Chat with us, powered by LiveChat

Nastroje inwestorów najlepsze od maja, straszy przecena w Stanach

Skomentuj artykuł

Pierwsza połowa tegorocznych wakacji okazała się wzrostowa dla giełdy, jednak głównie za sprawą największych spółek. Podczas gdy WIG20 lekko zwyżkował, sWIG80 systematycznie tracił na wartości.

 

Zarówno WIG jak i WIG20 powoli zwyżkowały od początku lipca. Indeks szerokiego rynku zyskał 2,3% do czwartku 10 sierpnia, wyznaczając nowe maksimum, a WIG20 urósł o 3,6%, zatrzymując się jednak na poziomie szczytów z przełomu kwietnia i maja bieżącego roku. Gorzej zachowywały się mniejsze spółki. Indeks mWIG40 spadł o 1,2%, a najsłabszym indeksem okazał się sWIG80, na którym przecena sięgnęła 3,9%.

 

Co ciekawe, posługując się najprostszymi wskaźnikami wyceny, czyli C/Z i C/WK można zauważyć, że w przypadku indeksu najmniejszych spółek dotarły one do historycznie ważnych poziomów. Dla C/Z są to okolice mnożnika 18 (szczyty z 2013 i 2014 roku), a dla C/WK prawie 1,7 (szczyt z 2011 roku).

 

sWIG80 – wykres wskaźnika C/Z   sWIG80 – wykres wskaźnika C/WK
 
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.   Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Dzisiejsza sesja, to jest w piątek 11 sierpnia, rozpoczęła się od luki spadkowej na indeksach, w dużej mierze za sprawą przeceny w Stanach Zjednoczonych. S&P500 zniżkował w czwartek o 1,45%, co było ruchem dawno nie widzianym na tym indeksie. Z technicznego punktu widzenia smaczku dodaje formacja spadającej gwiazdy dwie sesje wcześniej, która jednocześnie wyznaczyła nowe historyczne maksimum na poziomie 2 490 punktów. 

 

S&P500 – wykres notowań
S&P500 - Analiza techniczna 
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Od początku czerwca nastroje inwestorów były mocno stonowane. Dopiero końcówka lipca i początek sierpnia przyniosły poprawę. Dwa pierwsze tygodnie bieżącego miesiąca to wzrost byków o 7 p.p., a najnowszy odczyt wskazał, że blisko połowa spośród ankietowanych oczekuje wzrostów. Z kolei spadek niedźwiedzi wyniósł w tym samym czasie 6,7 p.p., a ich udział wyniósł w ostatnim badaniu 32,2%. Z kolei w Ameryce nadal bez większych zmian. Układ sił pozostaje wyrównany z niewielką przewagą inwestorów opowiadających się za trendem bocznym.

 

INI wyniki

 

Wartość indeksu INI wyniosła w najnowszym badaniu 16,8 punktów i na razie zmierza w kierunku północnym. Z punktu widzenia odczytu jest jeszcze dość sporo miejsca do dalszego umacniania się nastrojów, co pozostawia otwartą furtkę do dalszych zwyżek na giełdzie. Powoli rozpoczyna się sezon publikacji wyników za I półrocze spółek z GPW, który zapewne zaważy na indeksach. Warto jednak pamiętać, że w tym roku sezon wynikowy potrwa do końca września.

 

INI indeks

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie