Przedstawiamy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Badanie było przeprowadzone w okresie od czerwca do września 2016 r. Wzięło w nim udział 5012 respondentów.
Wyniki badania nie są zaskoczeniem. Są zbliżone do wyników zeszłorocznych, aczkolwiek pewne tendencje i trendy bardzo wyraźnie widać.
Przeciętny polski inwestor ma około 41 lat, ma wyższe wykształcenie, rodzinę, inwestuje na giełdzie od około 8 lat, ma w portfelu do 7 spółek, inwestuje na okres do jednego roku. To co jest widoczne, to to, że z roku na rok jest coraz starszy, ma portfel o większej wartości, który jest bardziej zdywersyfikowany. Ta tendencja zbliża nas do sylwetki przeciętnego inwestora z rynków zachodnich.
Dla porównania tak wygląda przeciętny niemiecki inwestor giełdowy
Inwestowanie jest dla nas zajęciem dodatkowym. Polscy inwestorzy głównie pracują na etacie lub mają swoje działalności gospodarcze. Nie jeżdżą także na Walne Zgromadzenia spółek giełdowych. Wynika to głównie z braku czasu i kosztów z jakim to się wiąże.
Od dwóch lat w wynikach badania widoczne jest także to, że inwestorzy jako swoją motywację do inwestowania na giełdzie wymieniają chęć oszczędzania na emeryturę.
Znamienne jest także to co inwestorzy uważają za największe słabości polskiego rynku kapitałowego. Po raz pierwszy w historii inwestorzy wskazali, że największą słabością jest wpływ polityki na rynek kapitałowy. Przeszkadza to aż 43% inwestorów.