Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji spadł do 12% i jest najniższy w historii

© Aleramo - Fotolia.com

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie opublikowała statystyki dotyczące udziałów różnych grup inwestorów w obrotach. W drugim półroczu 2015 roku, jak również w całym 2015, udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji wyniósł zaledwie 12%.

 

Rys. 1. Udziały poszczególnych grup inwestorów na głównym rynku akcji

Źródło: GPW

 

Przyczyna takiego stanu rzeczy wydaje się oczywista. Inwestorzy indywidualni, w odróżnieniu od instytucjonalnych, to nie są inwestorzy, którzy muszą być regualrnie obecni na rynku. A nic tak nie pomaga w aktywności inwestorów jak dobra koniunktura giełdowa, która w ostatnich latach, a w 2015 roku w szczególności, nie sprzyjała inwestorom. Widać wśród inwestorów ogromne zniechęcenie do rynku kapitałowego. Z jednej strony decydują o tym dramatycznie niskie stopy zwrotu, z drugiej ogólny klimat wokół rynku kapitałowego. Politycy w ostatnich kilku latach dosyć skutecznie zniszczyli zaufanie do giełdy wśród inwestorów. Zaczęło się od rozmontowania OFE, gdzie usłyszeliśmy z ust Premiera Tuska, że „OFE oferują ryzykowną grę giełdową”, a ostatni rok przyniósł nam katastrofę w branży bankowej, energetycznej i handlowej. Politycy kolejnymi podatkami i nierynkowymi propozycjami dosyć skutecznie odwiedli Polaków od pomysłów, że rynek kapitałowy to jest dobre miejsce na trzymanie tam swoich oszczędności.

 

Udziały poszczególnych grup inwestorów na kolejnych rynkach w drugiej połowie 2015 r. są następujące:

 

Inwestorzy Akcje Rynek Główny Akcje NewConnect Kontrakty terminowe Opcje Obligacje Struktury
Zagraniczni 52% 7% 16% 14% 2% 50%
Indywidualni 12% 70% 48% 45% 30% 42%
Instytucjonalni 36% 23% 36% 41% 68% 8%

Źródło: GPW

 

Choć to marne pocieszenie, to inwestorzy indywidualni dalej "mocno się trzymają" na rynku NewConnect. Ale to akurat wynika ze słabości tego rynku i braku zainteresowania inwestorów instytucjonalnych niż z nadzwyczajnej aktywności inwestorów indywidualnych. Rynek kontraktów terminowych to też wciąż domena inwestorów indywidualnych. 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji spadł do 12% i jest najniższy w historii
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie