Chat with us, powered by LiveChat

Kulminacja negatywnych nastrojów przed Brexitem!

Skomentuj artykuł

Miniony tydzień stał pod znakiem zbliżającego się referendum w Wielkiej Brytanii. Na dokładkę, w czwartek dał o sobie znać Bank Japonii.

 

Słabość światowych giełd w minionym tygodniu była bardzo wyraźna. Tłumaczyć to można zbliżającym się referendum w Wielkiej Brytanii, w której Brytyjczycy opowiedzą się, czy chcą pozostać w Unii Europejskiej. Sytuację w ostatnich dniach podgrzewają sondaże, które wskazują na coraz większą przewagę zwolenników Brexitu. Jednak wciąż znaczna część ankietowanych nie jest zdecydowana i to właśnie ta grupa może zaważyć o wyniku referendum. W całym tym szumie informacyjnym warto pamiętać, że ostateczna decyzja i tak będzie należała do parlamentu brytyjskiego. Można się domyślać, że przewaga zwolenników Brexitu będzie musiała być znacząca, aby zadecydował on o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 

Oliwy do ognia dołożył w czwartek Bank Japonii, który zadecydował o wstrzymaniu dotychczasowej skali luzowania ilościowego. Program skupu został utrzymany na poziomie 80 bln JPY, a główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie minus 0,1%. Brak zwiększenia skali programu luzowania ilościowego zostało negatywnie odebrane przez rynek, japoński indeks Nikkei 225 spadł w czwartek o 3%. Miało to swoje odbicie również na europejskich giełdach. Przez pryzmat pozostałych światowych indeksów, tydzień zakończony w dniu 16 czerwca bieżącego roku prezentuje się następująco: DAX -5,3%, CAC40 -5,7%, S&P500 -1,8%. Na tym tle rodzimy WIG20 nie prezentuje się najgorzej, osiągając wynik -4,4%.

 

INI wyniki

 

Nastroje polskich inwestorów przed zbliżającym się referendum są skrajnie negatywne. Udział niedźwiedzi w sondażu z minionego tygodnia wyniósł 50,4%. Jest to najwyższa wartość od 21 stycznia 2016 roku, kiedy odnotowano rekordowe 51,7%. Byczo nastawieni inwestorzy stanowili 30,2%, a opowiadający się za trendem bocznym w ciągu najbliższych sześciu miesięcy 19,4%. Niedźwiedzie nastroje panują również wśród amerykańskich inwestorów. Ich udział wyniósł 37,5% i przeważał nad pozostałymi grupami inwestorów.

 

INI indeks

 

Indeks INI osiągnął wartość minus 20,2 pkt. proc., tym samym przekraczając umowną granicę wyprzedania. Przyszły tydzień na pewno będzie stał pod znakiem referendum w Wielkiej Brytanii, jednak kontynuacja przeceny z tego tygodnia nie wydaje się już być tak oczywista. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na skrajnie negatywne nastroje odnotowane wśród polskich inwestorów. Na tej podstawie można stwierdzić, że obawy o Brexit są już mocno w cenach. Można też pokusić się o stwierdzenie, że grający na krótko przed referendum zaczną powoli realizować zyski. Nie zmienia to faktu, że przy inwestycjach należy zachować szczególną ostrożność, a każde doniesienie z Wielkiej Brytanii może powodować dużą zmienność.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie