Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji spadł do 12% i jest najniższy w historii

© Aleramo - Fotolia.com

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie opublikowała statystyki dotyczące udziałów różnych grup inwestorów w obrotach. W drugim półroczu 2015 roku, jak również w całym 2015, udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji wyniósł zaledwie 12%.

 

Rys. 1. Udziały poszczególnych grup inwestorów na głównym rynku akcji

Źródło: GPW

 

Przyczyna takiego stanu rzeczy wydaje się oczywista. Inwestorzy indywidualni, w odróżnieniu od instytucjonalnych, to nie są inwestorzy, którzy muszą być regualrnie obecni na rynku. A nic tak nie pomaga w aktywności inwestorów jak dobra koniunktura giełdowa, która w ostatnich latach, a w 2015 roku w szczególności, nie sprzyjała inwestorom. Widać wśród inwestorów ogromne zniechęcenie do rynku kapitałowego. Z jednej strony decydują o tym dramatycznie niskie stopy zwrotu, z drugiej ogólny klimat wokół rynku kapitałowego. Politycy w ostatnich kilku latach dosyć skutecznie zniszczyli zaufanie do giełdy wśród inwestorów. Zaczęło się od rozmontowania OFE, gdzie usłyszeliśmy z ust Premiera Tuska, że „OFE oferują ryzykowną grę giełdową”, a ostatni rok przyniósł nam katastrofę w branży bankowej, energetycznej i handlowej. Politycy kolejnymi podatkami i nierynkowymi propozycjami dosyć skutecznie odwiedli Polaków od pomysłów, że rynek kapitałowy to jest dobre miejsce na trzymanie tam swoich oszczędności.

 

Udziały poszczególnych grup inwestorów na kolejnych rynkach w drugiej połowie 2015 r. są następujące:

 

Inwestorzy Akcje Rynek Główny Akcje NewConnect Kontrakty terminowe Opcje Obligacje Struktury
Zagraniczni 52% 7% 16% 14% 2% 50%
Indywidualni 12% 70% 48% 45% 30% 42%
Instytucjonalni 36% 23% 36% 41% 68% 8%

Źródło: GPW

 

Choć to marne pocieszenie, to inwestorzy indywidualni dalej "mocno się trzymają" na rynku NewConnect. Ale to akurat wynika ze słabości tego rynku i braku zainteresowania inwestorów instytucjonalnych niż z nadzwyczajnej aktywności inwestorów indywidualnych. Rynek kontraktów terminowych to też wciąż domena inwestorów indywidualnych. 

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

17.11.2017, Newsroom

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

17.11.2017, Newsroom

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

Spółka pochwaliła się poprawą wyników finansowych w III kw. 2017 roku. Na poziomie zysku EBITDA wszystkie segmenty działalności wykazały dodatnią kontrybucję.

Zobacz więcej

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji spadł do 12% i jest najniższy w historii