Chat with us, powered by LiveChat

Kolejna konferencja WallStreet przeszła do historii - relacja z Zakopanego

Pogoda dopisała i skąpane słońcem góry stanowiły piękną scenerię odbywającej się w Zakopanem konferencji WallStreet12. W tegorocznej edycji WallStreet wzięła udział rekordowa liczba ok. 600 uczestników: inwestorzy, przedstawiciele GPW, KNF i spółek giełdowych oraz mediów – To dla nas powód do zadowolenia, że za każdym razem liczba uczestników rośnie – mówi Jarosław Dominiak, Prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

W tym roku po raz pierwszy przed konferencją WallStreet12 odbyło się Forum NewConnect. Wykłady merytoryczne połączone były z Targami NewConnect, które cieszyły się dużym zainteresowaniem  inwestorów. Uczestnikom konferencji zaprezentowało się 20. spółek notowanych na NewConnect lub przygotowujących się do debiutu na tym rynku. Targi były doskonałą okazją do bezpośredniej rozmowy z Zarządami spółek i pozwoliły inwestorom szczegółowo zapoznać się z branżą i planami giełdowymi poszczególnych firm. Na panelu dyskusyjnym z udziałem Ludwika Sobolewskiego, Prezesa GPW, rynek NewConnect znalazł się w ogniu krytyki. Część inwestorów w dość sceptyczny sposób komentowała rozwój alternatywnego rynku. - Piątkowe spotkanie było doskonałą platformą wymiany cennych poglądów i opinii pomiędzy Autoryzowanymi Doradcami, spółkami oraz inwestorami. Taka dyskusja jest bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku tak młodego rynku jakim jest NewConnect – twierdzi Władysław Halbersztadt, Wiceprezes Zarządu Investin. Piątkowe Forum zakończyło się góralską kolacją w „Karczmie Po Zbóju” na Krupówkach.

 

Konferencję WallStreet otworzył wykład Wojciecha Białka „Gdzie byliśmy, gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy”. Tematyka wykładu poświęcona była prognozom giełdowym i analizie stanu obecnego na rynku kapitałowym. Dyskusja jeszcze długo toczyła się w kuluarach. Iwona Sroka (GPW) zaprezentowała nowoczesne źródła pozyskiwania informacji giełdowych. Niestety z przyczyn niezależnych od organizatorów nie odbył się wykład Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada. W to miejsce zorganizowano spotkanie z Ludwikiem Sobolewskim, Prezesem GPW oraz Arturem Klucznym, Zastępcą Przewodniczącego KNF. Dyskusja dotyczyła zasadności sprawdzania przez KNF prawdziwości danych zawartych w prospektach emisyjnych. Część uczestników była zdania, że KNF powinien kontrolować prospekty tylko pod względem formalnym.

 

W pierwszej części Targów Akcjonariat największym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje spółek IMS Polska praz Orbisu. Tradycyjnie dużą popularnością wśród inwestorów cieszyła się tematyka dotycząca psychologii inwestowania. Świadczyły o tym tłumy na sali podczas wykładu Tomasza Zaleśkiewicza. W drugiej części Targów Akcjonariat wyróżniła się spółka Cinema City, która zgromadziła na prezentacji nie tylko kinomanów. Wieczorny panel dyskusyjny z udziałem m. in. Ludwika Sobolewskiego, Prezesa GPW, dotyczył szans i zagrożeń dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Dyskusja skupiła się wokół pokonywania barier na rynku kapitałowym, m.in. bariery edukacyjnej.

- Pomimo dużej liczby uczestników obecnych na konferencji, panowała miła i kameralna atmosfera, która pozwoliła inwestorom spotkać się z przedstawicielami spółek i uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Zarządy spółek nie obawiały się dociekliwych zapytań i wykazały się dużą otwartością wobec inwestorów – uważa Tomasz Wojtasiewicz, inwestor indywidualny z Bolesławca.

 

Kulminacyjnym punktem konferencji WallStreet była sobotnia Gala podczas której został przyznany Filar Rynku Kapitałowego. W tym roku Filar otrzymał Raimondo Eggink. Nagroda ta jest przyznawana przez Prezesa SII za całokształt działań na rynku kapitałowym. Honorowe członkostwo w SII otrzymał Krzysztof Gerula, Prezes Orbisu. Jarosław Dominiak podziękował wszystkim sponsorom konferencji. Galę uświetniła obecność Adama Małysza, który pojawił się na zaproszenie Superfundu i rozdawał nagrody konkursowe. Duże emocje wzbudziło rozdanie nagród III Mistrzostw Polski Inwestorów„Parkiet Challenge 2008”. W kategorii „kontrakty terminowe” zwyciężył Dariusz Maj, najlepszy w kategorii „akcje” okazał się Rafał Kisielewski. Nagrodami były ekskluzywne citroeny C6. Drugą nagrodę na kontraktach – motocykl Suzuki – odebrał Krzysztof Piróg. Po zakończeniu części oficjalnej goście bawili się podczas występu zespołu Szafa Gra. Artyści z Teatru Buffo zaprezentowali największe przeboje lat 60’ 70’ i 80’. Roztańczeni goście udali się następnie do klubu nocnego w hotelu Kasprowy, gdzie tańce i hulanki trwały do białego rana.

 

W niedzielny poranek emocje i kontrowersje wzbudził wykład Andrzeja Szczęśniaka, który poruszał tematykę ceny ropy i paliw. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się wykład Krzysztofa Borowskiego poświęcony porównaniu reguł mafii do reguł panujących na giełdzie. Podczas trzeciej części Targów Akcjonariat wyróżniły się prezentacje spółek LUG S.A. oraz Power Media. Kontynuacją tematyki psychologii inwestowania był wykład Grzegorza Zalewskiego, który zaprezentował podejście praktyczne to tej kwestii. Najwięcej uczestników, podczas kolejnej części Targów Akcjonariat, zgromadziła prezentacja firmy Uniserv, podczas której spółka pokazała trójwymiarowy film. Do obejrzenia tego filmu uczestnicy musieli założyć specjalne okulary.

 

Robert Gwiazdowski w bardzo medialny sposób mówił o wpływie polityki na rynek giełdowy. Podczas piątej części Targów Akcjonariat najwięcej inwestorów zgromadziły spółki  Ruch S.A. oraz MW Trade. Niedzielny panel dyskusyjny dotyczył sektorów i branż giełdowych z potencjałem wzrostu. Uczestnicy panelu wskazali  branżę medyczną jako branżę przyszłości. Uwagę poświęcono także branży sportowej. Branżę chemiczną uznano za najbardziej stabilną.

 

Niedzielny wieczór upłynął pod znakiem biało-czerwonych barw. Pomalowani w narodowe barwy i wyposażeni we flagi i szaliki, uczestnicy konferencji wspólnie oglądali mecz Polska-Niemcy. Wszystkim udzieliła się sportowa atmosfera panująca w Klagenfurcie. Adrenalinę podniósł wszystkim strzelony w 19. minucie przez Podolskiego gol dla Niemiec. Pomimo przegranej 2:0 dla Polski kibicom dopisywały humory. Na duchu kibiców podniosła informacja o zwycięstwie Roberta Kubicy na torze F1w Montrealu. Historyczny sukces kierowcy okazał się być plastrem na krwawiącą ranę po meczu Polska- Niemcy.

 

Po emocjach przed telewizorem uczestnicy konferencji udali się przed hotel, na specjalnie ustawione w tym celu boisko, aby osobiście stanąć w sportowe szranki. Intersport Cup -  II Turniej o Puchar Prezesa SII w piłkę nożną wygrała Drużyna „Traderów”,  II miejsce zajął oddział SII z Gdańska, na III pozycji znalazła się Drużyna „Przeciw Prezesowi SII – Spekulanci”. W turnieju wzięły udział 24 drużyny. Ekipa Zarządu SII doszła do ćwierćfinału, choć jak zapewniają sportowcy z SII, gdyby nie zmęczenie spowodowane przygotowaniami do konferencji, finał byłby gwarantowany. W przerwie meczu karne strzelały Panie, które udowodniły że piłka nożna nie jest im obca…

 

Wszystkim sponsorom oraz uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy.  Już w listopadzie kolejna konferencja Profesjonalny Inwestor, która odbędzie tym razem we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy. Zatem do zobaczenia jesienią w stolicy Dolnego Śląska i siedzibie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

(SII)

 

Media o Forum NewConnect i konferencji WallStreet 12:

 

Relacja z "Parkietu" relacja z WallStreet 12

Relacja z "Rzeczpospolitej" relacja z WallStreet 12 

 

Szczegółowa relacja z Forum NewConnect relacja

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie