Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Przegląd spółek w Portfelu SII

© Wrangler - Fotolia.pl

Za nami kolejne tygodnie „mocnego bujania” warszawską giełdą. Główne indeksy ostatnie 30 dni zaliczą jednak do udanych, gdyż zarówno WIG20 i WIG zyskały „dobre” kilka procent. Na tym tle Portfel SII zachowuje się bardzo spokojnie. W tym odcinku przyjrzymy się sytuacji kilku spółek z portfela.

PGE

Opublikowane wyniki finansowe za 2015 rok nie zaskoczyły rynku. Strata netto wyniosła 3,3 mld zł, ale była ona związana z dużymi odpisami. Po oczyszczeniu wyniku zysk netto wyniósł 4,3 mld zł, a EBITDA 8,23 mld zł. Są to wielkości zgodne z wcześniejszym szacunkami, które spółka podała. Istotne spadki kursu akcji w ostatnich wielu miesiącach były spowodowane czynnikami politycznymi, spodziewanymi, dużymi odpisami oraz oczekiwanym pogorszeniem rentowności. Jak widać po wynikach, ten ostatni czynnik jeszcze w 2015 roku nie nadszedł, ale spółka już zapowiedziała, że spodziewa się w obecnym roku gorszego wyniku w segmencie wytwarzania konwencjonalnego, obrotu i dystrybucji. Pamiętajmy, że akcje PGE w Portfelu SII należą do segmentu dywidendowego, a pod względem dywidendy rok 2015 na razie kreuje się w dobrych barwach. Zgodnie z polityką dywidendową spółka przeznaczy 40-50% skonsolidowanego zysku netto korygowanego o wielkość odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych. Zysk na jedną akcję w 2015 roku wyniósł około 2,29 zł, co daje przedział dywidendy 0,92-1,15 zł. Przy obecnej cenie akcji na poziomie ok 14 zł, stopa dywidendy może kształtować się w przedziale 6,5-8,2%.

 


 

Partner strategiczny

 

Biuro Maklerskie Alior Bank

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


Medicalgorithmics

Od momentu, gdy głosujący postawili na zakup akcji Medicalgorithmics, kurs spadł o 20%. Moment zakupu obecnie na wykresie wygląda na typową „górkę”. Jednak na razie broni się ważne wsparcie w przedziale 195-200 zł, które dla nas jest poziomem stop lossa. Ze spółki nie napłynęły ważne, fundamentalne informacje. Inwestorzy czekają obecnie na realizację zapowiadanego przejęcia w USA spółki Medi-Lynx. Dla wyników spółki w krótkim okresie będzie miał wpływ mocny dolar. Z jednej strony pozytywnie wpływa on na rentowność działalności w USA, z drugiej może podwyższyć wartość przejęcia Medi-Lynx, które ma kosztować 34 mln usd. Zarząd zdecydował o emisji obligacji korporacyjnych, z których środki zostaną właśnie przeznaczone na akwizycje oraz rozwój produktów spółki. 11 marca zostanie opublikowany raport roczny za 2015 rok, w którym poznamy wyniki IV kwartału. Obecnie jest to główny driver dla cen akcji w krótkim terminie.

PKN Orlen

Inwestycja z segmentu własnego w akcje Orlenu niedawno otarła się o poziomy stop lossa (56zł). Patrząc na wyceny akcji PKN w wielu rekomendacjach widać w nich wskazania na duże niedowartościowanie. Jednak kurs rzeczywisty nic sobie nie robi z wycen analityków. Mimo generowania bardzo dużych zysków i utrzymującego się trendu rosnących

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

Grupa LiveChat Software opublikowała raport za rok obrotowy zakończony 31 marca 2018 roku. W środę od rana kurs akcji spółki wyraźnie rośnie.

Zobacz więcej

Przegląd spółek w Portfelu SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie