Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji spadł do 12% i jest najniższy w historii

© Aleramo - Fotolia.com

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie opublikowała statystyki dotyczące udziałów różnych grup inwestorów w obrotach. W drugim półroczu 2015 roku, jak również w całym 2015, udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji wyniósł zaledwie 12%.

 

Rys. 1. Udziały poszczególnych grup inwestorów na głównym rynku akcji

Źródło: GPW

 

Przyczyna takiego stanu rzeczy wydaje się oczywista. Inwestorzy indywidualni, w odróżnieniu od instytucjonalnych, to nie są inwestorzy, którzy muszą być regualrnie obecni na rynku. A nic tak nie pomaga w aktywności inwestorów jak dobra koniunktura giełdowa, która w ostatnich latach, a w 2015 roku w szczególności, nie sprzyjała inwestorom. Widać wśród inwestorów ogromne zniechęcenie do rynku kapitałowego. Z jednej strony decydują o tym dramatycznie niskie stopy zwrotu, z drugiej ogólny klimat wokół rynku kapitałowego. Politycy w ostatnich kilku latach dosyć skutecznie zniszczyli zaufanie do giełdy wśród inwestorów. Zaczęło się od rozmontowania OFE, gdzie usłyszeliśmy z ust Premiera Tuska, że „OFE oferują ryzykowną grę giełdową”, a ostatni rok przyniósł nam katastrofę w branży bankowej, energetycznej i handlowej. Politycy kolejnymi podatkami i nierynkowymi propozycjami dosyć skutecznie odwiedli Polaków od pomysłów, że rynek kapitałowy to jest dobre miejsce na trzymanie tam swoich oszczędności.

 

Udziały poszczególnych grup inwestorów na kolejnych rynkach w drugiej połowie 2015 r. są następujące:

 

Inwestorzy Akcje Rynek Główny Akcje NewConnect Kontrakty terminowe Opcje Obligacje Struktury
Zagraniczni 52% 7% 16% 14% 2% 50%
Indywidualni 12% 70% 48% 45% 30% 42%
Instytucjonalni 36% 23% 36% 41% 68% 8%

Źródło: GPW

 

Choć to marne pocieszenie, to inwestorzy indywidualni dalej "mocno się trzymają" na rynku NewConnect. Ale to akurat wynika ze słabości tego rynku i braku zainteresowania inwestorów instytucjonalnych niż z nadzwyczajnej aktywności inwestorów indywidualnych. Rynek kontraktów terminowych to też wciąż domena inwestorów indywidualnych. 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji spadł do 12% i jest najniższy w historii