Chat with us, powered by LiveChat

INI mocno odbił się od dna, ale nastroje inwestorów pozostają słabe

Skomentuj artykuł

Po rekordowo słabym odczycie z ubiegłego tygodnia, Indeks Nastrojów Inwestorów zanotował spore odbicie. Radość z poprawy nastrojów może być jednak przedwczesna, gdyż nadal większość graczy spodziewa się w najbliższych miesiącach trendu spadkowego na giełdzie. Inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie odsetek byków i niedźwiedzi zrównał się.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów obliczany co tydzień przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych ma obecnie wartość 31,7 pkt., co jest wynikiem o 11,2 pkt. wyższym w stosunku do ostatniego odczytu. Najnowsze notowanie INI powstało na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród inwestorów w okresie od 13 do 20 września. Gracze odpowiadali w nich na pytanie dotyczące trendu, jaki będzie ich zdaniem obecny na giełdzie w kolejnych 6 miesiącach.

 

Wskaźnik pokazujący nastroje graczy odbił się od rekordowo niskiego poziomu, który odnotowano w ubiegłym tygodniu. Wówczas INI miał -43 pkt., co było najniższym wynikiem tego wskaźnika w historii. Więcej na ten temat pisaliśmy w ostatnim komentarzu dotyczącym INI.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_20_09_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Przełożenie na wyższy poziom Indeksu Nastrojów Inwestorów miał przede wszystkim spadek ilości inwestorów spodziewających się trendu spadkowego na giełdzie. Ich odsetek wyniósł 59 procent i był o 6,1 p.p niższy w stosunku do danych sprzed tygodnia. Wówczas było ich aż 65 procent. Wzrost ten został rozłożony pomiędzy inwestorów spodziewających się trendu wzrostowego oraz tych nastawionych neutralnie. W najnowszej odsłonie INI, odsetek byków wynosi 27,3 procent, a zatem było ich o 5,2 p.p więcej w porównaniu do poprzedniego odczytu. Z kolei graczy spodziewających się trendu bocznego było 13,7 procent, czyli o 0,9 p.p więcej, porównując dane z ostatniego odczytu.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Odbicie, a zatem relatywna poprawa nastrojów wśród polskich inwestorów jest nieznacznie widoczna w notowaniach indeksów, które znajdziemy na warszawskiej giełdzie. WIG zanotował wzrost o 1,28 procent, a WIG20 zyskał 1,13 procent. W przypadku średnich spółek wzrost był większy. Indeks mWIG40 poszedł w górę o 1,95 procent. Z kolei sWIG80 zyskał tylko 0,22 procent. Wśród ważnych danych makroekonomicznych dotyczących polskiej gospodarki, jakie pojawiły się w tym tygodniu na rynku, warto wymienić odczyt zatrudnienia oraz przeciętnego wynagrodzenia, a także dane o produkcji przemysłowej.

Odsetek byków i niedźwiedzi identyczny

Według American Association of Individual Investors odsetek inwestorów z amerykańskiego rynku kapitałowego spodziewających się wzrostów wyniósł 32 procent. Co ciekawsze, tyle samo było niedźwiedzi, czyli inwestorów spodziewających się spadków na giełdzie. Warto mieć również na uwadze, że odsetek zarówno byków, jak i niedźwiedzi w USA zmalał, w porównaniu do poprzedniego odczytu. Był on mniejszy o odpowiednio 0,8 p.p i 0,1 p.p. Z kolei ilość inwestorów nastawionych neutralnie wyniosła 35,9 procent (+0,9 p.p. t/t).

 


Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy      

ini_aaii_indeks_20_09_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 13.09-20.09.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII        

 

Od publikacji ostatniego odczytu, indeks Dow Jones zyskał 1,95 procent, a S&P500 poszedł w górę o 0,91 procent. Oba wskaźniki na zakończenie czwartkowej sesji dotarły do najwyższego poziomu w historii.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie