Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Gekoplast poprawia swoje wyniki i zamierza przejść na rynek główny GPW

© Kapley - Fotolia.pl

Opublikowana prognoza finansowa Gekoplast na 2016 rok zakłada wygenerowanie zysku netto w kwocie 7,5 mln zł oraz przekroczenie progu 100 mln zł przychodów ze sprzedaży. Spółka chciałaby przejść na rynek główny GPW jeszcze w I kw. tego roku. Zmianie notowań nie towarzyszyłaby emisja akcji.

 

Gekoplast SA to największy w Europie Środkowo-Wschodniej i piąty w Europie producent płyt komórkowych z polipropylenu. Gekoplast powstał w 2010 r. po połączeniu i zmodernizowaniu dwóch fabryk o podobnym profilu, których tradycje sięgały XIX wieku. Zakład produkcyjny spółki ma obecnie moce przerobowe ponad 18 tys. ton rocznie. Eksport jest jednym z filarów sprzedaży spółki, która zaopatruje odbiorców w większości państw na kontynencie. Do głównych klientów Gekoplastu należą firmy działające w takich branżach jak przemysł opakowaniowy, farmacja, AGD czy motoryzacja.

 

Narastająco po czterech kwartałach 2015 roku Gekoplast, jeden z największych europejskich producentów płyt polipropylenowych, zanotował 86,4 mln zł przychodów (+13% rok do roku) oraz - w ujęciu porównywalnym, po oczyszczeniu ze zdarzenia typu one-off (sprzedaż nieużywanej nieruchomości) - 10,5 mln zł wyniku EBITDA (+37%) i 6,3 mln zł zysku netto (+52%). To wartości zbieżne z prognozą finansową na rok 2015. Opierając się na danych oczyszczonych, rentowność EBITDA wzrosła z 10,1% do 12,2%, a rentowność netto z 5,4% do 7,3%.

 

„Dzięki uruchomionej właśnie nowej linii produkcyjnej do płyt komórkowych, planowanym na bieżący rok inwestycjom zwiększającym wydajność i działaniom optymalizacyjnym w całym zakładzie zamierzamy systematycznie zwiększać przychody. W połączeniu z dalszym rozwojem sprzedaży wysoko marżowych produktów, jak gotowe opakowania, da nam to możliwość dalszego zwiększania rentowności naszego biznesu” - powiedział Piotr Górowski, Prezes Zarządu Gekoplast SA.

 

Prognoza wyników finansowych na rok 2016 zakłada wypracowanie przez Gekoplast 7,5 mln zł zysku netto (+19% wobec rezultatu narastająco po czterech kwartałach 2015 roku uwzględniającego wpływ one-off) i 13,6 mln zł wyniku EBITDA (+30%) przy 101,5 mln zł przychodów (+18%).

 

„W styczniu złożyliśmy prospekt emisyjny, zatem chcielibyśmy przenieść notowania na Rynek Główny GPW jeszcze w tym kwartale, choć oczywiście wszystko zależy od tego, kiedy dostaniemy zielone światło od KNF. Debiutu na Rynku Głównym GPW nie będzie poprzedzała emisja akcji, co jest zgodne z wolą akcjonariuszy. Jesteśmy w stanie rozwijać się dzięki środkom własnym i finansowaniu dłużnemu, a obecna wycena akcji na rynku NewConnect nie odzwierciedla wartości spółki” – skomentował Piotr Górowski, Prezes Zarządu Gekoplast SA.

 

W 2016 roku spółka planuje nakłady inwestycyjne w kwocie 17,3 mln zł. 7,8 mln zł ma zostać zainwestowane w segmencie płyt komórkowych, a 4,7 mln zł w segmencie produkcji opakowań i wykrojów. Pozostała część ma zostać ulokowana w budynki. Nie jest wykluczone też, że w połowie roku mogą zostać wykorzystane moce wszystkich maszyn i wówczas spółka będzie rozważać inwestycje w nowe moce.

 

Źródło: Gekoplast S.A., PAP

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

Gekoplast poprawia swoje wyniki i zamierza przejść na rynek główny GPW