Chat with us, powered by LiveChat

Okno transferowe z ZUS do OFE (i na odwrót) otwiera się dzisiaj po raz drugi

Skomentuj artykuł
© Zarya Maxim - Fotolia.com

Od dzisiaj (1 kwietnia) do końca lipca możemy ponownie decydować o tym, czy chcemy oszczędzać pieniądze na emeryturę tylko w ZUS-ie, czy też w ZUS-ie i w OFE.

 

Przypomnijmy, że pierwsze okienko transferowe było otwarte dwa lata temu od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. Wówczas to po raz pierwszy decydowaliśmy o tym gdzie chcemy, aby były przekazywane nasze składki, czy do OFE i ZUS-u, czy w całości do ZUS-u.

Decydujemy o zaledwie 1/7 naszej składki

Przypomnijmy także o czym tak naprawdę decydujemy. Aktualnie jest tak, że to od nas zależy gdzie chcemy skierować składkę w wysokości zaledwie 2,92% podstawy wynagrodzenia, czy do OFE czy do ZUS-u. Pozostała część składki, czyli 16,6% podstawy wynagrodzenia, trafia w całości do ZUS-u (niezależnie od naszej decyzji) z czego 12,22% procenta jest zapisywana na koncie emerytalnym, a 4,38% jest zapisywane na naszym indywidualnym subkoncie. Decydujemy więc jedynie o około 1/7 całej składki.

Tym razem „domyślność” nie jest niczym złym

W odróżnieniu od tego co działo się w 2014 roku (kiedy to obowiązywała domyślność po stronie ZUS-u), jeżeli nie chcemy nic zmieniać, to nie musimy nic robić. Jeżeli oszczędzamy w OFE i jest nam dobrze, nic nie robimy. W 2014 r. było inaczej i musieliśmy potwierdzić naszą chęć przynależności do OFE. Jeżeli nic nie zrobiliśmy, to byliśmy „siłą” przenoszeni w całości do ZUS-u. Spowodowało to, że z około 12 milionów osób odprowadzających składki w OFE zostało zaledwie około 2,5 miliona.

 

Jeżeli oszczędzamy tylko W ZUS-ie i nie chcemy części naszej składki przenosić, także nie musimy nic robić. Jeżeli jednak chcemy dokonać zmiany i np. przenieść się z ZUS-u do OFE lub na odwrót, musimy podjąć określone kroki. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie ZUS-u lub w jego placówkach. Oświadczenie to musimy dostarczyć do placówki ZUS-u osobiście lub wysłać pocztą. Osoby posiadające profil ePUAP mogą to zrobić drogą elektroniczną. Mamy na to czas do 31 lipca 2016 r.

 

Jeżeli zdecydujemy się na zmiany, to musimy wiedzieć, że w ramach okienka decydujemy jedynie o przyszłej składce. Dokonane przez nas zmiany będą obowiązywały dopiero po 31 lipca 2016 r.

Zaczynasz swoją pierwszą pracę? Co wtedy?

Co ważne, osoby, które aktualnie wchodzą na rynek pracy mają zawsze 4 miesiące na decyzję czy chcą w całości odprowadzać swoją składkę do ZUS-u, czy też dzielić ją między ZUS i OFE. Jeżeli przez te 4 miesiące nic nie zrobią, zostaną automatycznie w całości przeniesieni do ZUS-u.

Następne okienko dopiero za 4 lata

Warto rozważyć podjęcie decyzji teraz. Kolejne okienko transferowe zostanie otwarte dopiero w 2020 roku. Będziemy ponownie mogli przenosić się między ZUS i OFE od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

Prawie nikt nie oszczędza dodatkowo

Warto dodać informację, że zaledwie 6% Polaków dodatkowo oszczędza na emeryturę w III filarze, a więc za pomocą rachunków IKE, IKZE czy PPE.

 

Więcej:

 

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie