

Po tym, jak niedawno byki odebrały niedźwiedziom prowadzenie, uczestnicy rynku spodziewający się wzrostów powiększyli przewagę. Ich udział wzrósł o 3,4 punktu procentowego do poziomu 41,3 procent. Tym samym odsetek byków był o 10,1 procent wyższy w stounku do liczebności niedźwiedzi. Te natomiast stanowiły 31,2 procent, o 3,3 punktu procentowego mniej niż tydzień wcześniej. Z kolei zmiana liczebności inwestorów nastawionych neutralnie była minimalna (-0,1 punktu procentowego t/t).

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy    

ini_aaii_indeks_08_11_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 01.11-08.11.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII       

 

Podobnie jak na GPW, indeksy z Wall Street również mają za sobą dobry tydzień. S&P500 odnotował trzy wzrostowe sesje, a w sumie w od ostatniego notowania AAII Investor Sentiment Survey indeks ten zyskał 2,43 procent. Z kolei Nasdaq poszedł w górę o 1,30 procent, a Dow Jones zwyżkował o 3,19 procent.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie