Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Przegląd spółek w Portfelu SII

© Wrangler - Fotolia.pl

Za nami kolejne tygodnie „mocnego bujania” warszawską giełdą. Główne indeksy ostatnie 30 dni zaliczą jednak do udanych, gdyż zarówno WIG20 i WIG zyskały „dobre” kilka procent. Na tym tle Portfel SII zachowuje się bardzo spokojnie. W tym odcinku przyjrzymy się sytuacji kilku spółek z portfela.

PGE

Opublikowane wyniki finansowe za 2015 rok nie zaskoczyły rynku. Strata netto wyniosła 3,3 mld zł, ale była ona związana z dużymi odpisami. Po oczyszczeniu wyniku zysk netto wyniósł 4,3 mld zł, a EBITDA 8,23 mld zł. Są to wielkości zgodne z wcześniejszym szacunkami, które spółka podała. Istotne spadki kursu akcji w ostatnich wielu miesiącach były spowodowane czynnikami politycznymi, spodziewanymi, dużymi odpisami oraz oczekiwanym pogorszeniem rentowności. Jak widać po wynikach, ten ostatni czynnik jeszcze w 2015 roku nie nadszedł, ale spółka już zapowiedziała, że spodziewa się w obecnym roku gorszego wyniku w segmencie wytwarzania konwencjonalnego, obrotu i dystrybucji. Pamiętajmy, że akcje PGE w Portfelu SII należą do segmentu dywidendowego, a pod względem dywidendy rok 2015 na razie kreuje się w dobrych barwach. Zgodnie z polityką dywidendową spółka przeznaczy 40-50% skonsolidowanego zysku netto korygowanego o wielkość odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych. Zysk na jedną akcję w 2015 roku wyniósł około 2,29 zł, co daje przedział dywidendy 0,92-1,15 zł. Przy obecnej cenie akcji na poziomie ok 14 zł, stopa dywidendy może kształtować się w przedziale 6,5-8,2%.

 


 

Partner strategiczny

 

Biuro Maklerskie Alior Bank

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


Medicalgorithmics

Od momentu, gdy głosujący postawili na zakup akcji Medicalgorithmics, kurs spadł o 20%. Moment zakupu obecnie na wykresie wygląda na typową „górkę”. Jednak na razie broni się ważne wsparcie w przedziale 195-200 zł, które dla nas jest poziomem stop lossa. Ze spółki nie napłynęły ważne, fundamentalne informacje. Inwestorzy czekają obecnie na realizację zapowiadanego przejęcia w USA spółki Medi-Lynx. Dla wyników spółki w krótkim okresie będzie miał wpływ mocny dolar. Z jednej strony pozytywnie wpływa on na rentowność działalności w USA, z drugiej może podwyższyć wartość przejęcia Medi-Lynx, które ma kosztować 34 mln usd. Zarząd zdecydował o emisji obligacji korporacyjnych, z których środki zostaną właśnie przeznaczone na akwizycje oraz rozwój produktów spółki. 11 marca zostanie opublikowany raport roczny za 2015 rok, w którym poznamy wyniki IV kwartału. Obecnie jest to główny driver dla cen akcji w krótkim terminie.

PKN Orlen

Inwestycja z segmentu własnego w akcje Orlenu niedawno otarła się o poziomy stop lossa (56zł). Patrząc na wyceny akcji PKN w wielu rekomendacjach widać w nich wskazania na duże niedowartościowanie. Jednak kurs rzeczywisty nic sobie nie robi z wycen analityków. Mimo generowania bardzo dużych zysków i utrzymującego się trendu rosnących

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Przegląd spółek w Portfelu SII