Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Środki w OFE (póki co) bezpieczne. Min. Morawiecki przypomniał sobie o giełdzie

Wielokrotnie zdarzało mi się narzekać na całkowity brak świadomości dotyczących mechanizmów rynku kapitałowego wśród ekipy rządzącej.

 

Jako sztandarowy przykład takiego zapomnienia o istnieniu giełdy niech posłuży wypowiedź min. Tchórzewskiego o tym, że spółki energetyczne to tak właściwie nie muszą mieć zysku.

 

Oberwało się po drodze nawet Ministrowi Morawieckiemu za dosyć optymistyczne stwierdzenie, że podatek od aktywów (tzw. podatek bankowy) nie wpłynie na obciążenia konsumentów, klientów banków.

 

Samo wprowadzenie tego podatku to ogromny cios dla całego sektora bankowego, o czym boleśnie przekonali się akcjonariusze polskich giełdowych banków. Nie przypadkiem taki a nie inny jest kształt wykresu WIG Banki z ostatniego roku:

źródło: stooq.pl

 

Takie są z kolei skutki tego, że politycy pieniędzmi sektora energetycznego ratują nierentowne polskie kopalnie:

źródło: stooq.pl

 

Celem tego typu działań były albo efekty polityczne - brak rozwścieczonych górników lub wpływy podatkowe na spełnienie obietnic wyborczych typu program 500+.

 

Dzisiaj jednak Minister Morawiecki wlał w nasze serca trochę nadziei, że rząd jednak nie zapomniał o tym, że jest w Polsce rynek kapitałowy i że dobrze by było o niego dbać. Po raz kolejny także ze strony rządu usłyszeliśmy zapewnienie, że OFE póki co są bezpieczne. Oto fragment wywiadu udzielonego na antenie RMF FM:

 

Zakłada pan, że jednym z kół zamachowych, również dla pańskiego programu, mogą być pieniądze OFE?

 

Nie, tego w ogóle nie było w tym programie.

 

Nie ma pan gdzieś z tyłu głowy, takiego pomysłu?

 

Raczej bym powiedział inaczej, że nad giełdą polską należy popracować i zbudować takie mechanizmy stabilnego, długoterminowego bezpieczeństwa, żeby wszyscy, którzy chcą pozyskiwać kapitał na giełdzie wiedzieli, że to jest bardzo dobre miejsce, a wszyscy, którzy chcą inwestować na giełdzie swoje oszczędności wiedzieli też, że w perspektywie długofalowej mogą być one nie tylko bezpieczne, ale również korzystne

 

Brzmi to, nie powiem, optymistycznie. Pozostaje mieć nadzieję, że pójdą za tym konkretne działania. Mnie by wystarczyło dalsze nieszkodzenie rynkowi kapitałowemu. To już byłoby dobrze. Nam jest potrzebne takie hipokratesowskie „po pierwsze nie szkodzić”. Takich „bomb” jak uderzenie w banki i energetykę już na prawdę mamy wszyscy serdecznie dosyć.

 

Źródło: RMF24.pl

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Środki w OFE (póki co) bezpieczne. Min. Morawiecki przypomniał sobie o giełdzie
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie