Chat with us, powered by LiveChat

Najmocniejsze odbicie Indeksu Nastrojów Inwestorów od prawie 10 miesięcy

Skomentuj artykuł

Od kilku tygodni Indeks Nastrojów Inwestorów wykazuje się sporą zmiennością. Po osiągnięciu historycznego minimum, wskaźnik ten dwukrotnie zyskał na wartości. Tym razem mamy do czynienia ze znacznie mocniejszym odbiciem, gdyż indeks obrazujący nastroje graczy zanotował największy od prawie 10 miesięcy wzrost.

 

Obliczany co tydzień przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wskaźnik posiada obecnie wartość -6,8 pkt. To o 36,1 pkt. więcej w stosunku do historycznego minimum, które Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) osiągnął dwa tygodnie temu. Różnica ta jest efektem dwukrotnego odbicia, którego mocniejszą siłę można było odczuć w tym tygodniu. Wskaźnik na przestrzeni ostatnich 7 dni zyskał 24,9 pkt., co jest najmocniejszym od 7 grudnia odbiciem odnotowanym w skali tygodnia. Najnowszy odczyt INI powstał na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród inwestorów w dniach od 20 do 27 września. Gracze odpowiadali w nich na pytanie, jaki trend będzie obecny ich zdaniem na giełdzie w kolejnych 6 miesiącach.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_27_09_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Obecną wartość INI potwierdza liczebność byków oraz niedźwiedzi. Inwestorzy spodziewający się trendu spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy stanowili 47 procent ogółu respondentów. To znaczący spadek w porównaniu do wyników sprzed tygodnia. Wówczas niedźwiedzi było o 12 pkt. procentowych więcej. Mocno wzrosła za to liczebność byków. Inwestorzy spodziewający się trendu wzrostowego stanowili 40,2 procent inwestorów biorących udział w badaniu, co jest wynikiem lepszym tydzień do tygodnia o 12,9 pkt. procentowego. Z kolei odsetek graczy nastawionych neutralnie wyniósł natomiast 12,8 procent (-0,8 pkt. proc. t/t).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Wzrost Indeksu Nastrojów Inwestorów został poparty notowaniami indeksów z GPW. Od zakończenia czwartkowej sesji (tj. 20.09), WIG20 zyskał 2,5 procent. Jeszcze lepszym rezultatem może się pochwalić mWIG40, który poszedł w górę o 3,08 procent. W przypadku indeksu WIG wzrost sięgnął 2,38 procent. Najsłabiej poradził sobie segment małych spółek, który stracił 0,1 procent.

 

Ważną informacją dla polskiego rynku akcji w tym tygodniu była zmiana kwalifikacji polskiego rynku kapitałowego przez agencję indeksową FTSE Russell z rynku rozwijającego się na rynek rozwinięty. Jest to pierwszy przypadek takiego awansu od niemal 10 lat i jednocześnie pierwszy przypadek, kiedy do tego grona dołączył przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej.

USA: Wzrost liczebności byków

Również w Stanach Zjednoczonych nastroje inwestorów uległy poprawie. Różnica pomiędzy udziałem graczy spodziewających się trendu wzrostowego oraz trendu spadkowego wzrosła do 5,1 pkt. procentowego. Odsetek byków sięgnął 36,2 procent, co daje wzrost na przestrzeni tygodnia o 4,2 pkt. procentowego. Z kolei niedźwiedzi ubyło 0,9 pkt. procentowego, a ich udział sięgnął 31,1 procent. Największy spadek w tym tygodniu odnotowali inwestorzy nastawieni neutralnie, nie spodziewający się większych zmian na rynku. Było ich 32,7 procent, o 3,2 pkt. procentowego mniej rok do roku.

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy      

ini_aaii_indeks_27_09_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 20.09-27.09.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII         

 

Lekkiej poprawie nastrojów w Stanach Zjednoczonych towarzyszyły neutralne zmiany notowań głównych indeksów na Wall Street. Niespełna 1 procent stracił S&P500 oraz Dow Jones. Z kolei Nasdaq zyskał symboliczne 0,17 procent.

 

Inwestorzy z Wall Street cały czas bacznie przyglądają się poczynaniom amerykańskiej administracji w kwestiach handlowych. W poniedziałek (tj. 24.09) USA wprowadziły cła na chińskie towary o wartości 200 mld dolarów rocznie, na co Państwo Środka odpowiedziało odwetowymi taryfami na towary pochodzące z USA za 60 mld dolarów rocznie.

 

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie